Léčivé byliny – aneb co je na co? 3.díl
21.8.2017
Léčivé byliny – aneb co je na co? 5.díl
4.9.2017

Léčivé byliny – aneb co je na co? 4.díl

Ve 2. díle jsem se věnovala bylině, kterou využije především mužská část naší populace, a tak jsem se rozhodla tento díl věnovat rostlině, která je po staletí využívána převážně ženami při menstruačních obtížích a klimakteriu.

Jedná se o kontryhel,  poměrně nenápadnou rostlinku s velkým spektrem účinků.

Kontryhel obecný (lat. Alchemilla vulgaris)

Je to vytrvalá bylina s dlouhým oddenkem, pokrytým zbytky odumřelých listů, z něhož vybíhá bohatá přízemní růžice dlouze řapíkatých, poměrně tuhých, v obrysu ledvinitých 9-11 laločných listů, které jsou svrchu lysé, na spodní straně a řapících ochlupené, v mládí charakteristicky řasnatě složené podél hlavních žilek. Lodyha je 10 až 30 cm vysoká, vystoupavá až přímá a v horní části větvená. Drobné žlutozelené kvítky tvoří koncová vrcholičnatá květenství podobná klubku. Květy jsou pravidelné, oboupohlavné, se čtyřmi kališními i korunními lístky. Tyčinky jsou také čtyři, jeden pestík dozrává po oplození v nažku, uzavřenou v češuli. Kvete vytrvale od května do září.

Je rozšířen od nížin do hor na loukách, pastvinách, travnatých návsích, prameništích, ve světlých vlhčích lesích, u cest a potoků. Vyskytuje se téměř v celé Evropě, v mírné a severní Asii a ve východní části Severní Ameriky. Na jih zasahuje až na Kavkaz a do Himálaje, na severu do Grónska.

Dá se i vypěstovat ze semen a mít ho na zahrádce nebo dokonce v truhlíku za oknem.

Lidové názvy :husí nožka, alchemilka, rosička, kontík

Sbírá se celá nadzemní část rostliny – listy i květy. Nejvíce účinných látek má v období květu. Je možné ji sbírat celou sezonu od jara do podzimu. Na jaře a v létě je sběr lepší, protože na podzim už mohou listy kontryhele trpět padlím (choroba, která napadá rostliny a dřeviny). Kontryhelové listy lze také sušit. Můžeme si tak udělat zásobu na čaj přes zimu.  Chutná ostře a trpce.

Obsahuje třísloviny, silice, flavonoidy, hořčiny, stopy kyseliny salicylové, vitamín C a jiné dosud neznámé látky.

Kontryhel patří mezi nejdůležitější bylinky na úpravu menstruace. Má blahodárné účinky na dělohu, společně s řebříčkem pomáhá upravovat cyklus při nepravidelné menstruaci, pomáhá také ženám v klimakteriu. Řebříček a kontryhel se pije ve formě čaje. Poměr bylinek je 1:1.

V lidovém léčitelství se dodnes používá pro svůj svíravý účinek jako podpůrný prostředek při průjmech, při silné menstruaci a preventivně k potlačení klimakterických příznaků.

V lidovém léčitelství se o něm traduje toto: ” Dá se říct, že je to nejlepší přítel ženy. Švýcarský farář Künzle zdůrazňuje, že dvě třetiny operací ženského lůna by byly naprosto zbytečné, pokud by ženy dlouhodobě popíjely kontryhelový čaj.”

Má i mírný protikřečový a močopudný účinek. Je také součástí metabolických čajových směsí používaných při redukční dietě.

Kontryhel posiluje srdce a celkovou tělesnou výkonnost. Vhodný je též k omývání zhnisaných ran, pije se při žaludečních vředech a také slouží k výplachům úst  po vytržení zubu.

Vnitřně se používá zápar ze dvou čajových lžiček řezané drogy na šálek, který se po 10 min. zcedí. Pije se neslazený dvakrát denně. Při silné a bolestivé menstruaci se doporučují dva šálky záparu denně v druhé polovině cyklu.

K zevnímu použití slouží buď zápar nebo odvar z dvojnásobného množství drogy.

Vedlejší účinky: Ani při dlouhodobějším užívání nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky.

V knihách o lidovém léčitelství jsem objevila i zmínku o tom, že se dříve používal při opakovaných potratech, prevenci myomů, v šestinedělí a dokonce i při hemoroidech. V dnešní době už máme na tyto obtíže jistě mnohem účinnější prostředky, ale kdo má rád přírodní způsob léčení, určitě – v méně závažných případech –  může jako po prvním sáhnout k nám do bylinkové lékárny.

autor článku Mgr.Radka Adámková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *