Stopové prvky – druhá část
4.4.2016
Alergie
18.4.2016

Stopové prvky – třetí část

U části stopových prvků dosud není v jejich působení zcela objasněno a je i nadále zkoumáno. Jsou takové prvky, které se vyskytují v těle ve velmi nízkých koncentracích a nebylo doposud prokázáno, zdali jsou esenciální nebo toxické. U některých živočichů bylo pro tyto prvky zjištěna esenciální role, u lidí však často pro tuto úlohu chybí důkazy a je potřeba dalších studií. Jedná se stopové prvky jako jsou lithium, nikl, cín, křemík nebo vanad.

Lithium

je velmi lehký a měkký kov, který lze krájet i nožem. Na základě experimentálních studií se však soudí, že lithium by mohlo ovlivňovat prenatální vývoj, mít vliv na rozvoj kardiovaskulárních nemocí, stejně tak jako mentálních poruch. Zdrojem lithia v potravě jsou zejména některé druhy zeleniny, jeho obsah však značně kolísá v závislosti na obsahu v půdě. Lithium je používáno k léčbě maniodepresivní psychózy v dávkách o tři až čtyři řády vyšší, než je jeho přirozená koncentrace v krvi. Mezi nežádoucí účinky této léčby patří zažívací problémy, svalová slabost, třes, může dojít i ke vzniku křečí a poruchám vědomí, je možné tyto příznaky dát i do souvislosti právě s vyšší koncetrací lithia.

Nikl

se vyskytuje v celé řadě enzymů, které hrají důležitou roli v metabolismu vitaminu B12 a kyseliny listové. Uplatňuje se také v metabolismu kostí regulací tzv. vápníkových kanálů. Zdrojem niklu v potravě jsou zejména luštěniny, celozrnné obiloviny, čokoláda. Nikl může dráždit zažívací trakt, vést k chudokrevnosti (anémii). Nejčastější je ale kožní alergie na nikl, která je v populaci velmi častým jevem. Projevuje se svěděním, vyrážkou provázenou až puchýři, které se projeví na kůži v kontaktu s niklem (například hodinky). Protože je nikl obsažen například i v zipech, špercích, je nutné si při objevu alergie dávat velký pozor na kov, který je v přímém kontaktu s kůží, aby se alergie dále nezhoršovala.

Křemík

je jeden z nejrozšířenějších prvků na Zemi. V lidském organismu hraje klíčovou roli v metabolismu kostní a pojivové tkáně. Hlavním zdrojem křemíku jsou potraviny rostlinného původu. Příznaky nedostatku křemíku nejsou u člověka jednoznačně zdokumentované. Nedostatek křemíku by tak měl vést k porušené funkci pojivových tkání, včetně narušení elasticity stěny tepen vedoucí v konečném důsledku k ateroskleróze. Křemík je dále dáván do souvislosti se stavem kůže, nehtů, vlasů, kterým dodává pružnost a pevnost. Významným přírodním zdrojem křemíku je přeslička rolní (Equisetum arvense), extrakt z ní obsahuje nejlépe vstřebatelnou formu přírodního křemíku.

Vanad

jeho funkce v těle člověka není zcela přesně známa. Na základě experimentálních studií se soudí, že vanad by mohl mít účinky podobné inzulinu, ovlivňuje reprodukční funkce i metabolismus štítné žlázy, nezanedbatelné jsou jeho potenciální protinádorové účinky. Hlavním zdrojem vanadu v potravě jsou některé druhy zeleniny (kopr, petržel), je obsažen v pepři nebo v houbách. Příznaky nedostatku vanadu nebyly u člověka dosud popsány, nicméně ze studií na laboratorních zvířatech vyplývá, že deficit vanadu by mohl vést k potratům, k poruchám vývoje kloubů, k poruchám štítné žlázy i k poruchám růstu.

Z těchto prvků se nejspíše setkáte s křemíkem. Při zvýšené lomivosti nehtů vám s výběrem vhodného přípravku rádi poradíme. Při objevení se alergie na nikl platí opatření jako u jiných alergických kožních reakcí, která nespočívá jen v přeléčení akutní fáze alergie, ale také v celkové péči o pokožku. V lékárnách EUPHRASIA je k dispozici široký výběr vhodných přípravků, s výběrem Vám opět odborně poradíme s ohledem právě na Váš stav a potíže.

autor článku tým EUPHRASIA s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *