Antibiotika – velký objev 20.století, který se musí umět správně používat
6.2.2017
Kouření – co se při něm děje v těle, návod jak s ním přestat
20.2.2017

Určitě jste si někdy položili otázku, proč někteří lidé spořádají co hrdlo ráčí a jsou stále hubení, zatímco jiní se stravují rozumně, cvičí, ale tloustnou snad i ze vzduchu? Každý z nás má určitý druh metabolismu a nic moc s ním nenadělá. Aktivita našeho metabolismu je dána především genetikou, kterou jsme získali od rodičů a dávných předků, kteří v abnormálních podmínkách prošli hladomory. Za určitých podmínek i přes to můžeme náš metabolismus ovlivnit pozitivním směrem a využít výživových doporučení, abychom dosáhli změny postavy.

Metabolismus, neboli látková výměna zahrnuje všechny biochemické procesy v lidském těle a skládá se z mnoha dílčích metabolických pochodů, vzájemně koordinovaných a na sobě závislých. Rozdělujeme je podle směru enzymatické reakce, která vede buď k tvorbě, nebo rozkladu látek. Jeho rychlost je životně důležitá pro řadu funkcí. Ovlivňuje tělesnou hmotnost, růst vlasů a nehtů a další procesy.

Anabolické procesy – vznikají nové sloučeniny, obnovuje se živá hmota, vytváří se energetické zásoby pro mechanickou práci, probíhají nezastupitelné životní procesy v organismu.

Katabolické procesy – ke všem anabolickým procesům je potřeba energie. Katabolické procesy zahrnují všechny oxidativní reakce, při nichž se ze sloučenin uvolňuje volná energie.

Během zmíněných metabolických procesů dochází buď k nabírání, nebo rozkladu svalové hmoty, podkožního tuku a energetických zásob. Pokud probíhá anabolismus, dochází k růstu svalové hmoty, jestliže je tělo v katabolismu – hubneme. Toto vysvětlení je velice zjednodušené, protože jednotlivé procesy se v konečném důsledku navzájem setkávají a ovlivňují.

Zpracování živin

Přijaté živiny se pomocí enzymů rozštěpí na jednoduché, vstřebatelné složky – makroživiny, což jsou jednoduché cukry, aminokyseliny, glycerol a mastné kyseliny. Ty se z trávícího traktu dostávají do jater. Zdroj energie pro buňku je glukóza. Energie se v těle zpracovává v závislosti na intenzitě tělesné aktivity. Pokud je tělesná aktivita velmi intenzivní (například posilování), živiny se zpracovávají s nedostatečným přísunem kyslíku do periferních tkání a v tomto případě spalujeme živiny anaerobní glykolýzou. To znamená, že se maximalizuje spalování glukózy. V momentě, kdy svalu začne docházet kyslík, který pro svou práci nezbytně potřebuje, vzniká sůl kyseliny mléčné – laktát – nesacharidový zdroj energie. Je ukládán do svalů a způsobuje jejich bolest.

Pokud je svalová práce méně intenzivní (chůze, mírný běh), tělo stačí doplňovat kyslík do periferních tkání a dochází ke spalování živin aerobní glykolýzou. Při práci za přístupu kyslíku je jako hlavní zdroj energie využita glukóza a protože aerobní aktivitu lze vykonávat po dlouhou dobu (maratonský běh), na řadu dále přicházejí tuky a nakonec bílkoviny.

Odkud organismus získává sacharidy?

Buď přímo z potravy, nebo z glykogenu. Ten je částečně jako zásobárna energie přímo ve svalech a v játrech.

Hormony inzulín a glukagon

V naší krvi musí být udržována stálá hladina glukózy, kterou udržuje hormon inzulín. Stoupá-li v krvi hladina glukózy, slinivka břišní vyplaví inzulín, který hladinu cukru sníží. Ten současně stimuluje příliv glukózy do tkání a její využití. Pokud nedojde v tuto chvíli ke svalové práci, energie je uložena v podobě tuků. Hormon Glukagon působí opačně, hladinu glukózy v krvi zvyšuje.

Zdravé hubnutí neznamená nedostatek jídla

Spousta lidí se mylně domnívá, že hubnout znamená hladovět. Naopak, hladovění je pro lidské tělo naprosto jasný signál, že nastává období nedostatku potravy. Tato informace putuje do mozku i buněčné paměti. Jakmile se tělo dostane opět k potravě, reaguje tím, že ukládá do zásob. Má totiž strach, že opět nastane doba nedostatku.

Pro efektivní hubnutí bez pocitu hladu je nezbytné sestavit vyvážený a pestrý jídelníček, obsahující nezbytně nutné živiny. Je důležité dodržovat trojpoměr makroživin (sacharidy, bílkoviny, tuky). Vždy platí, že energetický příjem by měl být v rovnovázeenergetickým výdejem. V případě hubnutí je energetický výdej dobré zvyšovat pohybem, tak dochází k účinné regulaci. Vyšší příjem energie než výdej znamená ukládání nadbytku energie ve formě glykogenu a tuku. Nepodceňujte pitný režim. Nejlépe v podobě čisté vody.

Pokud chceme nabrat svalovou hmotu, není vhodné nízkou hladinu inzulínu v krvi po tréninku prodlužovat, protože jinak si zvýšíme tvorbu glukózy jaterní glukoneogenezí z aminokyselin a tím zvyšujeme katabolismus svalů.

autor článku tým lékáren EUPHRASIA s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *