Taping – tejpování
20.6.2016
Štípnutí hmyzem
4.7.2016

Úrazy o prázdninách, způsob ošetření a co je dobré mít po ruce

Úraz

náhlá změna zdraví, která nastane jistým okamžikem

Úrazovost

statistický údaj, který zobrazuje počet úrazů po dobu prázdnin

Pojišťovny zaznamenávají nový trend a tím jsou úrazy na trampolínách a pády z koně. Úrazy jsou u chlapců a dívek téměř vyrovnané, chlapci hlásí jen o zanedbatelný počet více zranění. Nejkritičtější věk je mezi 10-14 rokem. Ze statistik vyplývá, že více než polovinu letních zranění tvoří tržné rány, odřeniny a podvrtnuté kotníky, dále řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, puchýře, kousnutí. Při znalosti základních postupů většinu dokážeme ošetřit sami, bez nutnosti vyhledání lékařské pomoci.

U odřenin a řezných ran nejprve zastavíme krvácení. Opatrně odstraníme viditelné nečistoty z rány a jejího okolí a to nejprve čistou tekoucí vodou a mýdlem. K dezinfekci rány použijeme 3% roztok peroxidu vodíku, nebo dezinfekční přípravek Jodisol, Septonex, Betadine, Dettol. Překryjeme náplastí nebo obvazem s gázou, můžeme použít přípravek Akutol stop sprej, který absorbuje krev a vytvoří vrstvu hydrogelu. Pokud rána již nekrvácí můžeme aplikovat Akutol sprej, necháme 2 minuty zaschnout. Rána je chráněna před vstupem cizorodých látek, ale přípravek nebrání přirozenému dýchání poraněného místa. Obvaz je ve vodě nerozpustný.

Drobná povrchová poranění lze ošetřit přípravkem Akutol plantagel, který obsahuje výtažek z kaštanu, kostivalu a rakytníku a hydrolizovaný elastin. Omezuje tvorbu jizev a urychluje proces hojení.

Popáleninu nejprve chladíme 20 minut pod tekoucí vodou. Naneseme dostatečnou vrstvu Akutol hydrogelu. Ránu můžeme překrýt nepřilnavým obvazem, popáleninu menšího rozsahu nemusíme krýt obvazem. Vrstvu hydrogelu pravidelně obnovujeme do úplného zhojení. U slunečních popálenin použijeme přípravek s Panthenolem nebo Akutol hydrogel.

Puchýře na chodidlech, nejčastěji způsobené nevhodnou obuví a dlouhými prázdninovými túrami, je vhodné krýt speciální náplastí s obsahem hydrogelu. Vytvoří tzv. druhou kůži, tlumí bolest a napomáhá hojení. Puchýř nepropichujeme. Dojde-li k porušení puchýře, ránu dezinfikujeme a kryjeme sterilní náplastí nebo opět náplastí na puchýře pro zamezení vstupu infekce. Z uvedeného plyne následující seznam potřebných věcí: Akutol hydrogel, Jodisol (popř. Dettol), náplasti s polštářkem různých velikostí, náplast bez polštářku, sterilní obvaz hotový, speciální náplast na puchýře.

Lékařskou pomoc vyhledáme vždy při masivním krvácení žilním či tepenném, je-li v ráně větší cizí předmět – nikdy sami nevytahujeme!

Základní pravidla prevence nejčastějších letních úrazů:

  • na kole, bruslích a motorkách používejte vždy ochranné pomůcky (přilbu, chrániče)
  • neskákejte do vody, kterou neznáte
  • neskákejte po hlavě do studené vody, vždy nejprve ochlaďte dolní končetiny
  • délku běžeckých, turistických a cyklistických tras volte přiměřeně svým schopnostem (často za úrazem stojí únava)
  • věnujte pozornost technickému stavu svého kola (sjetý vzorek, brzdová lanka), bruslí (sjetá kolečka či brzdička)
  • buďte obezřetní při kontaktu s cizím psem, případně jinými zvířaty
  • vyvarujte se konzumace alkoholických nápojů během rekreačních aktivit

Ohledně balíčku první pomoci na prázdniny neváhejte kontaktovat magistrylékárnách EUPHRASIA, rády Vám poradí. Pokud máte nějakou zkušenost s letním úrazem, napište nám. Pokud se Vám náš článek líbí, dejte nám like 🙂

autor článku Mgr. Bohdana Zbožínková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *