Léčivé byliny – aneb co je na co? 7.díl
18.9.2017
Léčivé byliny – aneb co je na co? 9.díl
2.10.2017

Léčivé byliny – aneb co je na co? 8.díl

V předchozím díle jsem zmiňovala lidové pořekadlo:  ” Před bezem klekni, před heřmánkem smekni! “, takže  vlastně nemohu ani jinak, než naplnit druhou část tohoto rčení.

Dnešní díl bude věnován snad nejznámější a hojně používané bylince a tou je:

Heřmánek pravý nebo též Heřmánek lékařský (lat. Matricaria chamomilla, synonymum Matricaria recutita)

Je léčivá rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Je to jednoletá vonná bylina rostoucí volně v přírodě jako plevel nebo pěstovaná na poli či zahrádce, jako léčivka. Rostlina je asi 15 až 50 cm vysoká, má rozkvětnou lysou a málo listnatou lodyhou. Listy jsou drobné a úzké. Bílé okvětní lístky vedle sebe mají válcovitý až kuželovitý tvar okolo žlutě zbarveného uprostřed uloženého klenutého květního lůžka, které je uvnitř duté. Kvete od června do srpna a plodem je drobná neochmýřená nažka asi 1mm dlouhá. Vyskytuje se v Evropě, Asii, Severní Americe, i Austrálii.

Lidově se mu říká: rumánek, marunka, harmaníček, kamilka, voňavý rmen, sluníčko

Nejvhodnější je pěstování v hlinitopísčitém substrátu s vyšším obsahem živin. Stanoviště volíme výhřevná. Semena vyséváme od září do dubna. Pěstujeme z předpěstované sadby. Ven vysazujeme mladé rostliny do sponu 30 cm. Sklizeň natě probíhá od května do září 2 – 8x ročně. Sbírá se květ s krátkou stopkou a suší se v tenkých vrstvách na dobře větraném místě, aby se nezapařil nebo v sušárně při teplotě do 35 stupňů Celsia. Sběr se doporučuje provádět za suchého počasí. Usušený květ krásně voní svou typickou kořenitou vůní a je mírně nahořklý. Uchovává se v dobře uzavřených nádobách nejdéle 2 roky.

Heřmánkový květ obshuje silice, hořčiny, flavonoidní glykosidy, éterické oleje s bisabololem a slizovité látky. Z obsahu těchto látek vyplývá jeho použití v kosmetice a zejména lidovém léčitelství –  protikřečový účinek na trávicí ústrojí, (působí proti plynatosti, bolesti v podbřišku při menstruaci, při pocitu plnosti žaludku), má protizánětlivý a antibakteriální účinek a též se používá jako diaforetikum (tzn. zvyšuje pocení – dá se nakombinovat s bezem černým). Používá se při zánětech dutiny ústní ve formě vlažného odvaru  nebo již hotového lihového extraktu, je součástí bylinných zubních past či ústních vod. Pomáhá zklidnit podrážděnou a poraněnou kůži, hodí se též na obklady na oční spojivky. Při nachlazení se dá použít na inhalace při rýmě a chorobách horních cest dýchacích. Heřmánek je nanahraditelnou léčivkou při dětských kolikách, protože se může podávat již kojencům – u těch se kombinuje nebo střídá s fenyklem.

Je potřeba si dávat pozor na alergickou reakci, pokud by k ní došlo, už heřmánek nepoužívat a vždy informovat lékaře a svého lékárníka – zejména při koupi volně prodejné kosmetiky nebo různých čajových směsí, kde může být obsažen výtažek z této hojně využívané rostlinné drogy.

Pokud jste našimi klienty, a máte alergii na jakoukoliv látku, upozorněte nás a my si to vyznačíme ve vaší klientské kartě a při dalším nákupu už Vám sami můžeme ohlídat, co je pro Vás vhodné, a zabránit tím dalším zbytečným komlikacím.

Délka terapie bez porady s lékařem: je-li užíván jen vyjímečně při občasné dietní chybě nebo pokud se obtíže nezhoršují, informujte lékaře až při další kontrole. Pokud se obtíže nelepší a jste nuceni pravidelně používat čaj z heřmánku, konzultujte s lékařem po 7 maximálně 14dnech.

Obvyklá dávka pro dospělé k přípravě čaje je 1-2 sáčky nebo čajová lžička sušeného květu, které se přelijí 1/4 l vařící vody a po 15 minutách vyluhování v přikryté nádobě se scedí. Čaj se pije 3-4 denně teplý, vždy čerstvý.

Pro zajímavost jsem pro Vás našla opět nějaké “staré receptury”

Heřmánkový likér proti chronickému revmatizmu:

75g kořínků heřmánku pravého rozemeleme na prášek, prosejeme a zalijeme 1 litrem dobré žitné pálenky. Necháme 14 dní vyluhovat, přefiltrujeme a užíváme 3x denně po 10 kapkách (ne více!).

Žaludeční čaj:

30 g puškvorce (oddenek), 10 g heřmánku (květ), 10 g kmínu (plod), 40 g máty peprné (list) a 10 g pelyňku (nať). 2 lžičky směsi na ¼ l vody. Přelijeme vařící vodou a necháme 15 minut stát. Užíváme 1 – 2 šálky denně.

autor článku: Mgr. Radka Adámková

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *