Máte v plánu letos otěhotnět?
9.1.2017
Zásady správné výživy kojenců a batolat
23.1.2017

Kojenecká mléčná výživa

Je nezpochybnitelné, že mateřské mléko je nejlepším způsobem výživy kojenců. Kojení utváří a posiluje váš vzájemný vztah. Může ale nastat situace, kdy děťátko z nějakého důvodu kojit nemůžete. Nejen s mateřským, ale také s umělým kojeneckým mlékem miminko dobře prospívá a roste, obzvlášť pokud se mu dostává láskyplné péče. Pokud tedy nekojíte, přečtěte si naše rady ohledně kojeneckého mléka. Pro zdravý růst a vývoj miminka kvalitní strava neodmyslitelně patří.

Na trhu existuje nepřeberné množství výrobců. Základem průmyslově vyráběného kojeneckého mléka je mléko kravské, které se upravuje tak, aby se co nejvíce přibližovalo mateřskému. Podle směrnic Evropské unie se tyto přípravky nazývají „kojenecká mléčná sušená výživa“ nebo „kojenecká mléčná výživa v prášku“. Patří mezi tzv. potraviny pro zvláštní výživu. Na ty se vztahují zákonem přísně stanovené požadavky na složení, kvalitu surovin a označování. Můžete si tak být jistá, že kojenecká mléka prošla testy kvality a vaše děťátko bude dostávat bezpečný a kvalitní výrobek.

Počáteční a pokračovací kojenecká výživa

Většina výrobců uvádí tři stupně kojeneckého mléka další skupinou je mléko batolecí 

  1. Počáteční kojenecká mléčná výživa (na obalu označeno č. 1) – od 1. do 6. měsíce
  2. Pokračovací kojenecká mléčná výživa 1 (na obalu označeno č. 2) – po 6. měsíci
  3. Pokračovací kojenecká mléčná výživa 2 (na obalu označeno č. 3) – od ukončeného 12. měsíce
  4. Batolecí mléka (na obalu označeno č. 3, 4, 5 nebo junior) – od 10. nebo 12. měsíce

Počáteční kojenecká mléčná výživa je nejvíce podobná mateřskému mléku. Obsahuje laktózu, stejně jako mateřské mléko. Svým složením plně pokrývá výživové požadavky nejmenších miminek až do zavedení dalších nemléčných příkrmů (kaše, zeleninové příkrmy).

Pokračovací kojenecká mléčná výživa 1 obsahuje kromě laktózy škrob, více miminko zasytí. Je určená pro výživu kojenců po zavedení nemléčných příkrmů, kdy kojenecká výživa tvoří hlavní tekutou složku smíšené stravy. To znamená, že i v tomto období získává miminko většinu tekutin z kojeneckého mléka.

Pokračovací kojenecká mléčná výživa 2 už méně odpovídá svým složením mateřskému mléku.

Batolecí mléka obsahují vitamíny, minerály, stopové prvky a další látky vhodné pro zdravý růst. Některá mohou být obohacena o vanilkovou nebo banánovou příchuť. Po roce věku může dítě pít i pasterizované plnotučné kravské mléko, podle odborníků jsou ale batolecí mléka o něco vhodnější.

Typy kojeneckých mlék 

Kojenecké mléko se podle použité bílkoviny dělí na:

  • Kojenecké mléko obsahující bílkoviny kravského mléka (syrovátkové bílkoviny a kasein). Tato mléka jsou vhodná pro děti, které prospívají, netrápí je citlivé bříško a jejich rodiče nejsou alergici (dítě má nízké riziko vzniku alergie). Některá mléka mohou navíc obsahovat prebiotické oligosacharidy, napodobující funkci oligosacharidů přirozeně se vyskytujících v mateřském mléce. Ty přispívají ke správnému trávení a spokojenému bříšku vašeho miminka.
  • Kojenecké mléko obsahující hydrolyzované bílkoviny, kde se enzymaticky naštěpí dlouhé řetězce bílkovin kravského mléka a ty jsou pak pro dětský organismus lépe vstřebatelné. Jsou to tzv. HA mléka. Jsou vhodná pro děti s rizikem vzniku alergie, nebo pro děti již s prokázanými alergiemi. Označují se jako klasická mléka 1, 2, 3.
  • Antirefluxová mléka – označují se AR a díky přídavku zahušťovadla mohou zmírnit časté ublinkávání nekojených dětí. Jako zahušťovadlo se používá rýžový nebo bramborový škrob, či vláknina karubin ze svatojánského chleba.
  • Mléka se sníženým obsahem laktózy – vhodné pro děti, které trpí dočasnou nebo trvalou nesnášenlivostí laktózy. Tato intolerance se většinou projevuje zažívacími obtížemi, např. průjmy, nadýmáním, nebo nepříbíráním na váze.
  • Pro dobré spaní – mléka, která jsou vhodná pro lepší zasycení na noc. S označením Good Night, nebo  Good Sleep. Obsahují rýžové nebo kukuřičné vločky, díky nimž jsou hutnější než běžné kojenecké mléko, ale při stejné energetické hodnotě.
  • Dále existují kojenecká mléka, která spadají do potravin pro zvláštní lékařské účely. Tato mléka vždy doporučuje lékař a jsou určena pro děti s drobnými zdravotními komplikacemi jako je ublinkávání, zácpa, nebo kojenecké koliky. 

Probiotika a prebiotika v kojeneckém mléce

  • 70 % imunitního systému člověka se nachází v zažívacím traktu. Právě proto je zdravá střevní mikroflóra pro dítě tak důležitá. Rozhodující význam mají především dvě složky mateřského mléka: probiotické kultury a prebiotická vláknina.
  • Pokud nemůžete kojit, pak je dobré vybírat takové umělé mléko, které se vyznačuje zejména sníženým obsahem bílkovin a je obohaceno o probiotické bakterie a prebiotickou vlákninu, což má za následek zlepšení střevního imunitního systému dítěte. Do určité míry může snížit i riziko civilizačních chorob v dospělosti, jako je diabetes, hypertenze nebo obezita.
  • Kombinace prebiotické vlákniny s vhodnými probiotiky se nejvíce přibližuje ideální tekutině, tedy mateřskému mléku.
  • Probiotika vytvářejí látky, jež brání růstu nežádoucích bakterií a produkci toxických látek, a to tím, že se usazují na střevní sliznici a vytěsňují odsud jiné bakterie.
  • Prebiotika zlepšují pohyb střevní sliznice a tím usnadňují vyprazdňování. Dále napomáhají ve vstřebávání vápníku a dalších živin. 

Jak mléko připravit

Vždy postupujte podle návodu na obalu. Nikdy nepřekračujte stanovené dávkování, dítě by mělo zácpu a bolelo by ho bříško. Vše, co při přípravě a ke krmení použijete (lahev, savičku) po každém použití důkladně umyjte a vysterilizujte. K přípravě kojeneckého mléka používejte převařenou kojeneckou vodu, která by měla mít teplotu 40-50°C.  Teplotu před podáním mléka děťátku si ověřte kápnutím na předloktí (nepijte z lahve!), mělo by mít 37°C. Připravené mléko je určeno k okamžité spotřebě. Co dítě nevypije, vylijte. Mléko musí být po přípravě do hodiny spotřebováno. 

Jak často krmit a kolik

Do půl roku kojené dítě nepotřebuje další tekutiny. Kojit první měsíce je možné podle chuti dítěte, snažte se postupně vnést do krmení řád a pravidelnost. Přispěje to k větší pohodě děťátka. Bude lépe spát a méně plakat. Dítěti na náhradní mléčné stravě podávejte mléko v 7-mi denních dávkách s delší noční pauzou, kterou postupně prodlužujte podle tolerance dítěte. Dítě má denně vypít asi 1/6 své hmotnosti, což je asi 150-180ml tekutin na 1kg hmotnosti v prvních měsících života.

Přejeme vám i vašemu děťátku šťastný start do nové životní etapy. Pokud potřebujete poradit s výběrem kojenecké mléčné výživy, naše magistrylékárnách EUPHRASIA vám rády poradí. Pokud máte nějaké zkušenosti s kojeneckou výživou, podělte se o ně s námi a s ostatními maminkami pod tímto článkem nebo na našem Facebooku.

autor článku tým lékáren EUPHRASIA s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *