Kojenecká mléčná výživa
16.1.2017
Cholesterol
30.1.2017

Zásady správné výživy kojenců a batolat

Kojte co nejdéle, ideální doba je 6 měsíců plně. V kojení pokračujte i po zavedení nemléčných příkrmů.

Výživa od 4. do 6. měsíce

U kojených dětí se nic nemění. Pokud miminko prospívá a stačí mu kojení v intervalech 3 až 4 hodin, to znamená 6 – 7x denně do ukončeného 6. měsíce. Žádné další příkrmy nejsou nutné. Kojeneckou převařenou vodu (vychladlou) používejte pouze v horkých letních měsících, při horečce, nebo při průjmovém onemocnění. Když kojenec dosáhne hmotnosti kolem 7kg, kojení mnohdy přestává stačit a dítě je vyžaduje v hodinových intervalech i v noci. Nebojte se zavést nemléčný zeleninový příkrm, dítě ho lépe akceptuje, než když zavedete nejprve sladké chutě. Není ale chybou začít ovocným příkrmem nebo rýžovou kaší, podle chuti děťátka. Nejdůležitější pro ochranu proti alergiím a civilizačním nemocem je i nadále pokračovat v kojení.

Zavedení nemléčných příkrmů je vhodné v čase oběda, ze začátku jako předkrm a to z jednoho druhu zeleniny, později jako samostatný chod. Postupně použijte více druhů zeleniny a v průběhu 2 až 3 týdnů přidejte maso. To podávejte 5 – 6x týdně, nejvhodnější je králičí, drůbeží, nebo jehněčí. Namísto masa můžete zařadit 1x týdně vařený vaječný žloutek.  Nemléčné příkrmy nepodávejte kojencům mladším 17 týdnů. Do pokrmů nikdy nepřidávejte sůl. Zrovna tak nepodávejte pokrmy s obsahem lepku dětem mladším 17 týdnů. Nejnovější výzkumy prokázaly, že lepek by se v malém množství měl začít přidávat v období mezi 4. až 7. měsícem. Je to prevence proti alergii na lepek a celiakii. V praxi to lze udělat tak, že do masozeleninového příkrmu se přidá minimální množství světlé jíšky, nebo dětskou sušenku rozdrtíme do ovoce. Výzkumy také prokázaly, že odkládání lepku až po 8. měsíci nebo dokonce po roce není výhodou. Při včasném zařazení do jídelníčku se lépe navodí tolerance. Můžete střídat obilninovou, kukuřičnou a rýžovou kaši, pro starší děti je vhodná kaše jáhlová a pohanková.

Výživa od 6. do 8. měsíce

V jídelníčku dochází k velkým změnám. Kojení postupně nahrazují příkrmy podávané lžičkou. Od ukončeného 6. měsíce už samotné kojení nestačí. I pro kojené děti začíná období nemléčných příkrmů. Jídlo je vhodné rozdělit do 6 denních dávek, kojení zůstává ráno a před spaním večer. Některé děti ještě mohou vyžadovat jedno kojení v noci. V letních měsících je dobré na uhašení žízně podávat kojeneckou vodu, dětský čaj, nebo ředěnou ovocnou šťávu bez přídavku cukru. Maximálně 150ml tekutin denně. Kojené děti většinou začínají pít hned z hrnku. V tomto období by měly ochutnat širokou škálu potravin jako je zelenina, ovoce, maso, kaše a potraviny s obsahem lepku.

Výživa od 8. do 12. měsíce

Děťátko by mělo dostávat stravu 5x denně. Dvě mléčné porce za den, masozeleninový příkrm, ovocný příkrm a cereální kaši. Dále kojte, nebo můžete podávat pokračovací kojeneckou mléčnou výživu. Nemléčné příkrmy se mění z konzistence pyré na jídlo s malými měkkými kousky, u kterého děťátko sedí (aby nevdechlo kousek potravy) a často chce papat samo. Jídlo už nemixujte, zeleninu a ovoce rozmačkejte vidličkou a maso nakrájejte na malé kousky. Dítě má již zoubky a stravu je schopné rozkousat samo. Dbejte na to, aby v době, kdy začne dostávat pevnou stravu, mělo dostatečný příjem tekutin. Kromě mléka by mělo vypít 200 až 500ml tekutin. Starším kojencům dáváme 1x týdně mořské ryby. Může to být tuňák, losos, treska. Ani u alergiků se rybám nevyhýbejte. Sledujte ale pozorně, zda nevzniknou alergické projevy.

Vhodná zelenina

Brambory, mrkev, cuketa, brokolice, květák, špenát. Příkrm zahustěte jíškou z kvalitního rostlinného oleje, malou zarovnanou čajovou lžičku. Vybírejte kvalitní a čerstvou zeleninu nejlépe v bio kvalitě (pozor na dusičnany). Uvařenou porci znovu neohřívejte.

10. – 12. měsíc

Dítě chce papat samo. Malé kousky dokáže uchopit mezi palec a ukazováček. Spolupracujte a nechte jej vkládat si do pusinky malé kousky jídla. Stravu podávejte častěji a v malých porcích. Obohaťte jídelníček o rýži a těstoviny. Rozhodně pevnou stravu neodkládejte až po prvním roce života, děti ji pak můžou odmítat.

Co nikdy v tomto věku dětem nedávat!

Žádné druhy ořechů, nevařenou tvrdou zeleninu, bobulovité ovoce jako jsou borůvky, rybíz. Hrozí nebezpečí vdechnutí! Do roka nepodávejte med kvůli obsahu botulotoxinu.

1 až 3 roky

Stravu podávejte 5x denně, je velmi podobná stravě dospělých. V tomto období se formují stravovací návyky. Dbejte na zásady zdravé výživy a stolování.  Jídlo by mělo být chutné, energeticky bohaté a pestré. Batole překonalo období prudkého růstu a jeho chuť k jídlu je menší, než v kojeneckém období. Maso podávejte denně k obědu, občas i ke svačině s pečivem, nebo k večeři. Vejce zařaďte 2x týdně, 1x týdně rybu. Nezapomínejte na luštěniny, obsahují rostlinné bílkoviny, minerály, vitamíny a vlákninu. Dodržujte pitný režim a stále podávejte batolecí mléko, 300 až 500ml denně. Mléko je zdrojem vápníku pro stavbu kostí a zubů. Batole potřebuje 500mg vápníku denně. Zařazujte jogurty, sýry, tvaroh. Do tří let podávejte pouze plnotučné kravské mléko, které je zdrojem plnohodnotných bílkovin a tuku pro zabezpečení zdravého vývoje a růstu. Vždy tepelně upravte. Nebo dopřejte svému děťátku batolecí mléko.

Co do dětské stravy rozhodně nepatří 

Uzeniny, slané pochutiny, párky. Šunka by měla mít co nejnižší obsah soli. Solení se nedoporučuje pro nadměrné zatěžování ledvin a následné riziko vzniku vysokého krevního tlaku.

Přislazování je velká past. Děti si na sladkou chuť zvyknou a v dalším životě ji budou vyžadovat. Bílý cukr negativně ovlivňuje vstřebávání vápníku a dalších minerálních látek z potravy a ničí dětské zuby.

100% džusy vyvolávají falešný pocit sytosti, jsou zdrojem prázdné energie a vedou k dětské obezitě.

Jednostranná, málo rozmanitá strava může mít za následek nedostatečný příjem některých důležitých živin, vitamínů a minerálů.

Je prokázáno, že druh stravy, kterou si dítě v tomto věku osvojí, bude vyhledávat i v budoucnu. Je proto důležité dbát na stravovací návyky, učíme děti jíst za stolem v dětské židličce, strava je zajímavě upravená, barevná a chutná. Jídlo je rituál podávaný v určitém čase v kruhu rodiny (alespoň jedno jídlo, může to být třeba večeře) jako vzor pro budoucí stravovací návyky.

Pozor na obezitu

Obezita se v dnešní doběla stává pandemií! Její nárůst a hlavně její důsledky v dospělosti jsou celosvětovým problémem. Už v kojeneckém a batolecím věku se může vytvořit základ pro budoucí obezitu. Počet dětí s nadváhou za posledních dvacet let prudce vzrostl. Až v 96% případů je obezita dětí způsobena špatnými stravovacími návyky v kombinaci s nedostatečným pohybem!

Proto mějte na paměti, že pláč kojence není vždy zapříčiněn hladem. Nekrmte ho tedy při každém pláči. U přípravy dětské kojenecké mléčné stravy vždy dodržujte dávkování, nepřekračujte množství.  Nemléčné pokrmy nedávejte před 4. měsícem věku dítěte. Dodržujte pitný režim.

Pokud máte nějaké dotazy týkající se kojenecké stravy, neváhejte se obrátit na naše magistrylékárnách EUPHRASIA vám rády poradí. Pokud máte nějaké zkušenosti s kojeneckou výživou, podělte se o ně s námi a s ostatními maminkami pod tímto článkem nebo na našem Facebooku.

autor článku tým lékáren EUPHRASIA s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *