Bílá droga – CUKR, nebo také zabiják 21. století
27.3.2017
Jak se starat o domácí mazlíčky
10.4.2017

Zánět středního ucha u dětí – Otitis media

Nejčastěji se objevuje u dětí mezi 6 měsíci a třemi roky. Jde o komplikaci rýmy, nebo jiného virového onemocnění horních cest dýchacích. Toto plyne z anatomických rozdílů u dětí.

Příčiny

Eustachova (sluchová) trubice, která spojuje středoušní dutinu s nosohltanem je položena spíše ve vertikální poloze, takže je ztížen odtok hlenu. U dětí je kratší, proto jsou k zánětu náchylnější. Je-li Eustachova trubice zúžená, například vlivem zvětšené nosní mandle, která na ni naléhá, dochází k hromadění tekutiny, ve které se lehce uchytí bakteriální infekce a tak dochází ke vzniku zánětu středního ucha.

Příznaky a projevy zánětu středního ucha

Akutní forma

Akutní zánět středního ucha propuká obvykle v době onemocnění pacienta infekcí horních cest dýchacích, nejčastěji v noci (poloha vleže napomáhá přesunu infekce Eustachovou trubicí do středního ucha).

Typický je rychlý a náhlý nástup – bolest ucha, výtok z ucha, horečka, zvracení, průjem. Zánět bývá obvykle oboustranný, avšak stupeň zánětu se může v jednotlivých uších lišit, nezřídka se stává, že jednu noc navštíví nemocný pohotovost s jedním uchem a další noc s druhým).

Na začátku je pocit zalehlého ucha, později pulsující bolest v uchu. Malé děti se projevují bolestným křikem a sahají si na ucho. Bolest roste.

Někdy dojde ke spontánnímu prasknutí bubínku ještě před návštěvou lékaře, jindy bubínek propíchne lékař. Perforací bubínku nastane takřka okamžitá úleva od bolesti.

Chronická forma

Chronická forma se od akutní liší nepřítomností horeček a teplotnebývá bolestivá. Její příčinou jsou časté a opakované záněty. Obvyklá je u ní trvalá perforace (proděravění) bubínku, což má vliv na kvalitu sluchu. Při chronickém zánětu středního ucha vznikají velká hnisavá ložiska (abscesy), která jsou blízko mozku. To je velmi nebezpečné a je důležité zánět nepodceňovat.

Projevuje se pálením nebo svěděním v uchu, děti pociťují zalehlé ucho, praskání a tlak v uchu, šumění, zesílené vnímání vlastního hlasu.

Dětští pacienti s chronickou formou zánětu středního ucha bývají často chybně označované jako nepozorné, neposlušné, což je však zapříčiněné jejich nedoslýchavostí, kterou chronický zánět způsobuje. Může se vyskytovat různý druh sekretu.

Léčba zánětu středního ucha

Léčba nemoci je zaměřena na zmírnění bolestiodstranění zánětu.

Opakované záněty jsou v případě tohoto onemocnění velmi časté, neboť narušená sliznice středního ucha je náchylnější k dalšímu zánětu, který může mít ze stejného důvodu těžší průběh s více komplikacemi. V horších případech po sobě může neléčený či komplikovaný zánět zanechat trvalé poškození sluchu, které mívá u dětí za následek zhoršení celkového vývoje. Proto je nutné brát toto onemocnění vážně a dbát na jeho důkladné doléčení (častou chybou je nedobrání antibiotik, když vymizí příznaky zánětu, antibiotika je však nutné užívat ještě několik dní poté. Délku a druh léčby vždy určí lékař).

Proti bolesti a teplotě je u zánětu středního ucha vhodnější užívání Ibuprofenu, než užívání Paracetamolu.

Zánět se odstraňuje propíchnutím bubínku. Zákrok je nepříjemný, ale okamžitě dochází k úlevě od bolesti. Pokud je sekret hnisavý – bakteriální, lékař předepíše antibiotika.

Pro úspěšnou léčbu je potřeba důsledně smrkat. Vhodné je používání nosních kapek. Odtékání sekretu napomůže zvýšená poloha hlavy při spaní.

Komplikace

Zánět středního ucha většinou probíhá bez komplikací, přesto se může stát, že nedostatečná léčba způsobí poruchu sluchu. V některých případech rozšířená infekce zasáhne mozkové blány a vyvolá meningitidu. Ta se projevuje silnou bolestí hlavy a strnutím šíje.

Prevence

Pro prevenci onemocnění je vhodné co nejdelší kojení mateřským mlékem, otužování, v případě rýmy důkladné smrkání, u dětí, které ještě samy nesmrkají, odsávání účinnou odsávačkou, prokapávání nosu nosními kapkami. U dětí se zvětšenou nosní mandlí, která způsobuje opakované záněty středního ucha, může lékař doporučit její odstranění. Dbejte na dostatečné podávání tekutin. Dítě chráníme před průvanem a udržujeme v teple.

Potravinové doplňky vhodné při prevenci i léčbě zánětu středního ucha

Probiotika – upravují střevní mikroflóru, příznivě působí na imunitní systém

Vitamín C – příznivě ovlivňuje imunitní systém

Zinek – zvyšuje imunitu, potlačuje zánět

Vitamín D – má nezanedbatelný vliv na imunitní systém

autor článku tým lékáren EUPHRASIA s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *