Stopové prvky – třetí část
11.4.2016
Užívání léků při kojení
25.4.2016

Alergie

Přes 2 miliony lidí v České republice trpí nějakou alergií. Většina z nás si pod tímto pojmem představí kýchání, svědění, ucpaný nos, zarudnutí očí. Co je ale podstatou alergických reakcí? Je to nepřiměřená reakce imunitního systému na neškodné látky v okolním prostředí. Možností projevů alergických reakcí je velmi široké. Může se jednat o banální rýmu až po anafylaktický šok. Anafylaktický šok je masivní alergická reakce, jedná se velmi závažný stav, který může skončit bez rychlé pomoci i smrtí.

Slovo „alergie“ vytvořili lékaři Clemens von Pirquet a Béla Schick v roce 1906. Zaznamenali, že někteří pacienti jsou přecitlivělí na běžně neškodné látky jako prach, pyl nebo některé potraviny. Tento fenomén nazvali alergií, podle řeckých slov allos (jiný nebo změněný stav) a ergon (reakce). Věda, která zkoumá alergie, se nazývá alergologie. Dnes úzce spolupracuje nebo je spojena i s klinickou imunologií, protože alergie je právě spojena s “chybnou” reakcí imunitního systému.

U dítěte, jehož jeden rodič trpí alergií, je riziko vzniku alergického onemocnení 30%. Pokud jsou alergikové oba rodiče, zvyšuje se riziko na 60%. Je ale i možnost, že dědičný základ “přeskočí” jednu generaci.

V průběhu těhotenství je možnost, že kvůli zvýšené citlivosti dochází k ekzémům způsobených konzumací některých potravin. Řadíme mezi ně například celer, citrusy, syrové papriky, margarín a nebo také rostlinný olej. Prevencí proti těmto alergiím může být vysoký příjem zinku, selenu a antioxidantů. Kouření v průběhu těhotenství může u dětí způsobit astma, alergie nebo ekzémy, ale také menší porodní hmotnosti a další komplikace.

Mezi nejznámější příklady alergie patří např. senná rýma, která je jedním z příkladů velmi běžné slabé alergie, kterou trpí velká část populace, je-li vystavena působení pylu obsaženého ve vzduchu.

Prevencí alergie na prachové roztoče může být i používání bariérové textilie, ať už chemicky ošetřené, textilie se zhuštěnou tkaninou nebo nanovlákenné lůžkoviny zabraňující pronikání roztočů a alergenů do lůžkovin a jejich koncentraci. V lékárně je možné zakoupit i přípravky na hubení roztočů určené právě na lůžkoviny a matrace. Běžně již lze zakoupit i peřiny a polštáře přímo pro alergiky, které jsou z materiálů pratelných na vysoké teploty a zabraňující množení roztočů.

Mezi nejběžnější reakce na elergeny mohou být:

  • zduření nosní sliznice (alergická rýma)
  • zarudnutí očí nebo jejich svědění (alergický zánět spojivek)
  • zúžení průdušnice, průdušek, dušnost a dechová nedostatečnost, někdy až astmatický záchvat
  • pocit zaplnění až bolesti v uších, zhoršení sluchu vlivem neprůchodné Eustachovy trubice
  • ekzém, vyrážka (kopřivka) a nebo další kožní reakce
  • méně často se mohou vyskytovat i bolesti hlavy

Typy alergenů:

Inhalační alergeny – do těla se dostávají vdechnutím. Patří sem pyly trav, bylin a stromů, roztoče, zvířecí alergeny nebo plísně.

Potravinové alergeny – způsobují nežádoucí reakce na určitý druh potravin. Mezi nejběžnější alergeny v Evropě patří vejce, mléko, přeničná mouka, ořechy, soja, ryby a některé druhy ovoce, kořenové zeleniny a rajčat.

Hmyzí bodnutí – alergické reakce můžou vzniknout i po bodnutí hmyzem, nejčastěji včely nebo vosy.

Léky – alergie způsobují zejména antibiotika, barbituráty a lokální anerstetika.

Základní typy alergií (sezónních i celoročních):

Alergická rýma – jde o jednu z nejfrekventovanějších alergických chorob. Pacienti trpí rýmou chronicky nebo se jim toto onemocnění neustále vrací.

Alergické astma – Astma vzniká v dýchacích cestách. Imunitní buňky reagují na pyl, prach, zvířecí chlupy a další alergeny. Tyto látky pronikají do organismu při dýchání a způsobují alergickou reakci, kterou nazýváme astmatický záchvat.

Potravinové alergie – vyvolávajícím alergenem bývají některé potraviny, dále pak nevhodné složky potravy, především barviva a konzervanty.

Pylová alergie – pylová alergie se projevuje především alergickou rýmou a alergickým zánětem spojivek. Nejčastější je sezónní alergická rýma, označovaná jako “senná rýma”.

Kopřivka a otoky – kopřivka je krátkodobé zarudnutí kůže s tvorbou pupínků. Tato alergická reakce může být provázena otoky, které postihují kůži i sliznici.

Kontaktní alergie – jedná se nejčastěji o svědící vyrážku případně až puchýřky vytvářející se po kontaktu s některými materiály (například nikl)

Je nutné myslet na to, že neléčená alergie se může zhoršovat, pro určení přesného typu reakce a vyvolávajících alergenů navštivte lékaře alergologa, který vám doporučí vhodnou léčbu podle typu Vašich potíží. Některé léky se užívají dlouhodobě preventivně, jiné jen při potížích. V mnoha případech lehčích typů Vám ale můžeme pomoci přímo i v lékárně, existuje široká škála volně prodejných léků na nejrůznější typy potíží provázejích alergickou reakci. Nejrozšířenější a nejuniverzálnější jsou takzvaná antihistaminika, která tlumí nepříměřenou alergickou reakci těla. Některé z nich jsou k dostání i bez receptu. Pokud se u vás alergie projevuje zánětem očních spojivek, nebo rýmou, jsou tyto léky i ve formě očních kapek nebo nosního sprej.

Jaké jsou Vaše zkušenosti s alergiemi? Trápí Vás nějaké? Jaké jsou Vaše typy a rady na zmírnění alergických potíží? Napište nám!

S výběrem vhodných doplňků a léků proti alergii vám rády poradí magistry v lékárnách EUPHRASIA.

Jak na alergie pomocí homeopatie si můžete přečíst v článku od naší magistry Radky Adámkové.

autor článku tým EUPHRASIA s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *