Slinivka břišní – pancreas
17.10.2016
Podzim a imunitní systém
31.10.2016

Žlučník a jeho funkce v lidském organismu

Žlučník (vesica fellea) je drobný vakovitý orgán hruškovitého tvaru 8 až 12 centimetrů dlouhý, 4 až 5 centimetrů široký, umístěný pod játry, k nimž je připevněn pomocí vazivové tkáně. Hlavním úkolem žlučníku je skladovat a zahušťovat žluč, která se tvoří v játrech a jaterním vývodem odtéká do žlučníku. Žluč je vazká, žlutohnědá hořká tekutina. Denně se vytvoří asi půl litru žluči. Jejím hlavním úkolem je rozkládat potravu, aby se dala strávit a vstřebat.  Asi 80% žluče je transportováno do žlučníku, zbylých 20 % odchází do dvanácterníku.

Žlučník je důležitý lidský vnitřní orgán napomáhající trávení potravy, hlavně tuků. Podporuje zažívací pochody tím, že emulgací tuků neutralizuje kyselou potravu přicházející ze žaludku do dvanáctníku. Způsob stravování a nesprávná skladba stravy s přemírou tučných a smažených jídel vede k jeho přetěžování, k tvorbě žlučových kamenů a poškození funkce žlučníku. Při onemocnění žlučníku a žlučníkových cest je vhodné dodržovat žlučníkovou dietu. Při sebemenších potížích spojených s bolestmi břicha je dobré navštívit lékaře. Bylinky vhodné při léčbě žlučníku jsou : benedikt, jablečník, kopřiva, ostropestřec, pelyněk pravý, přeslička, řepík, sedmikráska, světlík, šalvěj, truskavec, třezalka, vachta a vlaštovičník.

Onemocnění žlučníku

Žlučníková kolika (záchvat)

Jedná se o silnou bolest v nadbřišku nebo v pravém podžebří často provázenou nevolností a zvracením. Někdy odezní sama, jindy je potřeba vyhledat lékaře.

Žlučníkové kameny (cholelitiáz)

Žlučníkové kameny jsou přítomny ve žlučových cestách nebo ve žlučníku. Rizikovými faktory jsou obezita, zácpa, stres, dlouhodobá parenterální výživa. Onemocnění se projevuje trávícími obtížemi, nejčastěji záchvat vyvolaný nevhodným jídlem, střídá se období bolesti s obdobím bez potíží. Diagnóza pomocí ultrazvuku, léčba je chirurgická. Malé kameny odejdou samovolně stolicí

Městnání žluče ve žlučníku

K městnání dochází v důsledku poruch vylučování žluče. Mezi příznaky patří nadměrné množství tuku ve stolici, která je kašovitá, lesklá, žlutě zbarvená.

Zánět žlučníku a žlučových cest

Projevuje se bolestí břicha v pravém podžebří, zvracení, nechutenství, příčinou je dietní chyba. Léčba je chirurgická, podávají se analgetika a antibiotika.

Nádory

Nejčastějším nádorem je karcinom žlučníku. Projevuje se bolestmi v pravém podžebří, zvracením, nechutenstvím, hubnutím. Léčba je chirurgická. Nejčastějším nádorem žlučových cest je adenokarcinom. Rizikovými faktory jsou průmyslové karcinogeny. Hlavním příznakem je žluté zbarvení kůže a sliznic, hubnutí, nechutenství, nauzea. Léčba chirurgická.

Prevence

Pro zachování zdravého žlučníku je důležité dodržování zásad zdravé výživy, dostatek živin, vlákniny, vitamínů a minerálů, redukce obezity, optimální hmotnost, dostatečná pohybová aktivita, odstranění stresu. Pozitivní je vhodná relaxace, zájmová činnost a aktivní přístup k životu.

Pokud Vás trápí žlučník, obraťte se na  magistry v lékárnách EUPHRASIA, rády Vám poradí. Svoje dotazy, nebo zkušenosti můžete napsat na email, nebo na náš FB.

autor článku PharmDr. Petra Francová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *