Beta-karoten
18.5.2015
Homeopatie na cesty
5.6.2015

Syndrom suchého oka

Syndrom suchého oka SSO je definován jako porucha slzného filmu vzniklá následkem nedostatku slz nebo jejich nadměrným odpařováním. Příčin vzniku je mnoho, patří mezi ně například stáří, nošení kontaktních čoček, nežádoucí účinky některých léků a faktory prostředí (nízká vlhkost, klimatizace, cigaretový kouř, sledování obrazovek,..).

Mezi léky, které mohou způsobovat SSO, patří například léky na alergii, hormonální antikoncepce, některé léky na tlak či cholesterol, a také nedostatek vitaminu A.

Příznaky SSO jsou společné, zahrnují pálení, svědění, pocit cizího tělesa v oku. Tyto projevy se mohou měnit během dne. Dále také dochází k poruchám vidění a nestabilnímu slznému filmu. Je to doprovázeno zánětem povrchu oka a může dojít až k jeho poškození.

Umělé slzy
Obsahují vodnou složku s polymery, které zajišťují viskózní strukturu, některé obsahují i tukovou složku, která je přítomna i v lidských slzách a snižuje jejich odpařování. Je důležité dát pozor na obsah konzervačních látek, protože ty mohou způsobit další dráždění oka. I přes použití konzervačních látek (výrobci se snaží používat co nejšetrnější) má naprostá většina očních kapek (i mastí a gelů) použitelnost 1 měsíc od prvního otevření. Dnes jsou však na trhu dostupné i kapky bez konzervantů s použitelností 6 měsíců, která je zajištěna speciálním systémem aplikátoru (kapky HYLO-). Také je možné využít tzv. jednodávkové systémy, kdy je každá dávka balena zvlášť a tudíž nezůstávají kapky otevřené a zůstávají sterilní.

Některé kapky obsahují také rostlinné výtažky se zklidňujícími a protizánětlivými účinky, případně hojivý dexpanthenol.

Při mírných obtížích, kdy oči pálí jen občas (po práci na PC, pobytu v suchém prostředí), jsou vhodné kapky na zvlhčení očí a zklidnění – například s povidonem (Arufil), s hyaluronátem sodným (HYLO-Fresh, obsahují i světlík lékařský), nebo čistě bylinné (Opticalm Modré kapky s heřmánkem).

Při častých či dlouhotrvajících obtížích je vhodné používat viskóznejší kapky, které na povrchu oka vydrží déle, např. s hypromelózou, xyloglukanem (Visine unavené oči) nebo kyselinou hyaluronovou (HYLO-Comod).

U těžkého SSO se používají silně viskózní až gelové formy, které vydrží nejdéle a drží i na poškozené rohovce. V této fázi je vhodné dodat i tukové složky slzného filmu a léčit i zánětlivé a alergické projevy (např. HYLO-Protect). Také je vhodné doplňovat vitamin A a omega nenasycené mastné kyseliny.

Upozornění
Pokud jste měl/a jste úraz oka, pociťujete náhlou poruchu zraku, oči bolí, nebo jsou zalepené až zhnisané, vyhledejte pomoc očního lékaře.

Bezprostředně po aplikaci mohou oční kapky, masti či gely způsobit krátkodobé a částečné zamlžení oka a rozostřené vidění. Po tuto dobu nesmíte řídit motorové vozidlo ani vykonávat činnost, která vyžaduje zvýšenou pozornost.

Některé oční kapky se nemohou aplikovat při nasazených kontaktních čočkách (mohou je i zbarvovat), tuto informaci naleznete v příbalovém letáku. V těchto případech napřed sundejte kontaktní čočky, nakapejte a vyčkejte na nasazení čoček po dobu doporučenou výrobcem (zhruba 15-30 minut).

*Vždy si pečlivě prostudujte příbalový leták, účinky a použití léčivých přípravků konzultujte s lékařem nebo lékárníkem. Účelem tohoto informačního letáku není podpora zvýšené spotřeby, výdeje ani předepisování léčivých přípravků. Nenabádáme ke zvýšenému užívání léčivých přípravků.

autor článku Mgr. Eliška Jessica Prášková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *