Krásné a zdravé nehty
12.2.2018
Kdo jsme?
26.2.2018

Voda a lidské tělo

Každý živý organismus je tvořen z velké části vodou a člověk není výjimkou. Voda tvoří přibližně šedesát procent lidského těla u dospělého jedince.

Chcete být méně unavení, čilejší, bystřejší, mít dobrou náladu, nemít bolesti hlavy, být krásnější a bez vrásek? To vše je ovlivněno pitným režimem. Voda ovlivňuje regulaci tělesné teploty. Pokud málo pijete, krev je hustší, cirkuluje pomaleji a tím pádem hůře okysličuje cílové orgány, jako je třeba mozek, což vyústí v podrážděnost, horší koncentraci a únavu. Tělo si při nedostatku tekutin bere vodu z méně důležitých částí těla, centralizuje ji pro životně důležité orgány a ubírá třeba z meziobratlových plotének. Meziobratlové ploténky jsou elastické polštářky naplněné vodou, tvořící nárazníkovou zónu mezi dvěma obratli. Ploténka není jako ostatní tkáně vyživována cévami, ale vlivem neustálého tlakového působení na ní dochází k procházení míšní tekutiny skrz ni. Má elastické rosolovité jádro ve středu, které má schopnost přerozdělovat tlakovou zátěž na ostatní ploténky. Míra elasticity je závislá na obsahu vody v ploténce a platí, že čím je více vody v ploténce, tím lepší je schopnost odpružit případnou zátěž. Pokud se meziobratlová ploténka byť jen nepatrně sníží vlivem úbytku tekutiny, může být následkem nepříjemná bolest hlavy.

Dehydratace

Nedostatek tekutin, zvláště je-li plíživý a dlouhodobý, se projevuje „pouze“ častějším bolením hlavy a dalšími „drobnými“ potížemi. Ohrožené jsou hlavně děti a senioři. Starší lidé často pitný režim zanedbávají. Méně pociťují žízeň a často je omezují psychické aspekty, zejména obavy z inkontinence. Pokud je tělo dehydratované, mírně stoupne tělesná teplota, přidá se únava, podráždění, bolest hlavy, vyšší krevní tlak a svalové křeče.

Jak dochází ke ztrátě tekutin

Zdravý člověk vyloučí močí zhruba 1-1,5 litru vody denně, 1 litr viditelným i neviditelným pocením a asi 250ml dechem.

Jak tekutiny získáváme

Asi 500ml představuje metabolická voda. To je voda, která vzniká při metabolických pochodech v těle. Další tekutiny musíme dodat zvenku. Dospělý člověk, vážící 75 kg by měl přijmout 2,5 – 3l tekutin za den. To neplatí pro sportovce, lidi pracující v teplém prostředí a v letních horkých měsících.

Co pít

Voda je ideální. Můžete ochutit pár kapkami citrónu. Pokud máte rádi minerálky, střídejte je, ať nepřetěžujete organismus minerály. Stejně tak z důvodu prevence alergických reakcí střídejte bylinné čaje.

Co nepít

Kolové nápoje s obsahem fosforečnanů, které soupeří s vápníkem o místo v kostech. Navíc obsahují velké množství cukru. Ovocné džusy obsahují stejné množství cukru, jako kolové pití, proto je vhodné je pít ve zředěné formě. Pamatujte vždy na jejich energetickou hodnotu.

Zajímavosti o vodě v lidském těle

  • Během roku vypijeme více než 1 000 litrů vody
  • Přes ledviny se každý den přefiltruje 180 litrů vody
  • Krev obsahuje 83% vody
  • Kosti obsahují 22% vody
  • Svaly obsahují 76% vody
  • Mozek obsahuje 75% vody
  • Máme 3 miliony potních žláz, které denně v klidu vyloučí v průměru půl litru tekutiny, která se odpařuje z povrchu kůže. Každý rok je to asi 200 litrů.

autor článku Bc. Pavlína Zusková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *