Zánět středního ucha u dětí – Otitis media
3.4.2017
Zvětšená nosní mandle u dětí – jedno z nejčastějších onemocnění
24.4.2017

Jak se starat o domácí mazlíčky

Každý pes, nebo kočka je vizitkou svého majitele. Jeho zdravotní stav, vzhled a chování je výsledkem kvality vaší péče. Stejně jako se musíte starat o dítě, i pes nebo kočka potřebuje vaši péči. Na zdravé a vychované zvíře budete pyšní.

Výživa psi

Růstové období zvířátka je nejdůležitější. Na trhu jsou renomované značky s nutričně plnohodnotnými granulovanými krmivy, ke kterým není již vhodné něco přikrmovat. Krmiva jsou označena pro danou věkovou a hmotnostní kategorii. Dávky jsou podle hmotnosti a zátěže psa uvedeny na obalu. Psovi nesmíte dávat nic slaného, kořeněného, uzeného, dále kosti zvláště drůbeží a králičí a čokoládu pro lidi. Štěněti není vhodné dávat mléko, způsobuje průjmy. Když už si pejska odeberete od chovatele, má mléčné období za sebou. Při granulované stravě je nutné zabezpečit pitný režim, tedy stálý přísun pitné vody.

Odčervení

Se střevními parazity se štěně setkává již před a při porodu, jejich zdrojem je matka. Proto je nutné štěně odčervovat a to od 14-ti dnů věku každých 14-21 dní až do 3 měsíců. Po té za 3 měsíce a následně 1x za 6 měsíců.

Ektoparazitózy

Nejčastějším problémem kůže psů je alergie na bleší kousnutí. Mnohdy stačí jedna blecha a pejsek si vykouše velkou část těla. Blechy nežijí trvale na psovi, ale část života žijí mimo hostitele. To znamená, že nemusíte vždy na psovi blechy najít, i když ony mohou být příčinou kožního onemocnění. Pohybuje-li se zvíře v prostředí, kde se vyskytují i jiná zvířata jako psi, kočky, ježci, kuny, potkani, je důležité psa odblešovat kvalitními přípravky, protože pravděpodobnost přenosu je veliká. Blecha je mezihostitelem tasemnic, které pak napadají zažívací trakt psů. Přítomnost ektoparazitů je pro psa nepříjemná, protože ruší jeho klid a pohodlí. Klíšťata, obávaní přenašeči Lymské boreliózy a klíšťové encefalitidy, jsou dalším častým ektoparazitem obtěžujícím naše psy. Rizikovým obdobím je jaro a podzim 

Efektivní prevence

Roztoky ve formě kapek (spot on), nebo sprejů. Působí na různé druhy parazitů. Ten vhodný vám doporučí magistrylékárnách EUPHRASIA. Na klíšťata účinkují minimálně jeden měsíc a na blechy dokonce až tři měsíce. Na trhu jsou také antiparazitální obojky. Vždy přesně dodržujte návod k použití.

Péče o kočku

Péče o kočku není tak náročná, jako o psa. Než si ji ale pořídíte, je dobré si uvědomit několik věcí. Kočka je zvíře, které vás nebude poslouchat na slovo a občas může dělat věci, které se vám nemusí líbit. Kočka také potřebuje svůj klid. Není někdo z vaší rodiny alergik? Budete potřebovat kočičí záchod, jídelní mističky, a je dobré si pořídit škrabadlo na obrušování drápků, čímž ochráníte svůj nábytek.

Výživa kočky

Kočka je masožravec, základ jejího jídelníčku tvoří výhradně maso. Můžete ji krmit konzervami, granulemi, vařenými vejci. Nevhodné je vepřové maso, syrové i vařené. Také není vhodné kočku krmit jedním druhem stravy, ani stejnou značkou konzerv, nebo granulí. Kočka nesmí dostávat solené žrádlo, nijak ochucené kořením, mastné, protože jí taková strava může poškodit vnitřní orgány. Nesmí dostávat ani kosti. Nedávejte své kočičce zbytky od oběda. Lidské jídlo není pro domácí mazlíčky vhodné.

Kravské mléko – přestože se jedná o rozšířený předsudek, nikdy nedávejte kočce kravské mléko. To obsahuje mléčný cukr laktózu, který není kočka schopná strávit. Pití mléka vede k poruchám trávení, v některých případech k poruchám imunity. Kočky mají po mléce průjem. Kozí mléko je naopak pro kočičky velmi vhodné. Na trhu jsou speciální mléka pro kočky obohacená o vitamíny a velmi chutná.

Prevence

Ať už máte kočku v bytě nebo venku, musí být každý rok očkovaná proti kočičímu moru, což je smrtelná choroba, která se projevuje neustálým zvracením a průjmy, dochází k rychlé smrti za několik hodin. Dále proti kaliciviróze, která se projevuje afty v tlamičce. Kočka nežere a umírá na vyhladovění, vyčerpání a dehydrataci. Dále se očkuje proti zánětu dýchacích cest a proti vzteklině. Je také možné kočku naočkovat proti chlamydiím.

Paraziti

Kočky se musí pravidelně odčervovat. Ve střevech se vyskytují škrkavky a tasemnice, které při přemnožení mohou způsobit ucpání střev. U malých koťat mohou způsobit smrt, protože vylučují jedovaté látky a oslabují organismus zvířátka. Paraziti mohou při nehygienickém způsobu života napadnout i člověka. Odčervení lze provést speciálními kapkami, které se nakapou zvířeti za krk mezi lopatky (na kohoutek). Ty působí jak na vnitřní parazity, tak na vnější parazity, jako jsou blechy a roztoči. Tento způsob kočky snáší lépe, než podání tablet. Po odčervení mrtví dospělci odcházejí z těla buď ve výkalech, nebo je kočky vyzvrací.

Nikdy nesmíme podat kočce odčervovadlo určené pouze pro psy, a to platí i o přípravcích na vnější parazity (spreje, šampóny atd.). Pro kočky mohou být psí přípravky toxické! Pozor zejména na Arpalit a Difusil! Nikdy neodčervujte kočku česnekem, je pro kočky jedovatý.

Pro všechny, kteří mají doma své mazlíčky jsme do našeho eshoupu přidali bohatý sortiment pod záložkou “ZOO shop”. Podívejte se a udělejte svým miláčkům radost.

autor článku tým lékáren EUPHRASIA s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *