Hemoroidy
14.3.2016
Stopové prvky – první část
29.3.2016

Lékové interakce – co to znamená?

Léková interakce znamená, že jedno léčivo mění účinky jiného a to ve smyslu zvýšení, snížení, změny či úplného vymizení léčebného účinku.

Může však vzniknout i kombinací léčiva s doplňky stravy (třezalka, ginkgo biloba, echinacea, česnek, ženšen), určitou potravinou, nápojem (grapefruitový džus, mléko, alkohol, ale i káva nebo černý čaj)  či vlivem jiných chemických látek z okolního prostředí (cigaretový kouř).

Některé z těchto interakcí mohou být pro pacienta nebezpečné a mohou vést k dalšímu poškození jeho zdraví, protože mnoho pacientů užívá dlouhodobě více léků na chronické obtíže, k tomu se občas přidá “něco” při běžném nachlazení, teplotě či pálení žáhy nebo si uvaříme čajík na klidnější usínání nebo bolest žaludku.

Interakce se u každého pacienta mohou projevovat v různé míře a je potřeba je řešit vždy individuálně. V některých případech postačí pouze redukce (snížení) dávek či časový odstup, v jiných se musí některé z léčiv zaměnit za jiné.

Vždy informujte své ošetřující lékaře a lékárníky o všech lécích, které máte předepsané.  Je dobré mít vždy u sebe na kartičce (třeba u karty zdravotní pojišťovny) seznam všech léků, které berete dlouhodobě, protože může nastat krizová situace, úraz, akutní nevolnost a nemusíte si vždy na vše vzpomenout.

Údaje o iterakcích najdete i v příbalovém letáku vámi užívaného léčiva, ale někdy se  mohou informace zdát složité a pro laika nesrozumitelné, nebojte za námi přijít a požádat o vysvětlení.

V lékárně nám prosím, sdělte informaci o vámi užívaných lécích i při nákupu volně prodejných léčiv, především pokud užíváte léky na ředění krve, snížení cholesterolu či léky upravující srdeční rytmus, ale i  antikoncepci, antidepresiva, léky na snížení bolesti či horečky. My vám najdeme nejvhodnější řešení, pomůžeme vám s výběrem vitamínů a potravních doplňků, které pro vás budou vhodné a přinesou vám největší užitek podle vašeho stavu a životního stylu.

Je dobré mít svoji lékárnu a svoji paní magistru, která spolu s lékárenským programem pohlídá, aby k žádným interakcím nedošlo.

autor článku: Mgr. Radka Adámková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *