Klíšťová encefalitida
6.3.2017
Jarní únava
20.3.2017

Jaro je tady a s ním i tolik očekávané sluníčko, které nám v zimě chybělo a na jehož teplé paprsky se po letošní extrémně studené a dlouhé zimě těšíme. Užívejme tuto životadárnou energii v náš prospěch a v takové míře, aby nám neuškodila. V dnešním článku si řekneme, jak předejít zbytečnému stárnutí pleti a s tím související tvorbou nevzhledných pigmentových skvrn.

Přirozená pigmentace pokožky je základním ochranným faktorem kůže před negativním působením vnějších vlivů, především škodlivého UV záření. V některých případech dochází k lokálnímu hromadění pigmentu, které jednak tvoří neestetický defekt pokožky, ale také se může vyvinout v závažné onkologické onemocnění. Proto je potřeba dbát preventivních opatření a pokožku chránit.

Vznik a příčina pigmentových skvrn

Pigmentové skvrny jsou menší nebo větší hnědé skvrny kožního barviva, které se vyskytují na různých místech pokožky. Mohou mít různý tvar, velikost i intenzitu zabarvení. Zbarvení kůže způsobují buňky, kterým se říká melanocyty a nacházejí se v kůži, ve vlasových folikulech, v okolí mazových žláz apod. Melanocyty spolu s buňkami pokožky vytvářejí určitý barevně odlišný okrsek na kůži. Pigment chrání kůži před škodlivými vlivy UV záření. Nejvyšší počet buněk, které vytvářejí pigment je v obličeji, kde se také nežádoucí pigmentace nejvíce vyskytuje.

Vlivem slunečního záření se zvyšuje počet i aktivita melanocytů, a tím dochází ke zvýšené produkci kožního barviva melaninu. Je to složitý chemický proces. K pigmentacím je náchylnější poškozená a zjizvená kožní tkáň.

Pigmentové skvrny se objevují od dětství, nebo se vytvoří v průběhu života, nejčastěji po intenzivním slunění nebo po spálení pokožky.

Příčinami vzniku pigmentových skvrn bývají:

  • hormonální změny v organismu žen kolem 30–40 let
  • hormonální změny v těhotenství
  • hormonální poruchy
  • hyperpigmentace – zvýšená tvorba kožního barviva – nejčastěji se objevuje nad horním rtem
  • depigmentace – snížená tvorba kožního barviva – obvykle kolem očních partií
  • genetická dispozice
  • poškozená nebo zjizvená tkáň
  • návštěvy solárií
  • zánět na pokožce
  • užívání některých léků, jako jsou antibiotika, nebo psychofarmaka
  • nedostatečná funkce jater

Pigmentové skvrny postihují častěji ženy než muže. Mohou za to větší hormonální výkyvy během života ženy a vliv pohlavních hormonů estrogenu i progesteronu, u mužů vznikají nejčastěji díky genetickým faktorům.

Nejčastěji řešenou poruchou pigmentace je melaninová hyperpigmentace.  Ta je buď vrozená, známe ji jako pihy, jsou geneticky podmíněné a vyskytují se zejména u rusovlasých nebo světlovlasých jedinců, typicky se vyskytují v centrální části obličeje, na pažích, v horní třetině hrudníku a zad.

Získaná hyperpigmentace – častěji postihuje osoby s vyšším fototypem, velmi často se vyskytuje u žen středního věku, ale ve středním věku stoupá výskyt také u mužů. Tento typ hyperpigmentace obvykle nemá jednu vyvolávající příčinu, ale jedná se o komplexní proces. Změna pigmentace se vyskytuje až u 20% žen v aktivním věku užívajících hormonální antikoncepci.

Prevence

Prevence vzniku pigmentových skvrn je velmi důležitá, neboť je mnohem snazší dodržovat určitá preventivní pravidla než již vzniklé skvrny z kůže odstraňovat. 
Doporučuje se omezit slunění na přímém slunci i v soláriích, používat krémy a opalovací přípravky s vysokými ochrannými faktory proti UVA a UVB záření. Používání ochranných faktorů je účinné samo o sobě pouze v prevenci, ještě před vznikem hyperpigmentace. Pokud již pigmentová skvrna vznikla, je nezbytná kombinace UV filtrů a přípravků, které mají tzv. bělící nebo zesvětlující účinky. Podstatným faktorem při prevenci vzniku pigmentových skvrn je také styl stravování. Je vhodné konzumovat stravu bohatou na antioxidanty, vitamíny a stopové prvky jako je vitamín C, E, zinek, beta‐karoten a selen. 

Léčba

Léčba probíhá aplikací přípravků, které ovlivňují tvorbu a ukládání melaninu v kůži. Tyto přípravky mají zesvětlující nebo bělící účinek. Další možností může být chemický peeling, který mechanicky odstraňuje vrchní vrstvy pokožky a tím i melanin, nepůsobí na melanocyty, ani neovlivňuje tvorbu melaninu, hrozí však riziko výrazného podráždění a zánětu pokožky.

Pulzní světlo – tato metoda využívá světelné energie a je účinná pouze pokud je pigment uložen ve vrchních vrstvách pokožky.

Ošetření laserem – během hojení může dojít k opětovné hyperpigmentaci.

Pokud se chcete ochránit před vznikem pigmentových skvrn, magistrylékárnách EUPHRASIA vám poradí s výběrem vhodných ochranných krémů. Pokud již pigmentové skvrny máte, rádi vám pomůžeme vybrat přípravek na jejich zesvětlení.

autor článku tým lékáren EUPHRASIA s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *