Infekce močových cest u dětí
5.6.2017
Klimatizace v létě a no co si dát pozor
19.6.2017

Den lékáren 2017

15. června proběhne tradiční akce České lékárnické komory Den lékáren. Tématem letošního již 19. ročníku je ALERGIE. Každým rokem se zapojí lékárny po celé republice, lékárnám se věnují v televizi, rozhlase, na internetu, probíhají různé přednášky, diskuse. Hlavní úlohou této akce je informovat širokou laickou veřejnost o tom, kdo jsou lékárnici, co vše se děje v lékárnách, jak můžeme býti pacientům nápomocni.

Lékárna je zdravotnické zařízení stejně jako nemocnice, polikliniky nebo ordinace lékařů. Toto zařazení je dáno nejen právními předpisy, ale především náplní práce, tj. poskytováním zdravotní péče, zejména v oblasti léčiv. Pacientům se v lékárně věnují lékárníci, jejichž vzdělání je srovnatelné s lékaři a farmaceutické asistentky, které absolvují VOŠ v oboru Diplomovaný farmaceutický asistent.

Role lékárníka prošla v průběhu let řadou změn. V minulosti zastával všechny odborné činnosti od samotné přípravy léčivého přípravku až po jeho výdej pacientovi. Dnes je hlavní náplní jeho práce ve veřejné lékárně výdej již hotových hromadně vyráběných léčivých přípravků. Během výdeje seznamuje pacienta s dávkováním, se způsobem užívání léčivého přípravku, ale také upozorňuje na případné specifické situace, které mohou nastat po užití léčiva, či zda pacient neužívá léčivé přípravky, jejichž účinky by se mohly navzájem ovlivňovat. Komunikuje s pacienty, spolupracuje s lékaři a ostatními zdravotnickými pracovníky. Oproti lékařům je naší specializací důkladná znalost léčivých látek, způsobu jejich zpracování do léků, uvolňování do organismu po jejich užití. V této oblasti mají lékárnici nejucelenější a nejhlubší znalosti ze všech zdravotníků, proto se na nás můžete kdykoli s důvěrou obrátit s prosbou o radu ve všech oblastech týkajících se léčiv. Je dobré mít svého lékárníka, kterému důvěřuji, zná moje léky a může mi poradit.  Lékárník je absolvent farmaceutické fakulty, vysokoškolsky vzdělaný odborník na léčiva. Po pětiletém studiu oboru farmacie se musí ze zákona každý lékárník, stejně jako lékař, celoživotně vzdělávat a prohlubovat svoje znalosti. Česká lékárnická komora dohlíží na tuto povinnost a každý lékárník, který chce na území České republiky vykonávat svoje povolání musí být členem této stavovské organizace.

Podívejme se, s jakými produkty se můžeme v lékárně potkat. Jsou to léčivé přípravky, které procházejí registračním řízením, během něhož je hodnocena jejich kvalita, bezpečnost a účinnost. Registraci uděluje Státní ústav pro kontrolu léčiv, každý registrovaný přípravek má na obalu uvedeno registrační číslo. Léčivé přípravky dělíme ještě na ty, které jsou vydávané na předpis, pro tyto si chodíme do lékárny s receptem od  lékaře a  na volně prodejné léčivé přípravky, ty mají statut léku, ale můžeme si je koupit bez receptu. V lékárně máme také zdravotnické prostředky, kam patří spotřební materiál, tj. obinadla, gázy atd., různé přístroje např. tonometry. Lze je koupit volně i na předpis. Od léčivých přípravků se liší tím, že své funkce v lidském organismu nedosahují farmakologickým, imunologickým ani metabolickým účinkem. Součástí sortimentu lékárny jsou ještě doplňky stravy. Ty doplňují běžnou stravu s cílem pozitivně ovlivnit náš zdravotní stav. K ostatnímu sortimentu lékárny potom patří kosmetika, kojenecká strava apod. I zde je vám lékárník nápomocen podle svých znalostí a schopností vybrat pro vás ten vhodný produkt.

Ptejte se na své léky, jsme tu pro vás!

autor článku PharmDr. Petra Francová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *