Vši a jak na ně
4.9.2015
Antibiotika
18.9.2015

Přírodní antidepresiva

Každého z nás občas přepadne špatná nálada nebo splín. Tyto pocity ale obvykle přejdou po několika hodinách nebo dnech. Pokud špatná nálada přetrvává několik týdnů nebo měsíců může se jednat o depresi. Mezi další příznaky deprese patří neschopnost pracovat, potíže se spánkem, neschopnost prožívat radost a ztráta zájmu o koníčky.

Deprese má několik příčin, svou roli hraje kombinace genetiky, faktorů okolního prostředí, psychologických faktorů a dalších.

S depresí můžeme bojovat pomocí psychoterapie, přírodních prostředků a syntetických léčiv.

Deprese je způsobena změnou množství nervových přenašečů na nervových spojeních v mozku, především serotoninu, noradrenalinu a dopaminu. Přírodní i syntetické prostředky ovlivňují množství těchto nervových přenašečů na nervových spojeních.

Mezi rostliny, které mají pozitivní vliv na lehčí formy deprese patří:

Třezalka tečkovaná – rostlina, která je užívaná pro své antidepresivní účinky od pradávna. Její účinek nastupuje postupně, stejně jako u syntetických antidepresiv a to i několik týdnů. Nevýhodou třezalky je, že zvyšuje citlivost kůže vůči slunci a může tak vyvolávat vyrážky. Zároveň je nutné si dávat pozor, pokud užíváte např. některé léky na srdce nebo syntetická antidepresiva. Třezalka může také snižovat účinky antikoncepce. Proto se vždy poraďte se svým lékárníkem, jestli je pro vás třezalka vhodná. Třezalka je dostupná ve formě čajů a kapslí.

Šafrán setý – jeho antidepresivní účinky byly známy už ve starověké Persii. Výhodou je méně nežádoucích účinků než u třezalky. Jeho účinná látka safranal je na trhu dostupná v přípravku Saframyl.

Pyridoxin = Vitamin B6 – tento vitamin pomáhá při tvorbě serotoninu a dalších nervových přenašečů v těle a pomáhá tedy v boji se sklíčenou náladou. Najdeme ho v banánech, játrech, masu, rybách, droždí a zelenině. Na trhu je dostupný ve formě tablet.

U těžších případů je vhodné vyhledat lékaře, který zhodnotí váš stav a v případě potřeby předepíše antidepresiva.

autor článku Mgr. Alice Hamplová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *