Celulitida
10.10.2016
Žlučník a jeho funkce v lidském organismu
24.10.2016

Slinivka břišní je malý, ale velmi důležitý orgán, který v životě a zdraví člověka hraje významnou roli. Když funguje správně, většinou o něm ani nevíme, ale pokud onemocní, přináší postiženému bolesti, utrpení a mnohdy jej může ohrozit na životě.

Co je slinivka břišní a jaké jsou její funkce

Slinivka břišní (latinsky pancreas) je nepárový orgán velikosti lidské dlaně (měří asi 25cm). Váží něco mezi 60 – 90g a skládá se ze tří částí –  tzv. hlavy (caput), těla (corpus) a ocasu (cauda). Je uložená pod bránicí mezi žaludkem a velkými břišními cévami. Má společný vývod se žlučníkem, který ústí do dvanáctníku, kam se dostává natrávená potrava ze žaludku. Ve slinivce se tvoří pankreatická šťáva v množství 1,5-2l denně.

Slinivka je tzv. podvojná žláza s vnější sekrecí (produkuje trávicí enzymy trypsin, lipázu a amylázu – díky nim tráví důležité živiny z potravy – bílkoviny, tuky a škroby). Je současně důležitou žlázou s vnitřní sekrecí, především díky sekreci inzulínu.

Tím se slinivka břišní řadí mezi nejdůležitější orgány těla.

Příčiny onemocnění slinivky břišní

  • Alkohol – Nejčastějším důvodem všech nemocí slinivky břišní je předevší dlouhodobé  nadměrné požívání alkoholu. Alkohol ničí tkáň slinivky a může způsobit nejen zánět, ale i karcinom (nádor).
  • Špatné stravování – Nejhorším nepřítelem slinivky jsou především tučná a přepálená jídla, může to slinivku podráždit a způsobit zánět.
  • Žlučový kamínek – Malý  žlučový kamínek se může uvolnit a cestovat žlučovými cestami, může dojít k ucpání společného vývodu slinivky a žlučníku. Nahromaděná žluč  společně s trávicími enzymy pak sekundárně poškodí slinivku.

Nemoci slinivky břišní

Akutní zánět slinivky břišní

Se může objevit naprosto nečekaně z plného zdraví jako důsledek dietní chyby (po velmi mastném či přepáleném jídle) nebo večírku spojeném s požitím většího množství alkoholu. Projeví se náhlou velmi silnou bolestí levého boku, která může vystřelovat až do zad. Přidává se nevolnost, nadýmání, opakované zvracení, zrychlený puls a teplota. Je nutné vyhledat lékařskou pomoc, případně nemocného odvézt rovnou do nemocnice. Akutní zánět pankreasu (pokud není komplikovaný a léčba nastala okamžitě), neznamená většinou trvalé poškození funkce slinivky. Po vyléčení se doporučuje dietní režim bez alkoholu, omezení tuků v potravě.

Chronický zánět slinivky břišní

Nemá tak rychlý a bouřlivý nástup, člověka ohrožuje především svými komplikacemi. Nejčastější příčinou je dlouholeté pití alkoholu. Nemocný je dlouhodobě ochablý, apatický, trpí nechutenstvím, hubnutím. Po jídle se objevuje nadýmání, průjmy a často i žloutenka. U nemocných, kde už je snížena produkce inzulínu, se projeví cukrovka. Pacienti většinou léčbu zvládají v domácím prostředí. Bolesti se mírní analgetiky a spasmolitiky (léky proti křečím) dle doporučení lékaře. Chybějící enzymy se dodávají v podobě preparátů (Pancreolan forte, Pangrol, Kreon, apod), je nutné dodávat některé vitaminy, zvláště řady B (např. B-komlex), důležité jsou i vitamíny A, D a K. Nejdůležitější je změna hlavně stravovacích návyků  – především omezit živočišné tuky a nahradit je zvýšenou konzumací bílkovin a sacharidů. Úplně vynechat alkohol. Pokud se u postiženého projeví cukrovka musí dodržovat diabetickou dietu, popřípadě se mu do těla dodává inzulín v injekcích. Chronický zánět je většinou diagnostikován a léčen až když dojde k poškození funkce, příp. tkáně slinivky břišní. Proto je mnohem nebezpečnější, než zánět akutní, protože přináší trvalé následky na zdraví a v případě nedodržování léčby, abstinence a dietního režimu může být i důvodem úmrtí.

Nádory slinivky břišní

Nádorové onemocnění slinivky břišní je velmi nebezpečné a většinou končí smrtí pacienta do jednoho roku po určení diagnózy.

Vaše dotazy na téma slinivka břišní Vám rády zodpoví magistrylékárnách EUPHRASIA. Svoje dotazy nebo připomínky nám můžete také napsat na email, nebo na náš FB.

autor článku Mgr. Radka Adámková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *