Syndrom bílého pláště
23.5.2016
Úpal a úžeh
6.6.2016

Bradavice

Bradavice je nezhoubný kožní novotvar, způsobený virovou infekcí. Bradavicemi jsou často nazývány růžky kožní, stařecké bradavice nebo různá mateřská znaménka. Tyto útvary však nejsou virového původu a jejich léčba nebo odstranění jsou často založena na jiném principu.

Bradavice jsou nezhoubné nádorky způsobené lidským kožním papilomavirem HPV. Papilomaviry jsou běžně se vyskytující v lidské populaci a většina z nich nevyvolává u člověka žádné onemocnění. Viry z této skupiny mohou ale způsobovat i závažnější onemocnění, jako je rakovina děložního čípku nebo jiné infekční kožní choroby.

Vyskytují se nejčastěji na rukou, kde vypadají nejprve jako hrbolkovité útvary o velikosti špendlíkové hlavičky, které se dále zvětšují. Později se dostanou nad povrch kůže, jejich původně hladký povrch zrohovatí a dostane bradavičnatý vzhled. Bradavice nejsou bolestivé. Mohou být bolestivé pouze v případě výskytu kolem nehtového lůžka, kdy mohou zarůstat pod nehet.

Virus je přenosný dotekem a může proniknout do podkoží například malým poraněním. Bradavice mají individuální inkubační dobu od několika týdnů, přes měsíce nebo dokonce roky. Člověk tedy může přenášet bradavice, aniž by sám nějaké měl.

Uvádí se, že příznivým faktorem pro vznik bradavic je také kůže dlouho vystavovaná potu, odtud jedno z nejčastějších umístění bradavic – na ploskách nohou.

Rizikové faktory bradavic:

  • Nejčastěji jsou bradavicemi ohrožovány děti a mladí lidé
  • Náchylnějšími jsou i jedinci se sníženou immunitou, která hraje při boji s bradavicemi důležitou roli
  • Obvyklá místa pro přenos bradavic jsou koupaliště, veřejné sprchy nebo další veřejná místa s vlhkým prostředím, jako jsou šatny nebo místa s koberci, kde se střídají různé bosé nohy

Odstraňování bradavic:

  • Lokálním zmrazením – provádí se pomocí kalapného dusíku – jedná se o nejúčinnější metodu, protože se při bezkontaktním mražení nepřenáší viry na jiné části těla
  • Pomocí léčiv – obsahují aktivní látky (např. cytostatika) a ničí množící se buňky
  • Lokální destrukci – jedná se o potírání postiženého místa tyčinkou dusičnanu stříbrného
  • Pomocí léčivých bylin, např. šťávy vlaštovičníku
  • Chirurgické odstranění nebo ozařování postiženého místa

Prevence proti bradavicím:

  • doporučuje se nechodit naboso na veřejných koupalištích nebo sprchách, tzn. používat koupací obuv
  • pravidelná hygiena a desinfekce obuvi a punčoch
  • vyhýbat se kontaktu s osobou, která bradavice má (nesdílet sprchu apod.)

Ohledně vhodných produktů na léčbu bradavic Vám rády poradí naše magistry v lékárnách EUPHRASIA.

autor článku tým EUPHRASIA s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *