Jak zahřát studené ruce a nohy – pomůže Ginko biloba
27.2.2017
Pigmentové skvrny
13.3.2017

Klíšťová encefalitida neboli klíšťový zánět mozku je infekční virové nebo bakteriální onemocnění, které napadá mozek mozkové blány. Hlavním přenašečem jsou infikovaná klíšťata, ale přirozeným rezervoárem virů jsou hlodavci. Existuje také přenos alimentární cestou skrz tepelně nezpracovaný kozí nebo ovčí sýr a mléčné výrobky.

Okamžikem vstupu viru do lidského organismu začíná inkubační doba onemocnění. Toto období bez obtíží trvá 7 až 14 dní, může to ale být i měsíc. Onemocnění má obvykle dvoufázový průběh. Po uplynutí inkubační doby dojde k rozvoji první fáze nemoci, ve kterém mohou příznaky připomínat lehkou chřipku. Nejdříve se objevují bolesti hlavyúnavahorečkanevolnost a bolesti svalů a kloubů. Po několika dnech obtíže samy odezní. Poté zpravidla následuje období jeden až dva týdny bez příznaků. U některých lidí touto fází nemoc skončí a dojde k úplnému uzdravení.

Druhá fáze nastupuje krutými bolestmi hlavy, které jsou provázeny horečkami. Nemocný je světloplachý, trpí nevolnostmi a zvracením. Příznakem poškození nervového systému je ztuhnutí svalů na šíjisvalový třesnervové obrnyzávratě, poruchy spánkuporuchy paměti, dezorientace. Tento akutní stav trvá dva až tři týdny. Poté obvykle dojde k postupnému zlepšování stavu. Přibližně u jedné třetiny infikovaných nemocných první fáze chybí a onemocnění se projeví závažnými příznaky druhé fáze hned na začátku.

Trvalé následky postihnou asi jednu čtvrtinu nemocných. Patří k nim například obrny horních končetinchronické bolesti hlavyporuchy koncentracenálady nebo spánkusnížená výkonnost a deprese. K úmrtí dochází jen ve výjimečných případech.

Jak se chránit před klíšťaty

Klíšťata se v posledních letech stala hrozbou. Prevence je mnohem snazší než následná léčba. Důležité je dbát na osobní ochranu, za kterou je zodpovědný každý sám. Jejím cílem je zabránění přisátí klíštěte. Mezi zásady, které byste měli dodržovat, patří:

  • Nosit do lesa a do přírody světlé oblečení, na kterém si klíštěte snadno všimnete.
  • Zastrkovat nohavice kalhot do ponožek.
  • Používat repelenty(s jejich vývěrem vám poradí magistrylékárnách EUPHRASIA)
  • Vždy se po návratu z přírody prohlédnout a pokud najdete klíště, ihned odstranit za pomocí speciálních kleštiček, které dostanete koupit v lékárnách EUPHRASIA. Naše magistry vám podrobně a srozumitelně vysvětlí, jak s kleštičkami manipulovat, abyste klíště příliš nestiskli a jeho obsah nevytekl do rány. K uvolnění se také nehodí olej. Může se stát, že se klíště nepodaří vyndat v celku. Jeho hlava zůstane v místě přisátí, což vyvolá lokální zánět. Tady je vhodné navštívit lékaře, který zbytek parazita odstraní. Po odstranění klíštěte ránu vydesinfikovat.

Mezi nejúčinnější formu ochrany patří očkování

Je velmi účinné a bezpečné. Očkuje se třemi dávkami v následujícím rozestupu: první dávka se aplikuje ve zvolený den, druhá dávka za 1 až 3 měsíce, třetí dávka za 5 až 12 měsíců po druhé dávce. První přeočkování se provádí po třech letech od podání třetí dávky. Další přeočkování se provádí po 3 až 5 letech. Existuje i zrychlené očkovací schéma, kdy se očkuje v rozestupu: první dávka ve zvolený den, druhá dávka za 14 dní, třetí dávka za 5 až 12 měsíců po druhé dávce.  Kdy se nechat očkovat? Lze jej provádět během celého roku. Na provedení vakcinace přispívají zdravotní pojišťovny.

Jak klíště vypátrá svou oběť

Klíště má velmi citlivé smysly, které mu pomáhají vyhledat svého hostitele. Trpělivě číhá na vrcholku stébla trávy, přední nohy má roztažené jako anténku a otáčí s ní do různých směrů. Na těchto nohou (anténce) má umístěný speciální orgán, kterým zachytává a vyhodnocuje zjištěné vjemy. Jedná se hlavně o pachy, které vydávají zvířata i člověk a na mechanické podněty jako jsou otřesy, které vydává blížící se hostitel. Klíště se snaží při doteku s trávou přichytit hostitele.

Mýty a fakta o očkování proti klíšťové encefalitidě

Podle počtu diagnostikovaných případů a závažných následků této nemoci je u nás nejhorší situace v celé Evropské unii, což znamená stovky zbytečně a nezvratně postižených osob ročně.

Infikovaná klíšťata se vyskytují v lesích, tam já nechodím

Infikovaní přenašeči klíšťové encefalitidy se vyskytují na loukách, zahradách, v parcích. Číhají na vysoké trávě u chodníků a cyklostezek kde se pohybují hostitelé, jejíž krev potřebují sát, tj. zvířata a člověk. Nákaza je možná dokonce i doma od klíšťat přinesených v srsti domácích mazlíčků.

Pokud máte jakékoliv dotazy ohledně očkování proti klíšťové encefalitidě napište nám, zavolejte nebo se neváhejte obrátit na magistrylékárnách EUPHRASIA.

autor článku tým lékáren EUPHRASIA s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *