Jarní únava
20.3.2017
Zánět středního ucha u dětí – Otitis media
3.4.2017

Bílá droga – CUKR, nebo také zabiják 21. století

Závislost, obezita, neblahý vliv na celkové zdraví 

Milujete čokoládu, nebo slazené limonády? Pak je tento text právě pro vás.

Může to vypadat přehnaně a za vlasy přitažené, ale cukr je nejnebezpečnější legální a všude dostupnou drogou naší doby. Co mají společného cukr a drogy? Konzumace cukru vyvolává změny receptorů v mozku, které souvisejí s navozením příjemných pocitů. Zároveň nutí člověka chování opakovat a způsobuje závislost. V organismu způsobuje poruchy srovnatelné s alkoholem.

Konzumace cukru způsobuje uvolňování dopaminu v mozku. Dopamin je látka, která navozuje příjemné pocity po určitých činnostech, které nám přinášejí uspokojení. Díky tomu se cítíme lépe. Tyto pocity však člověka nutí činnost opakovat. Na podobném principu fungují i drogové závislosti.

Nejen rafinovaný cukr, ale jakýkoliv nadbytek sacharidů vede k nepříznivým biochemickým změnám v organismu, které jsou základem většiny z typických zdravotních potíží obyvatel vyspělých zemí. Konkrétně třeba vznik nadváhy obezity, cukrovky, srdečně cévních onemocnění, kloubních potíží, Alzheimerovy nemoci, zvýšené kazivosti zubů, hyperaktivity, poruchy pozornosti.

Cukr je všude!

V pečivu, polotovarech, zeleninových výrobcích, bílých „neslazených“ jogurtech, mléce, hořčici… Přidává se i do potravin, do kterých se dříve nepřidával. To narušuje nutriční rovnováhu v našem těle a vede k cukerné závislosti. Vytváří neodolatelnou touhu po dalším jídle. Tohoto využívá potravinářský průmysl ke zvyšování prodeje. Jakmile cukr začnete sledovat na etiketách, nepřestanete se divit.

Myslíte si, že pokud nemáte nadváhu, není potřeba to řešit? Cukr není spojen pouze se zdravotními potížemi, které způsobuje nadváha! Může způsobovat problémy, které s ním na první pohled nesouvisí. Tady jsou některé z nich:

  • Plísně ve střevech
  • Kvasinkové infekce
  • Deprese
  • Snížená imunita
  • Únavový syndrom

Pokud přijímáme vysoké dávky cukru, ztrácíme vitamíny skupiny B, vápník, hořčík, fosfor, železo a další látky.

Vysoké dávky cukru škodí dětem!

Když se dítě odmala překrmuje cukrem, psychicky ani inteligenčně nedosáhne té úrovně, které by mohlo. Do pěti let se totiž v lidském mozku tvoří a vyvíjejí neurony, cukr tomu zabraňuje. Děti „závislé“ na cukru se vyznačují neklidem, nedostatkem vytrvalosti a soustředění. Vliv na psychiku dítěte se dále projevuje náladovostí, problémy s učením. V některých případech byla prokázána souvislost nadměrného přísunu cukru s nočním pomočováním u dětí. Je větší sklon k infekčním onemocněním.

Odborníci na zdravou výživu tvrdí, že naše tělo se vyrovnává s pouhou jednou lžičkou cukru až tři dny. Náhlé požití cukru může způsobit krátkodobý pocit euforie, jenže větším účinkem je vznikající závislost. Opakované přejídání se cukry vysiluje slinivku břišní a vede ke snížené senzitivitě inzulinových receptorů. Toto vede postupně rozvoji diabetu druhého typu.

Jak dlouho trvá tuto závislost odbourat?

Biochemicky lze po omezení příjmu cukrů závislost odbourat i v průběhu několika dnů, problém je, že málokdo z běžných spotřebitelů to zvládne a většina naopak bojuje se závislostí na sladkostech obecně roky.

Čím cukr nahradit?

Důležitější než nahrazování je odbourávání. Pijte čistou vodu, nebo neslazené čaje. Pozorně sledujte etikety potravin.

Sladké limonády

Měly by nést stejná varování jako krabičky cigaret, protože jsou stejně návykové a tudíž nebezpečné. Zbavit se touhy po sladkých pokrmech je stejně obtížné, jako zbavit se kouření. 

V Evropě se cukr trvale konzumuje od doby křížových výprav, do konce 18. století to však byl luxusní produkt pro špičky společnosti. Masově se rozšířil až v 19. a 20. století.

autor článku tým lékáren EUPHRASIA s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *