Diabetes mellitus II.typu
25.7.2016
Přípravky po opalování
8.8.2016

Období těhotenství, porodu a krátce po porodu může být doprovázeno různými nepříjemnými obtížemi – nevolnostmi, zvracením, únavou a ospalostí během dne, zažívacími obtížemi, ale také strachem z porodu, bolestivostí a prasklinami prsních bradavek, nedostatečnou tvorbou mléka apod. Každá žena je jiná, ale starosti s porodem a po něm, prožíváme intenzivně všechny. Aby těch nepříjemných bylo co nejméně, můžeme pomoci homeopatiky, které jsou bez vedlejších účinků pro matku i plod, tudíž bezpečné a vhodné. Pro ty, které preferujete přírodní a holistický přístup k životu, je tu několik dobrých rad.

Období těhotenství

Těhotenské nevolnosti

Homeopatický přípravek první volby je vždy COCCULINE

  • homeopatický přípravek složený z více účinných látek. Je vhodný při nevolnosti těhotenské tak i při cestovní, což může být u některých žen spouštěčem nevolností nebo zvracení.
  • užívá se 1 tabletka rozpuštěná v ústech podle rytmu nevolnosti až do úlevy, maximálně 6 tablet denně

SEPIA OFFICINALIS 15CH

  • ideální volba v prvních třech měsících, kdy ženy bývají přecitlivělé na zápachy, mívají typické ranní nevolnosti nebo zvrací po nevhodných kombinacích jídel
  • podává se 5 granulí ráno na lačno, v případě silných obtíží lze dávku během dne zopakovat

Trávicí obtíže

Při nadýmání a pálení žáhy doporučuji klientkám vždy GASTROCYNESINE a to rozpustit 1 tabletku v ústech zhruba 15 minut před jídlem a potom ještě po jídle, po vypláchnutí úst vodou další tabletku.

Nedostatek červených krvinek (anémie) v těhotenství

Při nedostatku železa lékař ženě předepíše klasický lék s obsahem tohoto nezbytného prvku. Většina z nich způsobuje u žen zácpu nebo zhorší zažívací obtíže (nadýmání, nevolnost) – v tomto případě doporučuji jako podpůrnou léčbu přidat FERRUM PHOSPHORICUM 15CH 1x denně 5granulí – zlepší se tak vstřebávání všech látek potřebných ke tvorbě červených krvinek a omezí se nežádoucí účinky klasického léku.

Obtíže s močením

Některé ženy během těhotenství mívají velmi časté a bolestivé nucení na močení – v tom případě dobře zabírá STAPHYSAGRIA 9CH v dávkování 3x denně 5 granulí. Velmi důležité je dodržovat pitný režim (minimálně 2 litry denně). Pokud se obtíže do tří dnů nezlepší nebo pokud dojde ke zhoršení stavu (zchvácenost, horečka), okamžitě vyhledejte lékaře!

Psychické obtíže

I během těhotenství mohou nastat různé nepříjemné a hůře zpracovatelné situace, které mohou nastávající maminku dostat do psychického vypětí a nepohody (návštěva zubaře, zkouška, žárlivost dětí, které už má doma, strach z porodu, úmrtí v rodině…). I zde může být homeopatie vhodným a užitečným pomocníkem.

IGNATIA AMARA 15CH

  • je vhodná při ztrátě, při úmrtí, při změnách, které někdy špatně snášíme. Situace nás nutí k hysterickému nekontrolovatelnému pláči, k vzdychání a zlepšení se projeví po rozptýlení.
  • dávkujeme 3x denně po 5 granulích do zlepšení stavu

NUX VOMICA 15CH

  • je vhodná pro velmi vytížené ženy, které ani během těhotenství nezvolňují své pracovní tempo, pijí hodně kávy, v noci hůře spí a mívají i zažívací obtíže, vyplývající z hektického způsobu života
  • dávkujeme 3x denně po 5 granulích do vymizení příznaků

GELSEMIUM SEMPERVIRENS 15CH

  • se podává při strachu a trémě – nastávající maminka je jakoby“ochrnutá“ strachem z toho, co přijde (zkouška, návštěva lékaře, porod…)
  • doporučuji užít dávku 5 granulí večer před spaním a pak od rána každou hodinu až do plánované události

ARGENTUM NITRICUM 15CH

  • je též vhodný při trémě a nervozitě, které se projevují uspěchaností, pocitem, že žena nic nestíhá, je velmi roztěkaná, často musí močit a nervozitu „zajídá“ sladkostmi
  • dávkování 3x denně po 5 granulích do zlepšení

Amniocentéza (odběr plodové vody)

Provádí se jen v nejnutnějších případech, ale pro matku je vždy tato situace stresující.

Přípravky volby jsou ACONITUM NAPELLUS 15CH a ARNICA MONTANA 15CH – užívají se v následujícím schématu: den před zákrokem – v den zákroku – a následující dny ráno a večer po zákroku do vybrání celé tuby od obou příparavků ráno vždy ARNICA 5 granulí a večer vždy ACONITUM 5 granulí. SILICEA 15CH podáváme jako prevenci strachu z bodnutí punkční jehlou. Pomáhá matce i dítěti. Podáváme 5 granulí večer před zákrokem a pak dalších 5 dní v jedné denní dávce.

Porod

Příprava na porod homeopatickými přípravky by měla začít již přibližně měsíc před plánovaným termínem podáváním léku ARNICA MONTANA 15CH v dávce 1x denně 5 granulí – pomůže připravit porodní cesty, působí preventivně na únavu a případná poranění během porodu. Jakmile dojde k pravidelným stahům (asi po 5 minutách) před porodem nebo odteče-li plodová voda, je nutné ženu neprodleně odvézt do porodnice. V této situaci je vhodné namíchat homeopatické přípravky do sklenice s neperlivou vodou (zhruba do ½ litru) a to takto: ARNICA MONTANA 15CH 10 granulí a ACTEA RACEMOSA 15CH též 10 granulí a žena může takto připravený roztok popíjet po celou první dobu porodní. Pokud se jedná o plánovaný porod císařským řezem podáváme STAPHYSAGRIA 15CH – 5 granulí den před zákrokem a pak po porodu vybrat celou tubu přípravku v dávce 5 granulí 1x denně. Do porodnice doporučujeme vzít RICINNUS COMMUNIS 5CH, který se velmi dobře osvědčil k podpoře tvorby mateřského mléka. K rozběhnutí kojení podáváme 5 granulí při každém kojení a pokud později během období kojení dojde k dočasnému snížení tvorby mléka stačí podávat 3x denně 5 granulí k podpoře tvorby mléka. Pokud se laktace upraví, přípravek můžete vysadit. Na únavu po porodu doporučuji CHINA 9CH – pokud je žena příliš vyčerpaná, slabá, bledá a měla anémii popř. nízký tlak – což je vše způsobené velkou ztrátou tekutin (krvácení, pocení, kojení, nedostatek tekutin po porodu) v dávkování 3x denně 5 granulí alespoň 2 tuby tohoto přípravku. Pokud je žena po porodu velmi unavená fyzicky i psychicky a začnou jí vypadávat vlasy doporučuji PHOSPHORICUM ACIDUM 15CH v dávkování 5 granulí 1x denně. Je potřeba vybrat nejméně 2 balení, kvůli regeneraci vlasových folikulů, což trvá většinou 6-8 týdnů.

Kojení

Kojení je pro miminko nejpřirozenější způsob výživy, doporučuje se minimálně do 6 měsíců věku dítěte (pokud je to možné). Důležité je naučit se správnou techniku, najít rytmus kojení vyhovující dítěti i mamince a udržovat sebe i dítě v pohodě. Homeopatie patří k velmi vhodným a šetrným metodám, které mohou pomoci mamince překonat počáteční obtíže po porodu – bolestivé prasklinky bradavek, zduření a záněty prsou nebo moučnivka.

Prasklinky bradavek jsou velmi bolestivé, nepříjemné, někdy i krvácející. Vhodnými jsou přípravky PHYTOLACCA DECANDRA 9CH nebo NITRICUM ACIDUM 9CH v dávkování 3x denně po 5 granulích.

GRAPHITES 15CH pokud se tvoří praskliny s medově žlutým sekretem a zasychají do stroupků, dávkujeme 2x denně 5 granulí.

Zánět prsu se projeví zarudnutím, otokem, teplotou, a silnou bolestivostí, zhoršenou otřesy nebo dotekem. Jako první pomoc je vhodné nasadit PARAGRIPPE ve formě tablet, užívat každou hodinu 2 tabletky do vymizení příznaků. Podle příznaků a modalit lze nasadit dále tyto homeopatické přípravky: BELLADONNA 9CH, APIS MELLIFICA 15CH, PHYTOLACCA 9CH nebo BRYONIA 9CH v dávkování 4x denně 5granulí – s výběrem Vám rády poradí naše magistry v lékárnách EUPHRASIA.

Moučnivka se projeví u matky bílými povlaky připomínajícími sražené mléko a kojenec má v puse afty potažené bílým povlakem, hojně sliní a velmi špatně saje. V tomto případě nasadíme BORAX 9CH jak matce 3x denně 5 granulí (tak i dítěti – rozpuštěné v kojenecké vodě).

Přeji Vám, aby jste si toto krásné a vyjímečné období užily v co největší pohodě. Pokud byste měli nějaké dotazy ohledně homeopatické léčby, neváhejte se na mě obrátit.

autor článku Mgr. Radka Adámková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *