Žloutenka – hepatitida (hepatitis)
15.8.2016
Vši
29.8.2016

Inkontinence

Inkontinence je stav, kdy dochází k nechtěnému samovolnému úniku moči, nebo stolice. Je to citlivý zdravotní a sociální problém, který má velký dopad na kvalitu života. Jedná se o stav, kdy je obtížné udržet kontrolu nad močovým měchýřem, nebo nad svěračem konečníku a výsledkem je nechtěný únik moči, nebo stolice. Tyto potíže mají jak ženy, tak muži a dochází k nim z mnoha různých příčin. Nejsou ničím neobvyklým, nebojte se je řešit a obrátit se na odborníka. Každý typ lze efektivně léčit, pokud se s léčbou začne včas. Na rozdíl od močové inkontinence je inkontinence stolice méně častá, ale zato je to mnohem nepříjemnější problém. V tomto článku se zaměřím na únik moči. Aby mohlo močové ústrojí správně fungovat, musí mozek, svaly a nervy spolupracovat na udržení moči v močovém měchýři. Existuje ale celá řada faktorů, které mohou tento proces narušit. Přečtěte si o těch nejčastějších, které sužují v průběhu života každou čtvrtou ženu a každého čtvrtého muže staršího 40 let.

U žen je nejčastější příčinou samovolného úniku moči oslabené svalstvo pánevního dna a jeho pokles. Tento typ inkontinence se nazývá stresová. Jde o únik malého množství moči při fyzických aktivitách spojených s náhlým zvýšením tlaku v dutině břišní. Moč uniká bez pocitu nucení na močení. Zapříčiňují jej hlavně změny, ke kterým dochází v průběhu těhotenství a porodu. Další z příčin může být nadváha, některá onemocnění, poúrazový stav, nebo infekce močových cest.

Těhotenství a porod

způsobují v ženském těle řadu fyzických a hormonálních změn. Tlak na močový měchýř dělohou a námaha při porodu může značně snížit účinnost svalstva pánevního dna. Únik moči v těhotenství je často pouze přechodný jev. Mnoho žen pozoruje zlepšení stavu díky cvičení svalů dna pánevního.

Menopauza

je obdobím hormonálních změn a mnohdy i fyzických. Dochází ke snížení množství hormonu Estrogenu v břišním svalstvu. To může vést ke změně polohy močového měchýře a tím k horšímu působení svalů, které močový měchýř uzavírají. I zde je velmi účinné posilování svalů pánevních.

Nadváha

způsobuje tlak na břišní svalstvo a na svalstvo pánevního dna. Důsledkem je samovolný únik moči. Úbytek hmotnosti a cvičení jsou velmi efektivní a vedou k výraznému zlepšení, nebo dokonce k vymizení inkontinence.

Mezi onemocnění, které mohou způsobovat únik moči, patří mozková mrtvice, cukrovka, nebo demence. Jsou to poškození na nervových dráhách, které brání průchodu nervových signálů mezi mozkem a močovým měchýřem. V těchto případech stanovuje postup léčby lékař. Jedná se většinou o inkontinenci trvalou.

Infekce močových cest

mohou mít za následek přecitlivělost močového měchýře. Ten pak tělu vysílá nesprávné naléhavé signály, že je třeba močový měchýř vyprázdnit, aniž by byl plný.

U mužů k nejčastějším příčinám samovolného úniku moči patří přechodně oslabené svaly v důsledku operace prostaty, změny velikosti prostaty a dále je to stejné jako u žen – nadváha, cukrovka, Alzheimerova choroba, mrtvice. Dodržujte doporučení vašeho lékaře, nebo lékárníka.

Typy a rady

  • Zvažte, zda by pomohla drobná úprava životního stylu.
  • Nesnižujte množství přijatých tekutin za den. Vyšší koncentrace moči dráždí močový měchýř ke zvýšené aktivitě.
  • Pamatujte, že kofein, alkohol a sycené nápoje působí močopudně.
  • Mějte pod kontrolou svou tělesnou hmotnost.
  • Kouříte? Samotné kouření inkontinenci nezpůsobuje, avšak kašel, který kouření vyvolává a který způsobuje tlak na močový měchýř, ten už ano.
  • Cvičení po dobu 3 až 6 měsíců může zlepšit, nebo dokonce zcela vyléčit až 70% malých až středně velkých úniků moči. Tyto účinky se projevují dlouhodobě jen v případě, že nepřestanete cvičit. Nikdy není pozdě začít, ke zlepšení dochází u 70. i 80. letých pacientů.

Zdravotnické pomůcky

Kde nepomůže fyzioterapie a cvičení, předepíše lékař léky, popřípadě inkontinenční absorbční pomůcky jako jsou vložky, pleny, kalhotky. Sortiment těchto výrobků zahrnuje celou škálu velikostí a úrovní savosti. Jsou navrženy tak, aby dokázaly zabránit prosáknutí moči a unikání zápachu. Aby nevznikaly opruzeniny a infekce, existují na trhu speciální přípravky na ošetření takto namáhané pokožky. S jejich výběrem, ale i s výběrem vhodné inkontinentní pomůcky Vám rády poradí magistrylékárnách EUPHRASIA, které jsou v této problematice velmi dobře proškoleny. K dispozici máme také vzorky vložek i kalhotek pro chodící i ležící pacienty. Tyto pomůcky mohou zkvalitnit život těch, kdo trpí některou formou inkontinence.

autor článku tým EUPHRASIA s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *