Podzim a imunitní systém
31.10.2016
Rakovina tlustého střeva a konečníku – Kolorektální karcinom
14.11.2016

Překyselení organismu

Pro lidské tělo je velice důležitá stálost vnitřního prostředí, takzvaná homeostáza. To se týká tělesné teploty, krevního tlaku, složení krve a moči a dalších tělesných pochodů. Kyselost a zásaditost se udává v hodnotách pH. Roztoky s pH 7 jsou neutrální, pH 0 -7 jsou kyselé a pH 7 -1 4 značí zásadité roztoky.

Pro lidské tělo je nesmírně důležité udržet pH krve v rozmezí pH 7,35-7,45. To znamená, že v krvi musí být mírný nadbytek zásaditých látek. Tělo musí uvedené pH udržet za každou cenu, aby bylo schopné žít.

Překyselení organismu – acidóza, znamená nadbytek kyselin v těle a způsobujeme si ji především sami hektickým způsobem života.

Největší vliv na překyselení má náš jídelníček. Mezi kyselinotvorné potraviny patří maso, cukr a alkohol. Naopak mezi zásadotvorné (prospěšné) potraviny řadíme zeleninu a ovoce. Druhým nejzásadnějším zdrojem překyselení je duševní napětí a stres. Třetí hlavní příčina chronického překyselování je nedostatečné dýchání. Často dýcháme povrchně, nepravidelně – kromě toho, že nám chybí kyslík, hromadí se nám v krvi oxid uhličitý, ze kterého vzniká kyselina uhličitá.

Jak zjistit, jestli překyselením také trpíme?

Měřením pH z moči. K tomu slouží diagnostické testovací proužky (seženete v našich lékárnách). Hodnota pH se pohybuje v rozmezí 5-7 a ovlivňuje ji i potrava. Rostlinná strava pH moči zvyšuje, naopak živočišná strava okyseluje. Pokud naměříme pH pod 5, znamená to, že jsme překyselení, hromadí se nám toxiny a škodlivé látky v těle. Zvýšená kyselost nás poškozuje a pomalu zabíjí. Tělo totiž nadbytek kyselých látek neutralizuje vším, co má k dispozici – hlavně odebírá vápník z cév, kostí, zubů a kloubních chrupavek. Nadbytek kyselých látek v těle dokáže poškodit jakýkoliv orgán a je spojen s většinou civilizačních chorob-rakovina, kardiovaskulární choroby, obezita, osteoporóza, únava… Překyselení organismu navozuje předčasné stárnutí a je dáváno do souvislosti s průjmy, s vleklými opakujícími se záněty a infekcemi, alergiemi i ekzémy.

Jednoduchým a rychlým řešením překyselení organismu by se mohlo zdát dodání jedlé sody nebo zásadotvorných směsí různých chemických látek, které většinou obsahují vápník. Tím si ale moc nepomůžeme. Pokud se budeme stravovat pořád stejným, nezdravým způsobem, a budeme čekat, že se užíváním zásaditých směsí stane zázrak a vyřeší se tak problém s překyselením skoro sám, tak pořádně narazíme. Zvýšeným přívodem zásaditých směsí s vápníkem sice zneutralizujeme nadbytek kyselin, ale na druhou stranu se nám sloučeniny vápníku zase někde jinde připomenou. Soli kyselin a vápníku jsou špatně rozpustné a mohou se vysrážet – poznáme je v podobě ledvinových kamenů, kalcifikace cév nebo výrůstků na páteři a kloubech.

Jak postupovat pokud se nás překyselení organismu týká?

Jediným opravdu účinným způsobem je změna životního stylu. Je potřeba si uvědomit kde děláme chyby a snažit se je změnit.

A co nám tedy prospívá?

Důležitý je dostatečný příjem tekutin-neperlivá voda, zelený čaj, čistící bylinné čaje, čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. Omezení masa-raději si vybírat maso krůtí, telecí, libové hovězí a husí prsa. Jíst bychom měli vždy v klidu a jídlo důkladně rozkousat, nepřejídat se a nejíst na noc. Nestresovat se, dbát na dostatečný pohyb na čerstvém vzduchu, důležité je i správné hluboké dýchání, omezení alkoholu a kávy a samozřejmě žádný nikotin.

Během odkyselování je dobré si měřit hodnotu pH z ranní moče. Ideálně bychom měli naměřit pH5-pH 7. I po docílení tohoto rozmezí pokračujte v odkyselování, tělo se totiž odpadních látek zbavuje postupně. Po nějaké době opět přechodně naměříte pH pod 5, nelekejte se, je to známka toho, že se tělo čistí.

Pokud máte nějaké dotazy spojené s problematikou překyselení organismu, zavolejte nám, napište na email, nebo na náš FB.

autor článku Eliška Kocurová – farmaceutická asistentka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *