Diabetes mellitus I.typu
18.7.2016
Homeopatie v porodnictví
1.8.2016

Diabetes mellitus II.typu

Celý svět prožívá v současné době pandemii diabetu, který se stává závažným problémem ve všech vyspělých společnostech. Stává se problémem zdravotně-sociálním, postihujícím všechny vrstvy obyvatel. Jedná se o poruchu látkové výměny, chronické onemocnění, způsobené relativním nedostatkem inzulínu, kdy současně tělo na inzulín nereaguje. U cukrovky II.typu se jedná nejprve o nedostatek relativní, v pozdějších stádiích však může dojít k vyčerpání ß buněk slinivky břišní a vzniku absolutního nedostatku inzulínu. Zkracuje očekávanou délku života o deset let. K léčbě se používají antidiabetika ve formě tablet, při stavu, kdy už naše tělo nedokáže vyrobit žádný inzulín, se tento hormon musí dodávat ve formě injekcí, viz článek diabetes mellitus I.typu. Najdete zde také, jaká je normální hladina krevního cukru a jaké má onemocnění příznaky. Tyto jsou u obou skupin stejné.

Cukrovka II.typu tvoří přibližně 90% tohoto onemocnění, zbylých 10% tvoří cukrovka I.typu a těhotenská cukrovka. Obezita je považována za primární příčinu tohoto civilizačního onemocnění. Může se vyskytnout na základě kombinace genetických faktorů a životního stylu. Z počátku se cukrovka II.typu léčí zvýšenou měrou cvičení a úpravou jídelníčku.

Výskyt cukrovky II.typu v posledních 50 letech značně vzrostl a to paralelně s výskytem obezity. Statistické údaje uvádějí, že v roce 2010 bylo zaznamenáno přibližně 285 miliónů lidí trpících touto chorobou (ve srovnání s asi 30 milióny z roku 1985).

Dlouhodobé komplikace způsobené vysokou hladinou cukru v krvi mohou zahrnovat srdeční choroby, mozkové příhody, postihují zrak, ledviny (následně dochází k selhání ledvin), oběhové problémy v končetinách mohou vést až k amputacím. Dále se zvyšuje riziko demence, Alzheimerovi choroby a sexuální dysfunkce.

Rozvinutí cukrovky II.typu lze oddálit nebo mu předejít prostřednictvím kvalitní stravy a pravidelného cvičení. Riziko mohou o víc než polovinu snížit i opatření týkající se životního stylu. Pozitivní dopad cvičení je zjevný bez ohledu na původní hmotnost jedince, nebo na následný úbytek váhy.

Rizikové faktory:

  1. obezita
  2. hypertenze (vysoký krevní tlak)
  3. věk nad 40 let
  4. porušená glukózová tolerance (stav před vznikem onemocnění)
  5. těhotenská cukrovka

Nedávno ukončené studie ukazují, že nejzásadnějším faktorem ovlivňujícím dlouhodobou prognózu a výskyt komplikací u diabetiků je včasná diagnostika diabetu. Je-li vám více než 40 let, kontrolujte si pravidelně hladinu krevního cukru a hladinu krevního tlaku. Nejlépe v prostředí domova, bez stresu a syndromu bílého pláště. Pokud máte jakékoliv dotazy, nebo byste chtěli pomoct s výběrem glukometru, tlakoměru, popřípadě doplňků stravy, rády vám poradí magistry v lékárnách EUPHRASIA.

autor článku Mgr. Lenka Hublová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *