Ochrana proti slunci
8.6.2015
Opary
12.7.2015

Vaginální mykózy

Výtok a svědění v oblasti zevních rodidel a pochvy patří mezi časté potíže žen, může se objevit i u dospívajících dívek. Příčinou bývá kvasinkový zánět pochvy, tzv. vaginální kandidóza. Dochází k přemnožení kvasinek, které se běžně nachází v pochvě, potíže způsobují pouze, když se přemnoží. Příčinou může být  také onemocnění, oslabení imunity, léčba antibiotiky, kortikoidy, onkologické onemocnění, diabetes. Projevují se výtokem, svěděním, pálením a řezáním, zarudnutím, často se objevují i infekce močového ústrojí. Teplé a vlhké prostředí pochvy, tma, působí jako živná půda pro kvasinky. Riziko kandidózy zvyšuje stres, únava, těhotenství, cukrovka, obezita, někdy hormonální léčba, střídání sexuálních partnerů, příp. některé sexuální praktiky, či nesprávná hygiena v intimní oblasti, návštěva koupaliště, bazénu.

Vaginální mykózy se mohou opakovat. K léčbě používáme tzv. antimykotika, např. Clotrimazol, Canesten, Candibene, Jenamazol, Gyno-Pevaryl.

Doporučují se tablety na zavádění a krém na potírání, aby byla léčba kompletní. V posledních letech se preferuje léčebné cykly zpracovat a používat vyšší dávkování. Vždy je třeba přeléčit oba partnery, jinak se mohou potíže opakovat. Na hygienu během léčby používat zklidňující gel, který zbaví nepříjemných obtíží.

Pokud žena trpí na vaginální mykózy opakovaně, doporučujeme užívat dlouhodobě probiotika (lactobacily), dobré výsledky byly zaznamenány při užívání léku Wobenzym.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat těhotným ženám. V prvním trimestru se nedoporučují žádná antimykotika, žena by měla řešit potíže se svým lékařem, my můžeme nabídnout zklidňující gel a probiotika. V druhém i třetím trimestru je možné užívat přípravky na zavádění i na potírání.

Další možností léčby jsou také přírodní přípravky s TTO, mají také antimykotické účinky, vaginální výplachy např. Rosalgin, Multi-Gyn. Vždy je potřeba dodržovat režimová opatření, tj. omezit příjem cukrů, alkoholu, nepoužívat parfémovaná mýdla na intimní partie, nenosit spodní prádlo z umělých tkanin, nenosit těsné upnuté oblečení, vlhké plavky, příp. chránit se před přenosem infekce od partnera dostupnými prostředky.

Pro některé ženy je léčba vaginální mykózy během na dlouhou trať, léčba nezabírá, potíže se opakují, setkávají se s nepochopením u svého okolí, někdy musí navštívit i psychologa, či psychiatra. Každá pacientka je individuální, Příčin onemocnění je hodně. I Vám můžeme najít řešení Vašeho problému.

Přejeme Vám příjemné léto „ Bez mykóz“!

autor článku PharmDr. Petra Francová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *