Krevní skupiny
24.7.2017
Léčivé byliny – aneb co je na co? 1.díl
7.8.2017

Rehabilitační a masážní pomůcky

Dnešní doba přináší celou řadu zdravotních problémů, jelikož většina z nás má sedavé zaměstnání. Tyto problémy můžeme buď zmírnit, nebo zcela odstranit pravidelným cvičením, protahováním a masírováním. Blahodárné účinky cvičení mají vliv na celý organismus. Vhodné pro všechny věkové skupiny.

Rehabilitační míče

Slouží k rehabilitačnímu nebo kondičnímu cvičení (vhodná pro cvičení těhotných i žen po porodu, může pomoci u menstruačních obtíží, na různé poúrazové a pooperační léčení, pro děti, pro seniory i lidi trpící nadváhou).

Poměrně běžně se míče využívají při rehabilitacích, v porodnicích, ve fitness centrech i v domácnostech. Občas je můžeme vidět v kancelářích nebo školách.

Sedět na míči při práci by se mělo maximálně 20minut, protože je to pro tělo velmi náročné, musíme sedět rovně, hlídat se a může to být i nepříjemné.

Pro začátečníky je vhodné používat míč méně nafouknutý, do kterého se mírně zaboříte, aby neujel. Je potřeba si zvykat postupně a naučit se několik cviků od zkušeného lektora nebo terapeuta, abychom využívali tuto pomůcku správně a ve svůj prospěch. Pro pokročilé cvičence se lépe hodí míč plně nafouknutý, který neměnní svůj tvar a je pevný.

Cvičení na míči je velmi vhodné pro starší lidi, protože si rychlost a rytmus cvičení přizpůsobí svému zdravotnímu stavu a kondici, mírné protažení a pohupování je velmi příjemné, minimálně zatěžuje klouby (zejména kyčelní, hlezenní a kolenní) a cvičení může být silové a dynamické. Totéž platí i u lidí s nadváhou, kteří nutně potřebují pohyb, ale ten jim za běžných okolností způsobuje utrpení.

Při nákupu velkého míče nepodceňujte výběr správné velikosti. Existují dvě pomůcky jak dobře zvolit průměr gymnastického míče.

1) Podle délky paže od ramene ke konečkům prstů

  •  do 45 cm – míč 35 cm
  • 45 – 55 cm – míč 45 cm
  • 56 – 65 cm – míč 55 cm
  • 66 – 80 cm – míč 65 cm
  • 81 – 90 cm – míč 75 cm

 2) Podle velikosti postavy

  •  80 – 110 cm – míč 30 cm
  • 110 – 140 cm – míč 45 cm
  • 140 – 155 cm — míč 45cm
  • 150 – 165 cm — míč 55 cm
  • 160 – 180 cm — míč 65 cm
  • 175 – 190 cm — míč 75 cm
  • 185 cm a víc  — míč 85 cm

V úvahu berte i vaši váhu. Pokud například vážíte nad 100 kilo užijete širší průměr balónu kvůli většímu prosednutí. V případě, že máte nadváhu, držte se horní hranice výškového rozpětí, například při váze 48 kg na 150 cm je správnou volbou míč o průměru 45 cm, pokud při této výšce vážíte 80 kg, vyberte míč 55 cm široký.

S výběrem rehabilitačních míčů vám rády pomohou magistrylékárnách EUPHRASIA, širokou škálu pomůcek si zde můžete objednat.

Posilovací gumy

Posilovací gumy jsou stále častěji používanou cvičební pomůckou, s níž můžeme procvičovat, posilovat a protahovat naše tělo i doma. Představují efektivní, přenosnou, lehkou a mimořádně efektivní cvičební pomůcku. Je prokázáno, že cvičení s posilovací gumou je velmi účinné pro zvýšení síly a pružnosti svalů, pro všechny věkové kategorie.

Pokud by se během cvičení objevila bolest nebo jiné obtíže, přestaňte gumu používat a informujte svého lékaře či fyzioterapeuta.

Co znamená barva posilovací gumy?

Posilovací gumy Thera-Band jsou součástí progresivního tréninku Thera-Band.  Vyrábějí se v osmi různých barvách, z nichž každá představuje jiný stupeň obtížnosti, navazující na posilovací gumu předchozí. Při vašem tréninku můžete díky tomu postupovat nahoru barevnou škálou s tím, jak roste vaše kondice. Nejslabší posilovací guma z barevné škály je béžová, po ní následují žlutá, červená, zelená, modrá, černá, stříbrná a nejsilnější je posilovací guma zlatá. Každý stupeň je o 25% silnější než stupeň předchozí. Mezi posilovací gumou černou, stříbrnou a zlatou je nárust síly o 40%.

Míč masážní ježek

Po procvičení je vhodné zařadit i masáže a případnou relaxaci.

K tomu Vám můžeme doporučit masážní akupresurní míčky, které jsou opatřeny bodlinami, a díky nim působí na akupresurní body na dlaních či chodidlech, dají se použít i na masáž celého těla, pokud je to někomu příjemné. Zvýší se cirkulace krve, uvolní se svalové napětí, aktivují se nervová zakončení v kůži.

Při obtížích je možné provádět masáž jemnými krouživými pohyby i několikrát denně. Pokud trpíte křečovými žilami nebo máte jizvy, raději se těmto místům vyhněte.

Masážního ježka je vhodné použít i k tréninku hrubé motoriky poúrazových stavů rukou, na rehabilitaci po ochrnutí apodobně.

autor článku: Mgr .Radka Adámková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *