Metabolismus
13.2.2017
Jak zahřát studené ruce a nohy – pomůže Ginko biloba
27.2.2017

Kouření – co se při něm děje v těle, návod jak s ním přestat

Miliony lidí žijí s cigaretou. Je to intimní vztah. Mají s ní spojené krásné prožitky – pití kávy, sladký dezert, sledování televize. Všechny tyto věci šluk z cigarety promění ve vrcholný zážitek. Cigareta působí jako posilovač slasti a uvolnění, jako příjemná hudba, nebo čokoláda. Tři čtvrtiny kuřáků by raději přestaly kouřit dnes, než zítra. Připadá jim to ale nesmírně těžké. Vztah k cigaretě potlačuje rozum a zastiňuje vlastní nemohoucnost. Strach před zhoubným nádorem se rozplyne v obláčku kouře a s ním i mizerný pocit z vlastní závislosti.

Představte si: vytahujete cigaretu z krabičky, pak hledáte chvíli zapalovač, škrtnete a potáhnete. Než potáhnete podruhé, je dobré vědět, co se ve vašem těle děje.

1. – 10. vteřinu

Ve chvíli, kdy vtáhnete prvního ‚šluka‘, kouř se rozplyne v ústech a zanechává hnědé stopy na vašich zubech. Toxické látky jako formaldehyd a amoniak okamžitě zburcují váš imunitní systém. Jako celoplošný zánět. Poté v průdušnicích cigaretový kouř dočasně zpomalí slizniční řasy, které zjednodušeně fungují jako zametací stroje na uklizení hlenu a škodlivých částic. Mezitím nikotin přechází do krevního oběhu přes miliony kapilár v plicích. Když se dostane do nadledvinek, vaše tělo zaplaví příval nové energie – to proto, že se spustila tvorba adrenalinu. Srdce pumpuje naplno, a tak se zvyšuje riziko mozkové mrtvice. Nikotin zasáhne mozek. V něm pak nervové buňky dají signál k tomu, aby se uvolnil dopamin. Díky němu vás zaplaví příjemné pocity. Ve stejné chvíli ale oxid uhelnatý zabraňuje roznášení kyslíku do životně důležitých orgánů. Ty se proto dusí.

Po 5 minutách

Zatímco se v popelníku povaluje čerstvý nedopalek, ve vašem těle klesá hladina dopaminu k normálu. Začnete toužit po další cigaretě. Cigaretový kouř je sice z těla pryč, ale zůstaly po něm tisíce toxinů. Organismus je bude čistit po dalších šest až osm hodin. Některých dárků na rozloučenou se ale nezbavíte nikdy. Hrozí všem dobře známé důsledky kouření – za všechny jmenujme rakovinu plic, jazyka, hrtanu, ledvin, střeva, žaludku.

Návod úspěšného odvykání kouření

Základem toho, jak přestat kouřit, je dostatek informací. Nejen o tom, co vám abstinence přinese, ale také o tom, co dělat, když s tím máte chuť praštit. Zde je několik rad, jak nedělat chyby a vydržet.

  1. Přijměte fakt, že odvykání kouření není žádná epizodka, ale dlouhotrvající proces.
  2. Často jezte, klidně každé 2 hodiny, vybírejte nízkokalorická jídla, ovoce, zeleninu.
  3. Pokud jste unavení, více spěte.
  4. Pijte hodně vody a výrazně naředěné ovocné džusy.
  5. Pokud to lze, zkuste pomalu zvyšovat fyzickou zátěž (procházky, chůze do schodů)
  6. Dopřejte svému tělu vitamíny, buď v podobě ovoce a zeleniny, nebo jako doplňky stravy.
  7. Za každý den, který nekouříte, se odměňte (ne kalorickým jídlem, ale nějakou drobností)
  8. Nezkoušejte si třeba jen potáhnout z cigarety a nevěřte tomu, že byste zůstali pouze u jedné.
  9. Znovu a znovu si připomínejte, proč jste se rozhodli s kouřením skoncovat a co jste svým rozhodnutím získali.
  10. Pokud se vám nedaří odvykat samostatně a bez pomoci – toto se podaří pouze 3% kuřáků, nechte si u svého lékaře předepsat léky na odvykání kouření. Vaše šance nekouřit s pomocí lékaře stoupne až na 40%! Ne všichni ale mohou tyto léky užívat, o tom rozhodne lékař. Existují nikotinové náhrady v podobě náplastí, žvýkaček, pastilek. S jejich výběrem vám rády pomůžou magistrylékárnách EUPHRASIA. 

Vaše rozhodnutí přestat kouřit má zásadní význam a nelze jej ničím nahradit. Pokud si budete chtít cigaretu zapálit, účinné léky ani ostatní lidé vám v tom nezabrání. V Česku je něco přes 2 miliony kuřáků, přitom asi 70 % z nich by raději nekouřilo. Tedy kolem 1 400 000 lidí si denně koupí něco, co vůbec nechceNemají z toho dobrý pocit a říkají si, že jsou neschopní, když s tím ještě neskoncovali. Nejsou ale neschopní, jsou závislíKolem 40 % kuřáků, tedy asi milion lidí, zkusí každý rok přestat, naprostá většina bez pomoci lékaře a bez léků. Protože závislost na tabáku je velmi silná, je jejich úspěšnost malá, 3 %, tedy jen 3 lidé ze 100, po roce nekouří.

Kdybychom vzali druhý extrém, a sice intenzivní a dlouhodobou léčbu, je úspěšnost i mezi silně závislými 44%. To už je rozdíl! Zvažte sami, co uděláte. Nestyďte se vyhledat pomoc u lékaře vyškoleného pro léčbu závislosti na tabáku .

Slovo psychologa: „Lidé kouří nikoli proto, že chtějí kouřit, ale protože nemohou přestat.“

Slovo statistika: „Pokud by všichni kuřáci v ČR přestali kouřit, jedna třetina onkologů by byla bez práce.“

autor článku tým lékáren EUPHRASIA s.r.o.

1 Comment

  1. Pan Kapištník napsal:

    Pokud by všichni kuřáci v ČR přestali kouřit, celá česká ekonomika by se okamžitě zhroutila. Totéž platí i o alkoholu a pohonných hmotách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *