Není Marťánek jako Marťánek
6.10.2015
BIODERMA
22.10.2015

Anémie

Nemoc zvanou anémie zná většina lidí pod českým názvem chudokrevnost. Jedná se o světově nejrozšířenější onemocnění krve, které může mít mnoho příčin a projevů. Podle odhadů WHO trpí některou z forem anémie až 30% populace planety(toto číslo může působit nadsazeně, ale je ale třeba si uvědomit, že některé z forem anémie vznikají na základě nedostatečné výživy a postihují proto velkou část obyvatel rozvojových zemí).

Krev v našem těle plní mnoho rozličných funkcí. Je transportním médiem pro životně důležité látky jako jsou hormony, vitamíny a živiny vstřebané z trávicího traktu. Podílí se na imunitních reakcích, má významnou roli při udržení stálé tělesné teploty, vodní a iontové rovnováhy… a mohli bychom pokračovat dál a dál. Především ale rozvádí ke tkáním kyslík a odvádí zpět oxid uhličitý a další zplodiny metabolismu. Tento proces zajišťují červené krvinky. Červené krvinky jsou buňky přizpůsobené k vykonávání funkce přenašeče, obsahují protein hemoglobin, který je na sebe schopný vratně navázat i kyslík i oxid uhličitý. Nebýt hemoglobinu, zůstaly by buňky těla bez dodávky kyslíku, na kterém je většina z nich absolutně závislá, což by vedlo k okamžitému celkovému rozvratu vnitřního prostředí a následně k smrti.

Příčiny a projevy anémie

Společným rysem pro různé typy anémie je vždy nižší koncentrace hemoglobinu v krvi nemocného v porovnání se zdravým jedincem stejného pohlaví a věku. S nedostatkem hemoglobinu klesá schopnost krve dokonale okysličit celý organismus. Na tuto krizovou situaci organismus zareaguje změnou prokrvení jednotlivých částí těla a to tak, že přednostně zásobuje krví ty orgány, které jsou na nedostatek kyslíku nejcitlivější, tedy mozek a srdce. Na to ovšem doplácí orgány jako jsou ledviny, kůže či svaly, které sice dokáží po určitou dobu fungovat v „úsporném režimu“, rozhodně jim to však neprospívá. 
Typickými projevy anémie jsou zejména  bledost kůže a sliznic, velká únava  i při nenáročné činnosti, snížená výkonnost psychická i fyzická, v závažných případech může pacient působit až naprosto apaticky.  Dále také dušnost a zrychlená tepová frekvence (tachykardie)  a bolesti hlavy. Často vznikají modřiny a petechie (malé červené tečky na kůži, vzniklé vlivem drobných krvácení tenkých cév v kůži).  Může být poškozen i nervový systém, časté jsou závratě, poruchy citlivosti či brnění končetin. Závažnost projevů je velmi individuální.

Diagnostika anémie a základní dělení
Anémie je naštěstí velmi snadno odhalitelná rozborem krve, často se na ni přijde náhodou při jiném vyšetření. K určení typu anémie však někdy nestačí pouze krevní rozbor a musí se provést i odběr kostní dřeně a následná analýza. Anémie můžeme dělit podle tří základních hledisek a to  podle velikosti a vzhledu červených krvinek, kdy krvinky mohou být buď normální velikosti (normocytární anémie),  větší než norma (makrocytární anémie) nebo zmenšené (mikrocytární anémie). Další dělení je podle příčiny a vzniku onemocnění a to buď ze ztráty či zničení krvinek (například krvácením) nebo může být porušená tvorba nových krvinek (například kvůli nedostatku základních látek, ze kterých se v kostní dřeni krvinky tvoří). Dalším hlediskem může být koncentrace hemoglobinu v jedné červené krvince, kdy mohou nastat dva případy: je ho málo (anémie hypochromní) nebo je ho normální množství (anémie normochromní).

Nejčastější typy anémií
V našich podmínkách se lékaři nejčastěji setkávají s tzv. sideropenickou anémií, tedy anémií způsobenou nedostatkem železa, při které jsou krvinky nemocného  menší než norma (mikrocytární typ anémie) a je v nich i méně hemoglobinu (jsou hypochromní). Nedostatek železa je způsoben nejčastěji nízkým příjmem  železa ve výživě případně jeho porušeným vstřebáváním z trávicího traktu, méně často nadměrnou ztrátou železa krví při krvácení. Ztráty železa krví jsou důsledkem chronických krvácení způsobenými například hemoroidy, peptidickými vředy, nádory trávicího traktu či nadměrně silným menstruačním krvácením. Je-li na vině nízký příjem železa, je terapie poměrně snadná – je potřeba dodávat do organismu železo v tabletách spolu s vitamínem C (vit. C podporuje vstřebávání železa) a doporučit změnu stravovacích návyků ( železo se vyskytuje v luštěninách, listové zelenině, tmavém mase, různých semenech). Stav by se měl do pár měsíců upravit a příznaky anémie odeznět. Je potřeba pacienta upozornit na změnu zabarvení stolice(barví stolici černě), železo se lépe vstřebává při požití na lačno, nezapíjet mlékem, černým ani zeleným čajem (mohou se v těle tvořit nerozpustné komplexy), pokud pacient užívá jiné léky – tak zkontrolovat jestli nebere léky s obsahem vápníku a antacida, popř.antibiotika – ta se musí užívat s časovým odstupem.

V případě, že za vznikem anémie stojí chronické krvácení, je třeba komplexnější léčba. Nejprve je třeba zbavit nemocného obtíží, které vedly ke ztrátám krve a až poté se řeší další doplnění železa.

Dalším typem je takzvaná megaloblastická anémie, ta je způsobená nedostatkem vitamínu B12 a kyseliny listové. Patří do skupiny makrocytárních anémií.Vitamín B12 a kyselina listová jsou sloučeniny, které jsou nezbytně nutné pro tvorbu nových buněk, tím pádem i červených krvinek. Pokud je jich v těle nedostatek, dochází ke zpomalení buněčného dělení a snížení tvorby nových krvinek.To se následně projeví v nedostatečném “okysličení “organismu. Příčin nedostatku vitamínu B12 může být více, nejčastěji strava chudá na vitamíny skupiny B (veganská), protože B12 je hojně v mase, mléku a vejcích.

Správné léčbě anémie by vždy mělo předcházet lékařské vyšetření, jelikož se jedná o komplex poměrně nespecifických příznaků, které mohou lékaře k tomuto závažnému onemocnění  přivést.

My na lékárně dokážeme pomoci hlavně při anémii prokázaně způsobené nedostatkem železa – ostatní patří do rukou lékaře!!!

autor článku Mgr. Radka Adámková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *