Voda a lidské tělo
19.2.2018
Nesnášenlivost (intolerance) laktózy
19.3.2018

V poslední době se často potýkám s otázkami od klientů, laické veřejnosti, občas i známých a přátel: “Co v té lékárně vlastně děláte? Ty na to prodávání potřebuješ nějakou speciální školu a jak to, že o víkendu nebo odpoledne nejdeš s námi jen tak posedět, ale už zase letíš na nějaké školení? To si ze školy asi moc nepamatuješ, když furt ležíš v knížkách a učíš se po večerech? Vždyť už koupím léky i na benzínce…”

Vedlo mne to k zastavení se a potřebě sdělit, co je to lékárna, kdo vlastně v lékárně pracuje je a proč jsou na nás kladeny vysoké požadavky ohledně našeho vzdělání. Hledala jsem v dostupných materiálech, které jsou pro nás lékárníky závazné, abych mohla odpovědět co nejpřesněji a jednoduše.

Lékárna je nezastupitelné zdravotnické zařízení, které patří do systému zdravotnictví stejně jako nemocnice, polikliniky nebo ordinace lékařů. Toto zařízení je dáno nejen právními předpisy, ale především náplní práce – tedy poskytováním zdravotní péče, zejména v oblasti léčiv.

Pacientům se v nich věnují –magistři a doktoři farmacie, jejichž vysokoškolské vzdělání je srovnatelné s lékaři, a farmaceutické laborantky (asistenti), jejichž středoškolské vzdělání je zakončené maturitou obdobně jako u zdravotních sester. Možná v dnešní době internetu a e-shopů aj. virtuálních možností, jak sehnat doplňky stravy, OTC léčiva (volně prodejné léky) a v neposlední řadě i e-recepty mohou mylně vést k myšlence, že je lékárna nahraditelná.

Lékárníci, stejně jako lékaři, absolvují náročné vysokoškolské studium zakončené státními závěrečnými zkouškami a obhajobou diplomové práce, které jsou ze speciálních oborů:

  • Farmakologie (nauka o působení léčiv na lidský organismus a vlivu organismu na podaný lék)
  • Farmakognosie (nauka o léčivých rostlinách, jejich obsahových látkách)
  • Farmaceutická chemie
  • Farmaceutická technologie a mnoha dalších, včetně práva ve zdravotnictví

Lékárníci, kteří úspěšně absolvují vysokoškolské studium, se povinně sdružují ve stavovské organizaci České lékárenské komoře, která je odborným i právním garantem fungování všech lékáren v ČR.

Cílem práce lékárníků a jejich farmaceutické péče je dosáhnout pro pacienta co nejlepších léčebných výsledků za současné minimalizace rizik, jejichž výsledkem je zlepšení kvality života pacienta, ale také nižší celkové výdaje pacienta, zdravotnického systému a v neposlední řadě i systému sociálního (správným výběrem léčivých přípravků a jejich správným používáním se pacienti mohou rychleji uzdravit a vrátit se ke svým běžným činnostem). V běžné každodenní praxi to pro nás znamená to, že kontrolujeme správné dávkování u léků, předepsaných lékařem, jejich vzájemné působení a možné nežádoucí účinky (u našich stálých klientů nám v tom mnohdy pomáhají ztv. klientské karty, na kterých je zaznamenaný každý nákup i volně prodejných přípravků – a jsme schopni včas zachytit a mnohdy i předejít zbytečným komplikacím, třeba tím, že na určitý čas doporučíme pacientovi vysadit užívání nějakého přípravku, který si zakoupil bez lékařského předpisu).

Farmaceuti se neustále musejí vzdělávat, což je dáno Řádem pro celoživotní vzdělávání lékárníků členů ČLnK . Vzdělávání lékárníků je celoživotní a je povinné.

Lékárníci mají obdobnou formu dalšího vzdělávání jako lékaři, tzv. atestace a k tomu ještě systém CV – tzv. Kontinuální vzdělávání , které je rozděleno do tříletých cyklů, v každém z nich musí lékárník získat minimálně 90bodů  – z  lékárenských dispenzačních seminářů, kongresů, konferencí, stáží, webinářů, vlastní publikační či přednáškové činnosti.

Okruhy zaměření na vzdělávání v oboru farmacie jsou zejména:

  • Farmakoterapie (medicína založená na důkazech)
  • Klinická farmacie
  • Konzultační a poradenská činnost v lékárně, provádění screeningu ve vybraných lékárnách
  • Farmaceutická technologie a magistraliter příprava v lékárně
  • Lékárenská právní, ekonomická a daňová problematika
  • Psychologie pacienta, komunikační dovednosti
  • Doplňky stravy a jejich interakce (vzájemné působení) s léčivy
  • Homeopatie
  • Etické hodnoty zdravotníka a další okruhy

Je toho opravdu hodně, co takový lékárník „musí“. Jelikož se náš obor neustále a poměrně rychle vyvíjí, není možné ustrnout, ale je nutné se učit novým věcem a dovednostem, zpracovat spoustu nových i stávajících informací, abychom mohli být stále nablízku a včas potřeby Vám opravdu pomoci jak správnou radou, doporučením a nasměrováním k účinnému a rychlému uzdravení.

V lékárnách EUPHRASIA se naše magistry zapojily do preventivního programu zdraví, který hravou formou prezentují v mateřských školkách a učí již malé děti (a informují i jejich rodiče), jak se správně starat o své zdraví, jak ohleduplně přistupovat k ostatním a co nejlépe si udržet zdravý životní styl, tak i moderní formou na našich webových stránkách – těmito populárně naučnými články. V neposlední řadě je stále pro mnohé lékárník tím empatickým, naslouchajícím a pomáhajícím člověkem a o to se v našich lékárnách svým profesionálním přístupem snažíme.

autor článku Mgr. Radka Adámková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *