První pomoc
7.3.2016
Lékové interakce – co to znamená?
21.3.2016

Hemoroidy, žilní městky, lidově „zlatá žíla“ nebo nesprávně hemeroidy, jsou zvětšené žíly v konečníku. Typicky se projevují bolestí, svěděním a krvácením. Hemoroidy patří k nejčastějším lidským obtížím. Statistiky uvádějí, že hemoroidy trpí až 8 z 10 lidí starších 30 let. Patří však k nemocem, o kterých se moc nemluví, což může být problematické k včasnému odhalení a řešení tohoto onemocnění.

Jak vznikají…

Za hlavní příčiny vzniku hemoroidů se označuje sedavý způsob života, složení naší stravy (zejména nízký obsah vlákniny), nedostatečný přísun tekutin. Posledním hlavním faktorem je zvýšení tlaku uvnitř konečníku. K tomu dochází nejčastěji při zácpě, ale i při těhotenství, porodu nebo zvedání nadměrně těžkých břemen. Svoji úlohu pravděpodobně do jisté míry hraje i dědičnost. Zduřelé a rozšířené žíly vyčnívají do průsvitu střeva. Tlak procházející stolice může způsobit jejich vyhřeznutí navenek nebo krvácení. Žilní městky a jejich okolí jsou častým místem zánětu.

Jak se projevují…

Hemoroidy mají několik charakteristických projevů:
Nejčastějšími jsou to bolest a svědění konečníku. Společně se zarudnutím kůže v okolí řitního otvoru jsou způsobeny zánětem. Může se přidat i krvácení. To má obvykle podobu stop jasně červené krve na stolici nebo toaletním papíře. V některých případech může být krvácení masivnější a dlouhodobého charakteru a vést postupně až k chudokrevnosti.

Hemoroidy se podle výše svého uložení obvykle dělí na vnitřní a vnější.

Vnitřní jsou hlouběji v konečníku a nemusí být dlouho patrné. Upozorní na sebe nejčastěji krvácením. Velké městky mohou působením tlaku vyhřeznout navenek. V případě vyhřeznutí hemoroidů můžete u svého řitního otvoru pozorovat tmavě červené hroznovité útvary. Obvykle jsou silně bolestivé a krvácejí. Mají většinou tendenci ke zvětšování a zhoršování. Zpočátku jsou viditelné jen po stolici nebo zvýšení tlaku uvnitř konečníku a samy se vracejí zpět. Později po vyhřeznutí zůstávají venku. Lze je ale prstem zatlačit zpět do konečníku. V nejtěžších případech již nelze vyhřezlé hemoroidy vrátit zpět. K jejich odstranění je nutný lékařský zákrok.

Vnější hemoroidy se objevují na hranici sliznice a kůže v konečníku. Mohou tvořit tmavě červené uzlíky viditelné a hmatatelné i zvenku.

Jak se léčí…

V léčbě lehkých stádií hemoroidů se obvykle začíná několika praktickými opatřeními.

Prvním krokem by měla být úprava Vaší tělesné hmotnosti a dostatek pohybu (vhodné je např. plavání). Obojím pomůžete lepšímu průtoku krve žilami ve své pánvi. V případě hemoroidů je také důležitá vhodná dieta. Měli byste se vyhnout nadýmavým jídlům, kořeněným jídlům, kávě, kofeinovým nápojům, černému čaji, alkoholu. Vaše stolice by měla být měkká. Toho docílíte konzumací potravin s vyšším obsahem vlákniny (ovoce, zelenina, celozrnné potraviny, luštěniny, otruby nebo vláknina z lékárny) a pitím dostatečného množství tekutin (voda, čaje ovocné nebo bylinné – např. Hemorin).

Hlavním léčebným opatřením je pravidelná hygiena a používání nedráždivého toaletního papíru nebo speciálních ubrousků na hemeroidy (např. Hemoral)

Vaše obtíže pomohou zmírnit i tzv. sedací koupele. Jejich principem je posazení do vany naplněné teplou vodou. Tiší bolest a zlepšují proudění krve ve stěnách konečníku. Tím snižují naběhnutí rozšířených žil. Do sedací koupele je možné přidat i některou z protizánětlivých bylin (např. dubovou kůru, heřmánek) nebo hypermangan.

Na léčbu hemoroidů existují speciální masti, krémy nebo čípky (např.Faktu, Preparation H, Procto-glyvenol, dubová kůra gel jako podpůrná léčba). Jejich cílem je potlačit zánět , zmírnit bolesti a svědění, krvácení.

Pro vyšší komfort a osobní pocit čistoty přes den je vhodné použít na ochranu spodního prádla tenkou slipovou vložku.

Vyhřezlé hemoroidy je vhodné vrátit zpět do konečníku. Při akutních obtížích byste měli dodržovat klid na lůžku v poloze na boku nebo na břiše.

Pro případy velkých hemoroidů, které nelze vrátit zpět do konečníku, dlouhodobého krvácení nebo nesnesitelných obtíží je vyhrazena chirurgická léčba. Léčba hemoroidů je obvykle náplní práce chirurga proktologa.

Co dál…

Neléčené hemoroidy výrazně znepříjemňují život a zhoršují jeho kvalitu. Rozšířené žíly se mohou ucpat krevními sraženinami – tzv. ztrombotizují. Projeví se to silnou bolestí konečníku a nucením na stolici. Charakteristickým projevem i nejčastější komplikací hemoroidů je krvácení. Obvykle nebývá silné, ale při dlouhodobém průběhu může vést až k chudokrevnosti.

Hemoroidy jsou nepříjemné, ale Váš život přímo neohrožují. 

Pokud máte v rodinné anamnéze obtíže tohoto charakteru, nebo máte křečové žíly na nohou, trápí Vás zácpa a máte i nadváhu, bylo by vhodné začít o své žíly pečovat i tzv. zevnitř. Existují přípravky, které pomáhají udržovat správnou pružnost a propustnost cév, obsahujících mikronizovanou flavonoidní frakci diosminu a hesperidinu (např. Cantalin)

Problémy přičítané hemoroidům však mohou být známkou jiných, vážnějších chorob. Proto své obtíže nikdy nepodceňujte!

Překonejte svůj stud a svěřte se s nimi do péče lékárníka a pokud bude nutné, po poradě s ním, navštivte lékaře a dohodněte se na dalším postupu.

autor článku:  Mgr. Radka Adámková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *