Často označovaná názvem smetánka lékařká a to proto, že její bezlisté lodyhy roní hořké mléko (latex), které na kůži způsobuje hnědé skvrny.
Mnozí ji považují za nepříjemný plevel a neradi ji vidí ve svých udržovaných trávnících. Tato nápadně žlutá plevelná rostlinka je jedním z prvních poslů jara, roste po celé České republice a v celém mírném pásmu Evropy a Asie. Kvete od dubna do srpna a má mnoho léčivých účinků.
Léčivé účinky mají mladé listy, kořen i květ. Látky v nich obsažené podporují tvorbu žluči, aktivitu jater a ledvin, podporují chuť k jídlu, stimulují látkovou výměnu, působí jako diuretikum. Působí protizánětlivě. Odvar z pampelišky je vhodné popíjet při léčbě artrózy a dny. Má očistný účinek, posiluje vazivo a snižuje hladinu cukru v krvi.
Z listů, které ještě neobsahují mléko, si můžete připravit výtečný salát plný vitamínů (zejména vitamínu C) a minerálů. Z květů si můžete připravit sirup, med, nebo víno.
Kořeny se sbírají na podzim, kdy začíná usychat listová růžice. Sušíme jej do té doby, dokud při přelomení nepřestane vytékat mléčná šťáva. Tato lepivá tekutina obsahuje hlavní léčivé látky jako jsou hořčina taraxacin, inulin, cukry a bílkoviny.
Pampeliška nepatří mezi vonné rostlinky a má mírně nahořklou chuť.
Přestože je pampeliška obecně považována za bezpečnou, u některých lidí může způsobovat alergiské reakce při kontaktu s pokožkou, u někoho se může projevit alergie v ústech. Pokud máte alergii na ambrózii, chryzantémy, měsíček, řebříček, nebo sedmikrásky, měli byste se vyhnout také pampelišce.
V lékárnách EUPHRASIA máme pampelišku ve formě čajů a pokud si nejste jisti, jestli by zrovna pro vás její popíjení bylo vhodné, neváhejte se obrátit na naše magistry.
Krásné jaro všem našim čtenářům přeje autorka článku Bc. Pavlína Zusková