Vaše domácí lékárnička
29.2.2016
Hemoroidy
14.3.2016

Známé rčení praví, že když nejde o život, jde o houby. Jak si ale poradit, když o ten život jde doopravdy?

Příležitostí kdy dojde k závažnému ohrožení života je mnoho a mohou postihnout kdykoliv a kohokoliv od miminka po starého člověka. Důležité je, že v jakékoliv situaci nejste sami! Když v krizové situaci zavoláte 155, dispečer záchranky Vám vždy v této situaci pomůže a poradí, co máte s postiženým dělat.

Pro zahájení resuscitace, přesněji řečeno kardiopulmocerebrální resuscitace, jsou důležité dvě kritéria. Prvním z nich je bezvědomí postiženého, druhým pak je zástava dýchání. Rozhodně se nepokoušejte hledat puls na velkých tepnách. Jako laici většinou nevíte, kde tyto cévy probíhají a hledání jen zbytečně zdržuje od opravdové záchrany. Čili, pokud spatříte náhlý a nečekaný kolaps kohokoliv a nebo někoho najdete v bezvědomí, nejsprávnější postup je tento:

  1. Jemně s postiženým zatřeste a zeptejte se, zda vás slyší
  2. V případě že postižený nereaguje, zavolejte na číslo 155, s dalším postupem vám případně pomůže dispečer záchranné služby
  3. Pokud jste na veřejném prostranství a je kolem vás více osob, vyzvěte někoho, aby záchranku zavolal místo vás a současně jej požádejte, ať vám přinese automatický defibrilátor
  4. Automatické defibrilátory v Brně najdete například na Zelném trhu, na Špilberku, náměstí Svobody, ve všech úřadech státní správy, v nákupních centrech jako je například Vaňkovka, Olympia a řadě dalších míst. S hledáním a hlavně s otevřením schránky vám pomůže opět dispečer záchranky.
  5. Začněte s resuscitací nepřímou masáží srdce, tedy stlačováním hrudníku nad dolním koncem hrudní kosti
  6. Pokud spolehlivě neovládáte umělé dýchání, provádějte pouze nepřímou masáž srdce
  7. Je to docela náročné, je potřeba hrudník stlačit 100x za minutu ( jako pomoc můžete mít staženou aplikaci do iPhonu a nebo si zpívat hit od BeeGees – Staying Alive, ten rytmus je přesný….. )
  8. Rozhodně se nebojte, že postiženému nějak ublížíte! Kdyby náhodou zástavu srdce neměl, statistiky jasně dokazují, že mu ublížit nemůžete. A když jde o život, jde o život. Na zlomené žebro se nelze ohlížet.
  9. Když máte někoho, kdo vám s resuscitací pomůže, je to dobré. Pokud jste sami, měli byste provádět resuscitaci až do příjezdu záchranky, a nebo do stavu, kdy už sami nejste schopni v resuscitaci pokračovat, čili do vlastního vyčerpání.

Výše uvedený postup platí pro dospělé i děti, aspoň z pohledu laika.

autor článku MUDr. Jaroslav Čupera, lékař ARO, nemocnice Ivančice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *