Prázdniny končí, škola začíná!
27.8.2015
Přírodní antidepresiva
11.9.2015

Vši a jak na ně

Návrat dětí z prázdnin do škol může přinést nejednu nesnáz. Jednou z nich je zavšivení neboli pedikulóza.

Je to parazitární přenosné onemocnění. Postihnout může člověka bez ohledu na jeho věk či pohlaví. Typicky se objevuje u dětí ve školních zařízeních​​​​​, přičemž více jsou k němu náchylná děvčata. Onemocnění je při dodržení všeobecně platných zásad odvšivování obvykle nekomplikované a trvá asi 14 dnů. Přípravky na hubení vší jsou k dostání bez lékařského předpisu.

Na člověku parazitují dva základní druhy vší:

  • Veš dětská (Pediculus capitis) – žijící ve vlasaté části hlavy.
  • Veš šatní (Pediculus humanus) – žije ve spodním prádle a na související oblasti lidského těla
    • má spojitost s nedostatečnou hygienou. Jsou jí ohroženi ti, kteří si dlouhodobě nesvléknou spodní prádlo (ani na noc) a nemění ho za čisté, řádně vyprané.

Veš dětská přežívá spolehlivě mytí hlavy a česání běžným hřebenem. Mimo vlasy (např. na tkaninách) nepřežívá obvykle déle než jeden den.

Rodiče a dítě s pedikulózou
Pokud rodiče zjistí, že jejich dítě má vši, musí tuto skutečnost nahlásit ve škole a v kolektivech, kde se dítě v období posledních dvou týdnů pohybovalo. Nemocné dítě nesmí být odesláno do dětského kolektivu do doby, než rodiče provedou odstranění všech lezoucích vší a také hnid (zlikvidovány musejí být všechny hnidy ulpělé na vlasech ve vzdálenosti 0–1cm od pokožky). Školy a jiné instituce jsou povinny o výskytu vší v kolektivu informovat rodiče ostatních dětí. Je nutné provádět pravidelnou kontrolu ve vlasaté části hlavy v intervalu 2 dnů po dobu asi 3 týdnů. V tuto dobu je vhodné aplikovat nenakaženým dětem do vlasů každé ráno preventivní spreje.

Životní cyklus vši
Samička dospělé vši pohybující se ve vlasech začne několik hodin po kopulaci klást vajíčka (hnidy). Tyto hnidy lepí na vlasy těsně při pokožce hlavy velmi účinným lepidlem bílkovinné povahy, které odolává působení vody, šamponů a česání vlasů běžným hřebenem. Tvrzení, že hnidy se nelepí na barvené vlasy, není úplně pravdivé, záleží na složení použité barvy. Hnidy nejčastěji najdeme za ušními boltci a na týle. Z hnid se za 8–10 dní líhnou larvy (nymfy), které jsou již podobné dospělým vším. Jsou ihned schopné bodat a sát krev. Po trojím svlékání se nymfa opět za cca 8 dní promění v dospělou veš. Ta se dožívá maximálně 30 dní, za které dokáže naklást několik desítek hnid.

Šíření vší
Veš vždy zůstává v kontaktu s lidskými vlasy a samovolně je neopouští. K přenosu je třeba přímý kontakt vlasů nemocného a zdravého člověka, k jakému dochází u dětí např. při kolektivní práci ve škole, při hrách, apod. Dospělá lezoucí veš si „přestoupí“ na nového hostitele, kde klade nové hnidy, a životní cyklus se opakuje. Přenos vzduchem není možný. Pravděpodobnější je přenos pomocí tkanin (čepic, ručníků, ložního prádla, čalounění), do kterých se veš zachytí. Dojde-li včas ke kontaktu tkaniny s vlasy člověka, může veš takto osídlit nového hostitele. Jakmile se parazit ocitne mimo hostitele, ztratí zdroj obživy. V řádu několika hodin se dehydruje a vyčerpá, ztratí schopnost sát a poté se i pohybovat. Hyne přibližně do 24 hodin od posledního sání.

Příznaky nákazou vší, vzhled hnid a vší
Prvním příznakem je svědění a pálení pokožky hlavy, které vyvolalo bodání, sání a pohyb nymf a dospělých vší. Dráždivě působí i rozpouštědlo, které veš vypouští do kůže při sání. Může dojít až k alergické reakci lokální (vyrážka, celkové zarudnutí a silné svědění) nebo celkové (alergické asthma). Nemocný je neklidný a nesoustředěný, neustále se škrábe. Rozdrásaná pokožka se může zanítit. Vzácně je možno pozorovat mírný vzestup tělesné teploty a zvětšení místních uzlin. Hnidy se jeví jako miniaturní váčky připojené k vlasům, většinou bělavě lesklé. Jejich velikost se pohybuje okolo 1 mm. Na rozdíl od lupů je nelze smýt či odfouknout. Odstranitelné jsou pouze mechanicky. Hnidy nacházející se na vlasu dále než 1 cm od pokožky jsou vylíhlé nebo mrtvé, neboť vlas roste o cca 1 cm za měsíc a tato doba přesahuje dobu trvání životního cyklu vší. Naopak nález hnid blíže k pokožce znamená, že ve vlasech jsou pravděpodobně i pohybující se dospělé vši. Dospělá veš má hnědé, kapkovitě protáhlé tělo o délce pouze 2–4 mm s třemi páry končetin, kterými se přichycuje k vlasu. V časném stádiu rozvoje nemoci bude možno nalézt ve vlasech maximálně na dvě desítky lezoucích vší, v případě pokračování bez léčby pak až několik stovek jedinců.

Léčba vší
Léčbu zahájíme, když ve vlasech najdeme dospělé lezoucí vši nebo za ušním boltcem a na týle hnidy uchycené blízko k pokožce, do 1 cm. Nejjednodušší řešení je ostříhání vlasů na délku pod 1 cm. V takto krátkých vlasech vši žít nemohou. V lékárně zakoupíme přípravek proti vším. Je k dostání bez lékařského předpisu. Nejčastěji jsou to přípravky s olejnatými látkami, někdy s přídavkem různých silic. Olejnaté látky ucpávají vším dýchací cesty. Na tyto látky nevzniká rezistence, nepůsobí škodlivě na pokožku hlavy a na vlasy. Přípravky používáme vždy dle návodu na obalu. Proceduru je nutno ještě opakovat po 8–10 dnech, protože většina přípravků nezabíjí hnidy. Smyslem opakovaného použití je likvidace vší, které by se mohly vylíhnout z nepoškozených hnid. Léčbu podpoříme vyčesáváním vlasů tzv. všiváčkem, což je velmi hustý hřeben, který je k dostání v lékárně nebo je součástí přípravku proti vším. Toto mechanické odstraňování zejména hnid je nejúčinnější a nejdůležitější fází léčby. Vyžaduje trpělivost a je časově náročná. Hnidy, které nebylo možné vyčesat, můžeme odstranit malými nůžkami i s vlasem. Dříve hojně používané insekticidní přípravky (např. Orthosan, Diffusil) jsou agresivní látky. Je nutné je používat přesně dle návodu výrobce, zejména dodržet dávkování. K léčbě nedoporučujeme použít petrolej, případná alergická reakce může ohrozit život nemocného.

Přípravky proti vším
Paranit šampon a sprej – účinek je dán patentovanou přírodní recepturou, která vši udusí a dehydruje. Cena šamponu je 303 Kč a šamponu se sprejem a hřebenem je 399 Kč.

Pedicul Hermal a Hedrin gel, sprej – obsahují dimeticon, fungují na fyzikálním principu. Obalí vši i hnidy, tím jim znemožní dýchání, omezí vitální funkce. Cena je 255 Kč.

Capisan forte – obsahuje extrakt ze šalvěje, puškvorce, ořešáku a silice máty, hřebíčku, rozmarýnu, muškátového ořechu a čajovníku. Rostlinné extrakty a silice působí i proti nadměrné tvorbě lupů a pomáhají udržet ve vlasové části žádoucí mikroflóru. Cena vychází na 199 Kč.

autor článku Mgr. Bohdana Zbožínková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *