Šestá dětská nemoc
8.1.2018
Jak si v zimních měsících zachovat energii a dobrou náladu
22.1.2018

Vysoký krevní tlak – hypertenze

Vysoký krevní tlak nebolí a není provázen jasnými příznaky, proto bývá tak často zjištěn náhodně, během kontroly u lékaře. Je hlavní příčinou srdečně-cévních onemocnění, která mohou za 50% všech úmrtí. Léčený i neléčený vysoký krevní tlak s sebou nese poměrně značná rizika, je jednou z příčin předčasných úmrtí, kterých je v ČR kolem 43%. Zvýšení krevního tlaku je reakcí na některé faktory, přičemž na jeho vzniku se většinou podílí jejich kombinace.

Co se děje v těle při vysokém krevním tlaku

  • Kornatění tepen jiným slovem ateroskleróza. Cévy musí odolávat zvýšené síle krevního proudu. Po čase zbytní, ztuhnou a ztratí pružnost. Pak se snadno ucpou, nebo prasknou.
  • Ischemická choroba srdeční nastává, když srdeční tepny zbytní a zúží se. Ty pak nedostatečně zásobují srdce kyslíkem.
  • Infarkt myokardu jedná se o akutní formu ischemické choroby. Tepna, která vede do srdce krev, se ucpe a praskne. Důsledkem tohoto je v jedné čtvrtině úmrtí.
  • Mozková příhoda, neboli mrtvice dojde k ní, když se ucpe, nebo praskne céva v mozku. Nazývá se též mozkový infarkt. Při neúspěšné léčbě nastává smrt, nebo ochrnutí.
  • Poruchy paměti, demence již ve středním věku vysoký krevní tlak skrytě způsobuje poškození mozkové tkáně, které se později může projevit ve formě Alzheimerovy demence, nebo podobného onemocnění.
  • Zhoršení, čí ztráta zraku zvýšený krevní tlak poškozuje cévy v sítnici oka. To má za následek zhoršené vidění, nebo oslepnutí.
  • Selhání ledvin zvýšený krevní tlak v cévách ledvin může poškodit jejich funkci. Může to vést až k léčbě dialýzou.
  • Amputace dolní končetiny pokud se ucpe céva v noze, přestává do ní proudit kyslík a končetina může i odumřít.
  • Hypertenzní krize pokud krevní tlak náhle vystoupá nad 230/130 mm HG, dochází k akutnímu stavu. Typická je velká bolest hlavy, křeče a nevolnost. Tlak je tak vysoký, že dochází k poškození, nebo selhání životně důležitých orgánů.

Vysoký krevní tlak nezmizí sám od sebe a pokud není léčen, může vést k předčasnému úmrtí. Proto nepodceňujte rizika a myslete na prevenci. Velké části problémů s tlakem můžete sami předejít. Také můžete svůj krevní tlak sami snížit, pokud budete dodržovat jednoduché zásady zdravého životního stylu.

Pokud máte nadváhu, zhubněte. Nepouštějte se ale do redukčních diet. Místo toho zařaďte do jídelníčku zdravé a kvalitní potraviny.

Zařaďte do jídelníčku česnek, ke snížení krevního tlaku se používal již ve starém Řecku. Pozor by si měli dát lidé s citlivým žaludkem, nebo žlučníkem. Pomůže, když česnek rozkrojíte a vyndáte střed. Cibule kromě vysokého krevního tlaku snižuje i obsah tuku v krvi a rozpouští krevní sraženiny. Je skvělým prostředkem proti infarktu. Červená řepa pomáhá snížit krevní tlak a působí preventivně proti rakovině. Okurka obsahuje minerální látky, které působí blahodárně na celý organismus a napomáhají snižovat krevní tlak. Grapefruit obsahuje vysoké množství draslíku, který snižuje krevní tlak. Pozor, grepy nesmí lidé, kteří užívají léky na ředění krve! Za zmínku stojí jistě pohanka. Obsahuje bioflavonoid  rutin, ten zvyšuje pružnost cév. Navíc má protirakovinové účinky. Obilné vločky díky velkému množství vlákniny čistí střeva, napomáhají při snižování hmotnosti. Ryby obsahují omega-3 mastné kyseliny, které příznivě působí na cévy a srdce. Ořechy obsahují draslík a hořčík, ovšem nepřehánějte to, jsou kaloricky velmi vydatné.

Sůl nahraďte bylinkami. Pokud budete ubírat pomalu, vaše chuťové buňky si zvyknou. Omezením tuků snížíte nadváhu a váš tlak klesne zcela přirozeně. Jeden šálek překapávané kávy denně neškodí. U alkoholu pozor na množství. Deci červeného kvalitního vína vám neublíží. V černém čaji je kofein, stejně jako v kávě a ten zvyšuje krevní tlak. Omezte proto na jeden šálek denně.

Kouření kromě toho, že zvyšuje riziko rakoviny a jiných onemocnění, je velmi nebezpečné i při vysokém krevním tlaku. Existují doplňky stravy a speciální náplasti na odvykání kouření. Začátek roku je vhodnou příležitostí s tímto nešvarem skoncovat.  S výběrem vhodného prostředku vám rády poradí magistrylékárnách EUPHRASIA. Začněte žít zdravěji!

Pohyb a sport

Začněte pozvolna. Začít s pravidelným cvičením je to nejtěžší. Jak si vytvoříte návyk, cvičení vás bude bavit. Pro začátek vyberte chůzi, stoupání do schodů, nebo plavání. S rozumem zvyšujte frekvenci i zátěž. Nebuďte na sebe přísní. Cvičte každý den 40 minut. Zdá se to hodně, ale 20 minut ráno a 20 minut odpoledne.

Pokud máte nějaká doporučení, napište nám a aktivně motivujte ostatní.

autor článku Bc. Pavlína Zusková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *