Euphrasia officinalis
26.12.2015
Detoxikace
18.1.2016

Co je na co? Ambroxol

Kašel je běžným příznakem onemocnění dýchací soustavy. Významnou složkou léčby chorob, spojených s vlhkým, produktivním kašlem jsou mukolytika/expektorancia.

Ambroxol je často používaným zástupcem této lékové skupiny; kromě základního mukolytického působení má ještě řadu dalších účinků, které mohou např. zvyšovat účinnost antibiotické léčby.

Typy kašle:

  1. Podle trvání rozdělujeme kašel na akutní a chronický.
    • Akutní kašel je krátkodobý a doprovází akutní respirační choroby, například virózy z nachlazení.
    • Za chronický se považuje kašel, který trvá déle než tři týdny a bývá často příznakem závažnějšího onemocnění.
  2. Na základě produkce hlenu se kašel rozděluje na neproduktivní (suchý) a produktivní (vlhký).
    • Vlhký kašel je charakterizován produkcí sputa (lidově řečeno chrchel – jedná se o výměšek dýchacího ústrojí a vykašlaná hmota, charakterizovaná jako zmnožený sekret dýchacích cest mnohdy s obsahem virů a bakterií). Často ovšem sputum vzhledem ke své hustotě ulpívá na sliznici dýchacích cest, vykašlávání je pak obtížné, infikovaný hlen se hromadí v dýchacích cestách, a to vede ke chronickému průběhu základního onemocnění. Zvýšená tvorba hlenu, která je podkladem produktivního kašle, má výrazný dopad na morbiditu (nemocnost) , ale zvyšuje i mortalitu (úmrtnost) pacientů s plicním onemocněním.

Role mukolytik
Součástí léčby akutních i chronických bronchopulmonálních onemocnění doprovázených vlhkým kašlem je podávání přípravků k zlepšení uvolnění a vykašlávání hlenu z dýchacích cest. K tomuto účelu se užívají léčiva ze skupiny mukolytik (expektorancií). Účinek je založený především na snižování viskozity hlenu, snadnějším uvolnění a vykašlání hlenu z dýchacích cest. Některá mají ještě další vlastnosti – např. antioxidační nebo protizánětlivý účinek, které přispívají k jejich komplexnímu působení v rámci léčby respiračních onemocnění. Mukolytika se mohou proto významně podílet na celkové úspěšnosti léčby těchto onemocnění a tím i zlepšení kvality života pacientů.

Účinky ambroxolu
Ambroxol je osvědčeným a často používaným mukolytikem s komplexním působením. Jde o bezpečné, dobře tolerované léčivo vhodné pro všechny věkové kategorie (děti od kojeneckého věku, mladistvé i dospělé), při dodržení dávkování lze použít i u těhotných (ne I.trimestr) a kojících žen. Lze ho používat krátkodobě při akutních obtížích, ale i dlouhodobě u chronických bronchitid a CHOPN.

Ambroxol svým působením rychle a účinně vyvolává zvýšenou tvorbu hlenu, zřeďuje jej, zlepšuje pohyb řasinek a zlepšuje průchodnost průdušinek a tím čistí sliznici dýchacích cest. Považuje se i za významný faktor obrany proti některým virovým infekcím, např. chřipkovému viru A (omezuje množení viru chřipky). Byl doložen antioxidativní (chrání sliznici dýchacích cest před zplodinami tabákového kouře) a protizánětlivý účinek ambroxolu, významný pro ochranu dýchacích cest. Důležité je také, že při souběžné antibiotické terapii ambroxol zlepšuje průnik některých antibiotik (např. penicilinu, makrolidů, cefalosporinů) do plicní tkáně a zvyšuje tak účinnost antibiotické léčby.

Ambroxol je obsažen např. v přípravcích: Ambrobene roztok – vhodný k vnitřnímu použití i na inhalace, Ambrobene sirup, Ambrobene tablety nebo Ambrobene 75mg tablety s prodlouženým uvolňováním; Mucosolvan, Ambroxol apod.

Dávkování a použití vhodné lékové formy je vždy přizpůsobené věku pacienta, s jejich výběrem Vám velmi rádi pomůžeme.

autor článku: Mgr.Radka Adámková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *