Léčba horečky u dětí se liší jednak podle věku dítěte a jednak podle naměřené teploty.
U dětí do tří měsíců je potřeba vždy kontaktovat lékaře, samoléčba není namístě.
Pokud je teplota jen zvýšená (tedy do 38°C), není potřeba ji léky snižovat, jen pravidelně přeměřovat. V tomto případě je důležitý hlavně dostatek tekutin, nejlépe dětské čaje oslazené hroznovým cukrem, který dítěti rychle dodá energii. U dítěte staršího než 3 roky je vhodné navíc doplnit vitamin C.
Když teplota stoupne nad 38°C, začneme u dětí starších tří měsíců podávat léky s obsahem paracetamolu či ibuprofenu. Jednotlivé dávky je možné dávat obvykle po 6ti hodinách (dle doporučení lékaře či lékárníka). Na střídání léků s paracetamolem a ibuprofenem nejsou názory odborníků jednotné, s opatrností a ohledem na dávkování je tento způsob léčby možné využít. Pozor na zdvojení léčby léky se stejnou účinnou látkou, ale pod jiným názvem.
Pro děti od tří měsíců do tří let je dobré mít po ruce sirup i čípky, pro případ, že dítě zvrací, případně na noc, abychom dítě zbytečně nebudili. Od devíti kg dítěte je možné využít i tablety s obsahem paracetamolu, které menším dětem (do asi tří let) pro snažší užití drtíme. Tablety s ibuprofenem je možné dávat dětem starším než šest let. Tablety je potřeba podávat s jídlem nebo po jídle a dostatečně zapít.
Konkrétní přípravek, lékovou formu a dávkování vám doporučí lékař či lékárník.
Stoupne-li telota nad 39°C, je potřeba začít dítě ochlazovat i “zevně”. Dříve doporučované zábaly a studenou sprchu nyní nahrazují šetrnější metody, obzvláště tzv. sponging. Provádí se tak, že dítě posadíme do vaničky s vlažnou vodou a jemně je omýváme houbičkou. Tím, že dítě omýváme delší dobu a voda se z jeho tělíčka postupně odpařuje, je ochlazování velice efektivní. Zároveň pro dítě není vlažná voda tak nepříjemná, jako vyloženě studená, je tedy klidnější, navíc ho můžeme při koupeli zabavit oblíbenou hračkou.
Kdy kontaktovat lékaře?
U dětí do tří měsíců je to nutné, u dětí do jednoho roku je to vhodné. Vždy pak kontaktujeme lékaře, pokud příznaky do dvou dnů neustoupí, nebo se náhle zhorší.
Režimová opatření, doplnění léčby
Pro úspěšnou léčbu je potřeba, aby bylo dítě v klidu a v teple na lůžku. Velice důležitý je dostatečný přísun tekutin, děti jsou na dehydrataci mnohem náchylnější, než dospělí. Jak bylo uvedeno výše, velice vhodné jsou čaje oslazené hroznovým cukrem. K dispozici jsou podle věku dítěte čaje bylinkové, buď ve směsích (s názvy jako “na nachlazení”, “na imunitu”), nebo jednosložkové – vhodné jsou například čaje lipové, s černým bezem. Opatrnosti je třeba, pokud je dítě alergické na určité bylinky.
Dětem od tří let zajistíme dostatek vitaminů, zvláště vhodné je zvýšit přísun vitaminu C.
Čím teplotu měřit?
Teploměrů je v dnešní době široká nabídka, pro lepší orientaci je můžeme rozdělit na několik typů:
autor článku Mgr. Eliška Jessica Prášková