Vybočené palce – Hallux Valgus
5.9.2016
Vitamín D
19.9.2016

Pálení žáhy

S pyrózou, neboli pálením žáhy se v průběhu života setká více než 40% populace. Je to daň za hektický životní styl a špatné stravovací návyky. Jedná se o zpětný návrat žaludečních šťáv do jícnu. Název pyróza pochází z řeckého slova pyros, což v překladu znamená oheň. Pálení žáhy sužuje přibližně 45% populace v České republice, zhruba polovinu těhotných žen a desetina z toho se s pálením žáhy trápí každý den. Provází ji pálivé, nepříjemné pocity v oblasti jícnu, hořká pachuť v ústech, bolest v nadbřišku, časté říhání a nadýmání. Objevuje se po dietních chybách, po konzumaci těžko stravitelných potravin, jako je čerstvé pečivo, tučné pokrmy, smažená jídla, ale také potraviny podporující tvorbu žaludečních kyselin, například čokoláda. Velkou mírou se na pálení žáhy podílí kouření, dlouho neřešený stres a nepravidelné stravování. Pálení žáhy také může vznikat jako vedlejší účinek některých léků. Zde je potřeba se o jejich případné náhradě poradit s lékařem.

Přestože toto onemocnění není životu nebezpečné, může neléčená pyróza vést až ke vzniku žaludečních, nebo jícnových vředů. Většiny nepříjemných pocitů pálení žáhy se můžeme zbavit sami bez lékařské pomoci. Často stačí vypít sklenici vody, nebo zvýšit část lůžka pod hlavou. Pokud Vás ale pálení žáhy postihuje opakovaně, je dobré navštívit lékaře.

Vůbec nejlepší je pyróze předcházet tím, že eliminujeme faktory, které ji způsobují.

Úprava stravování – ta spočívá ve snížení množství potravy, porce jsou častější a malé, pravidelné. Nepřejídat se. Nepolehávat po jídle, ani se fyzicky nenamáhat, dvě až tři hodiny před spaním nejíst a nejíst v noci. Omezit pití kávy, alkoholu, sycených tekutin, snížit příjem tuků, koncentrovaných džusů, vynechat cibuli, česnek, kořeněné potraviny, rajčata a hlavně rajčatové omáčky. Do jídelníčku je vhodné zařadit více ovoce, zeleniny a další potraviny s vysokým obsahem vlákniny. Vyhýbat se stresovým situacím, pokud trpíte nadváhou, shodit nějaké to kilo.
Potraviny, které naopak pálení žáhy zamezují, nebo zmírňují jsou například ovesné vločky, zázvor, aloe vera, banány, melouny, rýže a kuskus.

Léky na snížení žaludeční kyseliny jsou Antacida. Neutralizují kyselý obsah v žaludku, který tam již je. Působí pouze hodinu. Jsou vhodná pouze při občasných potížích. Dlouhodobě zablokovat tvorbu kyselin mohou pouze takzvané inhibitory protonové pumpy. Tato léčba je vhodná při pravidelných a silných potížích.

V žádném případě nepoužívejte jedlou sodu!!! Je velice agresivní. Pozor také na časté používání antacid. Neutralizují sice kyselý žaludeční obsah a pomohou rychle, ale potíže zmizí jen na krátkou dobu. Nesmí se také kombinovat s některými léky.

Pálení žáhy nepodceňujte! Pokud Vás trápí výše popsané potíže, neváhejte se obrátit na magistrylékárnách EUPHRASIA. Vaše postřehy, zkušenosti s léčbou, nebo případné dotazy nám můžete poslat na info@euphrasia.cz nebo na náš FB.

autor článku tým EUPHRASIA s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *