Zdravé děti jsou sladké dost
15.5.2017
Letní nemoci u dětí – infekční zánět spojivek
29.5.2017

Sůl a její vliv na lidské tělo

Sůl je pro lidské tělo nezbytná. Je anorganického původu, patři do skupiny minerálů, které naše tělo potřebuje ke správnému fungování orgánů a tkání. Nedokáže si ji samo vytvořit a je odkázáno na příjem zvenčí v potravě a tekutinách.

Kuchyňská sůl, neboli chlorid sodný NaCl je chemickou sloučeninou sodíku a chlóru. Známe ji jako bílé krystalky. Spolu s dalšími minerály a stopovými prvky se podílí na udržení rovnováhy tělesných tekutin a výši krevního tlaku. Nezbytná je také pro správné fungování srdce, svalů a nervů a pro vstřebávání některých látek ve střevě a ledvinách. Chlór je ve formě kyseliny hlavní složkou žaludečních tekutin. Roztok NaCl představuje jednu z nejdůležitějších iontových složek krve. Proto se v medicíně využívají solné roztoky jako okamžitá krevní náhrada. Znáte je jako fyziologické roztoky, které se často používají při nitrožilním podání některých léků.

Přestože je sůl pro lidské tělo nezbytná, její nadbytečný příjem škodí. Nepříznivě působí na srdce a cévní systém a poškozuje ledviny. Nadbytečný příjem poškozuje chuťové buňky a snižuje citlivost na slanou chuť. Začarovaný kruh tak pokračuje navyšováním solení. Vysoký příjem soli zvyšuje krevní tlak, neboť sodík zadržuje vodu v organismu. U lidí, kteří přijmou nad 8g soli denně byl zjištěn významný nárůst hypertenze – vysokého krevního tlaku. Ten je hlavním rizikovým faktorem při vzniku srdečních a mozkových příhod (srdeční infarkt, srdeční selhání, mozková mrtvice). Podílí se také na poškození ledvin a cév. Selhání ledvin pak vede k dialýze – několikahodinovému čištění krve, které je nutné podstupovat i vícekrát týdně. Nadměrné solení se projevuje otokem, zabraňuje vylučování odpadních látek z organizmu, dále brání vylučování močoviny a zhoršuje příznaky revmatizmu a ekzémy.

Sůl se v silné koncentraci používala k balzamování mrtvých těl. I dnes se nám daří mumifikovat naše živá těla množstvím soli, které přijímáme. Pohlédneme-li na sebe, uvidíme četné znaky těchto mumií: suchou pokožku, scvrklá těla a bílé vlasy – symboly poškozených jater a sklerotických ledvin.

Kolik solit, aby to bylo zdravé?

Dospělému člověku stačí 2-4g soli v závislosti na stupni fyzické aktivity a klimatických podmínkách. V současné době představuje průměrná spotřeba soli v naší společnosti více než 16g na den, což je téměř trojnásobek oproti doporučeným hodnotám. Malá životodárná zrnka soli se tak při dlouhodobé nadměrné konzumaci mohou proměnit v zákeřného zabijáka. Světová zdravotnická organizace i národní společnost pro kardiovaskulární prevenci doporučují denní příjem soli pro dospělé pod 6g na den. Tyto denní dávky jsou považovány za bezpečné a zdraví neškodné. Nadbytek soli je vyloučen ledvinami do moče.

Zdroje soli v potravinách

75% konzumované soli obsahují průmyslově zpracované potraviny jako jsou masné výrobky, uzeniny, konzervované výrobky, potraviny naložené ve slaných nálevech, některé tvrdé a plísňové sýry, instantní polévky a omáčky, kořenící směsi, masové extrakty, slané pochutiny, pečivo. K významným zdrojům patří glutamát sodný, který je jako zvýrazňovač chuti přidáván do řady potravinářských výrobků. Dále sem patří minerální vody.

Potraviny s nízkým obsahem soli

Čerstvé ovoce a zelenina, čerstvé ryby a maso připravované doma, mléko, jogurty, tvaroh, těstoviny, rýže, vejce, byliny a potraviny označené etiketou „bez přídavku soli“.

autor článku tým lékáren EUPHRASIA s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *