Jedná se o komplex látek rozpustných v tucích, které mají steroidní povahu. Patří sem vitamín D2 (ergokalciferol) a vitamín D3 (cholekalciferol). Významně ovlivňují metabolismus, neboli látkovou přeměnu vápníku a fosforu. Vápník a fosfor jsou důležité pro stavbu kostí. Vitamín D je proto významný pro uchování silných a nepoškozených kostí. Je rovněž důležitý pro udržení normální hladiny vápníku v krvi, udržení správného fungování svalů, zdravých zubů a pro správné fungování imunitního systému. Dlouhodobý nedostatek vitamínu D je prokazatelně spojen s vyšší náchylností k akutním onemocněním horních cest dýchacích a chřipce. Tento vitamín je také velice důležitý v imunodermatologických procesech, například při léčbě lupénky. Chrání srdce a snižuje riziko nádorových onemocnění.
Je to přirozeně se vyskytující forma vitamínu D v organismech obratlovců. K jeho produkci je důležité UVB sluneční záření. V létě, pokud ultrafialové světlo o správné vlnové délce (UVB) dopadá na pokožku, je tvořeno enormní množství cholekalciferolu, tedy vitamínu D3, přímo v kůži. Tuto schopnost výroby vitamínu v kůži si osvojili suchozemští obratlovci přibližně před 300 miliony let, kdy se přesunuli z oceánu, který byl bohatý na vápník.
Změknutí kostí v důsledku ztrát a nedostatečného vstřebávání vápníku a fosforu. U dětí se to projeví jako křivice (lámavost kostí a vykřivení nohou). Byla vymýcena už v roce 1930, kdy se vitamín D začal přidávat do mléka, avšak poslední výzkumy Kanadské pediatrické společnosti zaznamenávají opětovný vzestup tohoto onemocnění. U dospělých se onemocnění nazývá osteomalacie. Projevuje se bolestí kostí, svalovou ochablostí, i při drobném úrazu může dojít ke zlomenině. Osteoporóza – řídnutí kostí, náchylnost ke zlomeninám.
Přímý vliv na nedostatek vitamínu D má hlavně jídelníček, pobyt na slunci a pohyb. Naši předkové žili celé dny na slunci, před asi 50 000 lety začali někteří migrovat na sever, začali se oblékat, stavět si příbytky. V dnešní době je čas, který trávíme na slunci, minimální. Bydlíme v domech, jezdíme dopravními prostředky, slunci se vyhýbáme. Používáme ochranné faktory a tím snižujeme hladinu jednoho z nejdůležitějších vitamínů v těle se silně protirakovinným účinkem. Redukce vystavování se slunečnímu záření jde ruku v ruce s nástupem průmyslové revoluce a začátkem dramatického růstu civilizačních chorob, jako jsou onemocnění srdce a cév, cukrovky druhého typu a zhoubné nádory.
Vysoké dávky vitamínu D metabolismus vápníku a fosforu narušují. Může skončit i smrtí. Samotné sluneční záření nikdy nevede k předávkování. Lidské tělo má v kůži přirozený obranný systém, který zabraňuje nadměrné tvorbě vitamínu D. Lidé se světlejší pokožkou dokáží absorbovat více vitamínu D ze slunečního záření. Jakmile se jednou vytvoří určité množství, následně dojde k útlumu produkce.
S vhodným výběrem vitamínu D Vám rády poradí magistry v lékárnách EUPHRASIA. Pokud máte nějaké zkušenosti s nedostatkem vitamínu D, nebo s jeho užíváním, napište nám nebo se podělte s ostatními na nášem FB.
autor článku tým EUPHRASIA s.r.o.