Koenzym Q10
8.2.2016
Pomůcky při detoxikaci organismu
22.2.2016

Fytosteroly

Fytosteroly jsou látky, které patří chemicky do skupiny sterolů a vyskytují se v rostlinách.

Nacházejí se v rostlinných buňkách, kde kromě dalších biologických funkcí hrají roli jako strukturní složky buněčných membrán. Fytosteroly se strukturně podobají cholesterolu, od kterého se liší postranním uspořádáním řetězce. Jejich význam pro naše zdraví souvisí s jejich preventivním působením především proti kardiovaskulárním onemocněním. Pokud jsou konzumovány v dostatečném množství, mohou příznivě ovlivnit hladinu celkového a LDL – cholesterolu v plasmě.

Cholesterol, látka tukové povahy, nedílná součást každé buňky našeho těla, je pro celkové prospívání a zachování základních životních funkcí organismu naprosto nezbytná. Zvýšená množství samotného cholesterolu v těle sice nezpůsobuje bolest, ale díky jeho zvýšené hladině může docházet k ucpávání cév a kardiovaskulárním poruchám. Tomu všemu se můžeme vyhnout, jestliže jsme chopni poskládat svůj jídelníček dle zásad zdravého životního stylu a doplňků stravy obohacené o fytosteroly. Částečnou roli u výšky hladiny cholesterolu hraje i genetický faktor, ale větší procento můžeme ovlivnit sami právě životním stylem.

V těle díky zdravému životnímu stylu a správným doplňkům stravy bude nižší množství vstřebaného cholesterolu z potravin a díky tomu i nižší hladina cholesterolu v krvi. Tělo si také dokáže vyrobit cholesterol vlastní syntézou v játrech. Takto to působí bez ohledu na věk a pohlaví. Rovněž to stejně působí jak u zdravých jedinců, kteří mají normální hladiny cholesterolu, tak i u nemocných, kteří mají hypercholesterolémii. Přísun fytosterolů z potravy by měl v takovém případě činit 2–3 g/den.

Zdrojem fytosterolů jsou v naší stravě hlavně rostlinné oleje a semena, z běžně používaných olejů obsahuje nejvíce řepkový olej. Dále jsou bohatým zdrojem rýžové otruby, kukuřičný olej, sezamové semeno, ořechy, sója, pohanka, obiloviny, a mandle. Běžnou stravou (závisí na geografických podmínkách i na typu stravy-vegetariáni přijímají vyšší množství fytosterolů) je možné průměrně získat 150-300 mg/den, což je množství, které nijak hladinu cholesterolu neovlivní.

Jestliže jste člověk se zvýšenou hladinou cholesterolu, tak rozhodně můžete fytosteroly brát jako vhodný preventivní prostředek při jejím snižování. Nestačí však zařadit pouze výrobky obohacené o fytosteroly do svého jídelníčku. Vždy je třeba přihlížet k celkovému životnímu stylu. Zvýšená hladina cholesterolu je v ČR poměrně častým jevem a na kardiovaskulární choroby zde umírá zhruba dvojnásobné množství dospělých oproti průměru v celé Evropské unii. Jednou z možností pomoci jsou právě vhodné doplňky stravy. Vhodná je pak, jak bylo již uvedeno výše, změna životního stylu s úpravou jídelníčku a pravidelnou sportovní aktivitou.

Doplňky stravy s obsahem fytosterolů lze kombinovat i s léky na snížení hladiny cholestrolu, takzvanými statiny. U mnoha pacientů je pak dle kontrolních odběrů na zjištění hladiny LDL a HDL cholesterolu možné stížení dávek těchto chemických léků.

S vhodnými doplňky stravy Vám rády poradí magistry v lékárnách EUPHRASIA.

autor článku tým EUPHRASIA s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *