Zvětšená nosní mandle u dětí – jedno z nejčastějších onemocnění
24.4.2017
Opruzeniny u dětí
9.5.2017

Nejčastější dětské úrazy a jak jim předejít

Pro děti by měl být domov tím nejbezpečnějším místem. Právě v domácím prostředí se ale dětem stávají úrazy nejčastěji. V tomto článku se dočtete o těch nejčastějších a také vám poradíme, jak jim předejít.

Jakmile začne děťátko lézt a potom i chodit, chce prozkoumávat svět kolem sebe a tak vzrůstá možnost celé řady úrazů. Vy jako rodiče proto připravte pro své děťátko maximálně bezpečný domov. Udělejte taková opatření, abyste úrazům zabránili.

Obývák

Největší počet úrazů se stane v obýváku a jídelně. Nejzávažnější potom v kuchyni a na schodech. Nejvíce ohrožené jsou děti ve věku do čtyř let, chlapci více než dívky. Starší děti si nejčastěji přivodí zlomeninu, mladší popáleninu, opařeninu, otravu.

Proč se tak děje

Za těmito úrazy dětí je nedostatek zkušeností, které mají. Jsou tak zaujaty hrou, že nevnímají svoje okolí. Nejsou si vědomy důsledků mnoha nových situací, se kterými se setkávají. Jsou zvídavé, chtějí všechno vidět a vyzkoušet a tím se vystavují riziku.

Nejčastější úrazy

Pády

Většinou se jedná o zakopnutí. Nejzávažnější jsou pády z výšky, jako je například pád ze schodů, z postele, nebo při vypadnutí z dětského kočárku. Velkým nebezpečím a zároveň lákadlem pro děti jsou otevřená okna. Nikdy pod okno neumisťujte nábytek a předměty, po kterých by se dítě na okno dostalo. Okno otevírejte maximálně na 10cm a vždy zajistěte pojistkou.

Řezné rány

Nemějte v domácnosti žádné ostré hrany a předměty, o které se dítě může říznout, nebo bodnout. Pozor na skleněné předměty a výplně.

Opařeniny a popáleniny

Většinu opařenin u dětí do pěti lez způsobují horké nápoje. Pokožka dítěte je mnohem citlivější než u dospělého člověka a horký nápoj může opařit ještě 15 minut poté, co byl uvařen. Nikdy nedržte dítě a horký nápoj současně a také nestavte horké nápoje na okraje stolů, nebo pracovních desek. Pozor na ubrusy, které na sebe dítě může strhnout i s horkým nápojem.

Opařeniny se často přihodí během koupání. Pokud si napouštíte horkou vanu, dítěti zamezte přístup do koupelny, tedy ke zdroji horké vody. Při koupání ho nikdy nenechávejte bez dozoru! Kromě opaření hrozí i riziko utonutí.

Popáleniny hrozí při styku s ohněm a s elektrickými přístroji. Při vaření používejte zadní plotýnky, zajistěte zásuvky, ve kterých jsou elektrické přístroje, popřípadě je dejte do takové výšky, aby k nim dítě nemělo přístup.

Otrava

Nejčastější příčinou jsou léky, čistící prostředky, chemikálie, nebo kosmetika. Pozor na tablety do myčky, nebo na praní. Jsou barevné a pro děti atraktivní. Děti tyto věci rády testují ústy.

Udušení

Pozor na igelitové tašky, různé pytlíky a sáčky. Dalším nebezpečím je vdechnutí drobného předmětu. 

Domácí mazlíčci

Bez ohledu na to, jak moc svému domácímu mazlíčkovi důvěřujete, nenechávejte ho s dítětem o samotě.

Uškrcení

Nepodceňujte žaluzie a šňůrky a řetízky, kterými se ovládají. Dále odstraňte provázky, šňůrky, kabely, to vše představuje pro dítě riziko uškrcení. Dítě se do nich snadno zamotá a samo se nedokáže vyprostit.

Utonutí

Děti by měly být pod neustálým dohledem nepřetržitě. Mohou utonout i v hloubce menší než 10cm. Platí to jak doma, tak i venku. Zejména, pokud je venku v blízkosti vodní plocha. Nikdy nenechávejte dítě hlídat starším sourozencem. Bazén zabezpečte. To samé platí o vědrech a nádobách s vodou na zahradě.

Milé maminky, které máte malé ratolesti, sdílejte prosím tento článek mezi sebou. Váš tým lékáren EUPHRASIA.

autor článku tým lékáren EUPHRASIA s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *