Stopové prvky – první část
29.3.2016
Stopové prvky – třetí část
11.4.2016

Stopové prvky – druhá část

V předešlé části jsme se věnovali stopovým prvkům, které lidské tělo pro svou funkci nezbytně potřebuje. Naše tělo se ale neustále setkává i s prvky, které jsou pro něj škodlivé. Jejich zvýšená koncentrace je zejména v průmyslových oblastech. V malém množství si s nimi tělo dokáže poradit, ale při jejich zvýšeném množství v okolí mohou vyvolat toxické projevy. Proto se tato skupina nazývá toxické stopové prvky a patří mezi ně hliník, kadmium, olovo a rtuť.

Hliník

přestože se hliník vyskytuje celkem hojně v půdě, byl po dlouhou dobu ve formě, z které se neuvolňoval a nevstupoval tedy do potravinového řetězce. Problém s jeho zvýšenou koncentrací nastal až s používáním hliníkového nádobí, zejména příborů v dřívější době a používáním obalů na potraviny z něho vyrobených. Z nich se hliník uvolňuje do potravin a tělo je vystaveno jeho působení a hliník navíc v zažívacím traktu snižuje vstřebávání jiných stopových prvků. S nástupem nerezového nádobí a jiné technologie balení potravin by ale tento problém již neměl nastat.

Kadmium

je řazeno mezi jednoznačně toxické stopové prvky, příznaky otravy kadmiem rozlišujeme na akutní a chronické. Akutní zahrnují nevolnost, zvracení, bolesti břicha s rozvojem zápalu a otoku plic a jsou vyvolány nejčastěji inhalací par kadmia, eventuálně jeho požitím. Chronická otrava může postihovat dýchací systém v případě inhalaci nebo může docházet k poškození ledvidn a kosní tkáně. Kadmium se používá v průmyslu k pokovování jiných kovů jako ochrana proti korozi, speciálních kovů do ložisek s nízkým třením, ale nejčastěji se s ním setkáváme u baterií Ni-Cd, které obsahují nikl a kadmium. Právě z tohoto důvodu nikdy baterie nevyhazujte do odpadků, ale do speciálních nádob k tomu určených – jsou umístěny např. v Hornbachu, Bauhausu ale také všech DM drogeriích. Bylo prokázáno, že kadmium vyvolává u lidi chronicky vystavených tomuto prvku rakovinu plic a prostaty, který se zvyšuje při současném kouření.

Olovo

je zástupce takzvaných těžkých kovů a může způsobovat závažné otravy. Hlavní příčinou zvýšeného výskytu olova je znečištěné životní prostředí v důsledku výfukových plynů nebo průmyslovou výrobou, olovo je součástí autobaterií a také se používá na výrobu ochranných částí elektrických kabelů. Olovo poškozuje zejména krvetvorbu a brání výstavbě krevního barviva hemu. Projevuje se v podobě chudokrevnosti, dále také bývají poškozené ledviny a závažné neurologické projevy.

Rtuť

může způsobovat závažné otravy. Rtuť se v potravě podobně jako jiné těžké kovy může vyskytovat v mořských rybách lovených v oblastech znečištěných oceánů průmyslem. Rtuť se používá zejména ve farmacii a chemickém průmyslu, každý z nás se s ní nejspíše setkal ve formě amalgámových zubních výplní a jako náplň ve rtuťovém teploměru. V zubním amalgámu je rtuť ve formě slitiny s jiným kovem a to tělo nijak neohrožuje, naopak ve rtuťovém teploměru je obsažena v čisté formě, která je za běžné teploty tekutý kov. Při rozbití teploměru ale vlivem vlhkosti ve vzduchu se velmi snadno odpařuje a páry rtuti jsou už i při malých dávkách silně jedovaté. Vstřebávají se nejen plícemi s těžkým poškozením dýchacích cest, ale i kůží, dochází k rychlému poškození červených krvinek a centrálního nervového systému. Z tohoto důvodu byla ukončena výroba rtuťových teploměrů a byly nahrazeny teploměry s galiem, nebo digitálními přístroji. Teploměry s galiem jdou sice hůře střepat, než původní rtuťové, ale nejsou nebezpečné a digitální teploměry při správném použití představují komfortní a přesný způsob měření. Pokud doma máte ještě rtuťový teploměr, odvezte do k likvidaci přímo do ekodvora, nenoste jej do lékárny, ta jej jako toxický materiál nesmí přijmout, ani nepoškozený, ani rozbitý.

S výběrem vhodného teploměru pro Vás i Vaši rodinu vám rádi poradíme. V lékárnách EUPHRASIA máme široký výběr variant jednotlivých typů vhodných od novorozenců až po staré lidi, záleží pouze na Vašich požadavcích, kde potřebujete měřit, jak rychle, koho a co. Je široký výběr možností od komfortu měření dítěte infračerveným bezdotykovým teploměrem ve spánku bez nutnosti jej budit a stejný teploměr je zároveň možné použít na změření teploty připravené lahvičky mléka pro kojence. Lidé zvyklí na klasický teploměr jistě ocení variantu do podpaží s dobou měření 10 sekund nebo ekonomickou variantu s delší dobou měření a velmi příznivou cenou. A pro klienty, zejména starší, kteří mají rádi klasické, na které byli zvyklí celý život, nabízíme právě variantu galiového teploměru, nyní i se sklepávadlem pro lepší manipulaci.

Vybrat si u nás může každý a navíc vám v lékárnách EUPHRASIA poskytneme radu, jak při horečce nejlépe postupovat, aby jste byli co nejdříve zase v dobré kondici a plné formě.

autor článku tým EUPHRASIA s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *