Ochranné přípravky proti slunci
16.5.2016
Bradavice
30.5.2016

Syndrom bílého pláště

Syndrom bílého pláště je stav, kdy u člověka dochází k zvýšení hodnot krevního tlaku naměřených v lékařském zařízení.

Projev syndromu bílého pláště:

  • projevují se pouze při návštěvě lékaře
  • zvýšený krevní tlak na hodnoty 140/90 mm Hg a vyšší
  • pocit úzkosti a napětí
  • nervozita
  • nadměrné pocení
  • bledost
  • třes

Mezi příčiny vzniku syndromu bílého pláště se zařazují především pocity úzkosti, obav a strachu, při kterých organismus člověka reaguje ve smyslu stresové reakce „útoku nebo útěku“. Tělo si tak myslí, že je ve stresu – a tedy se v organismu spustí všechny potřebné fyziologické pochody, mezi nimi i činnost tzv. sympatického autonomního vegetativního systému, který při stavech psychické zátěže a stresu zvyšuje krevní tlak, srdeční tep, frekvenci dechu a další funkce. Někteří jedinci si tak můžou být plně vědomi, že jsou u lékaře nervózní a napjatí, avšak navenek se jeví uvolnění, takže lékař zaznamená pouze vysoký krevní tlak, ale nerozpozná, že je třeba pacient v úzkosti a nervózní.

Aby se mohl správně diagnostikovat syndrom bílého pláště, je potřebné, aby si pacient odměřil svůj krevní tlak v jiném než zdravotnickém prostředí, mimo kliniku, ambulance, nemocnice, vyšetřovny lékaře. V současnosti se dají koupit tlakoměry, čili tzv. tonometry, elektronické měřiče krevního tlaku pro domácí použití se snadným způsobem použití, díky čemuž je možné sledovat si hodnoty krevního tlaku v pohodlí domova. Lékařské výzkumy uvádějí, že pacienti se syndromem bílého pláště mají nižší riziko rozvinutí srdečních potíží v porovnání s těmi, kteří mají dlouhodobě zvýšené hodnoty krevního tlaku a hypertenzi. Avšak, tito pacienti jsou i tak víc ohrožení srdečními potížemi než ti, u kterých se hypertenze nevyskytuje vůbec, a jejich hladiny krevního tlaku vykazují dlouhodobě normální hodnoty.

Je důležité měření tlaku nepodceňovat. Nemocný s vysokým tlakem bývá v počátečních stavech bez obtíží a často o něm ani nemusí vědět. Bohužel toto je na hypertenzi velice zrádné, neboť lidé, i když o ní vědí, jí mnohdy zpočátku nevěnují pozornost, protože se cítí zdraví a neléčí se, díky čemuž se onemocnění dále rozvíjí.

Prvními, neurčitými projevy, může být bolest hlavy, únava, porucha spánku. Obtíže se zhorší nebo se většinou prvně objeví až s pokročilým stavem nemoci, kde ale již v jeho důsledku vzniká různé poškození některých orgánů.

Syndrom bílého pláště je čistě psychickou záležitostí.

Proto se s ním i vy sami můžete naučit zacházet:

  • Zkuste chodit zpočátku k lékaři s doprovodem, který vás uklidní.
  • Před návštěvou lékaře si pusťte relaxační hudbu, udělejte si dechové cvičení nebo se projděte na čerstvém vzduchu.
  • Do čekárny si vezměte něco na čtení nebo prohlížení, abyste se rozptýlili.
  • O svých pocitech a obavách informujte svého lékaře. Nestyďte se za ně. Nejste sami.
  • Měřte si tlak v klidu doma, v prostředí, které znáte. Nejlepší je změřit si tlak třikrát a první hodnotu nepočítat.

S výběrem vhodného tlakoměru pro domácí použití Vám rády poradí magistry v našich lékárnách.

autor článku tým EUPHRASIA s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *