Nejúspěšnější malíři naší soutěže
2.5.2016
Originální capáčky se jménem Vašeho děťátka
5.5.2016

Návštěva v mateřské školce

V půlce dubna jsme s kolegyní a panem fotografem navštívili MŠ. Dětem jsme chtěli trochu představit naši lékárnu v Tuřanech a obeznámit je, s kým a čím se mohou v lékárně setkat, co smí a nesmí, protože léky do rukou dětí nepatří. Naše návštěva měla i preventivní charakter. Nejprve jsme si přečetli „Lékárenskou pohádku“ o lékárenském skřítkovi, který hlídá lahvičky, krabičky a mastičky v noci, když lékárníci v lékárně nejsou a ráno si zase vymění role. Zatím se nikomu nepodařilo skřítka spatřit, ale nechal nám pro děti omalovánky, tak asi opravdu existuje?

Na pohádku jsme navázali povídáním o lécích, o tom, jak pacientům pomáhají, ale pokud se dostanou k dětem, které uvidí lákavé krabičky, dózičky a barevné tabletky, které by chtěly ochutnat, mohou uškodit. Vysvětlili jsme si, že dětem do rukou léky nepatří, také vitamíny podávají dospělí. Bohužel otravy léčivy u dětí nejsou ojedinělým jevem. Také jsme děti upozornili, že nemají trhat a osahávat žádné rostlinky a bobulky, které neznají. Mohou být jedovaté a ublížit. Čistidla, postřiky, barviva a další chemikálie, které máme v domácnostech, bychom měli uchovávat mimo dosah dětí, případně v uzamčené skříni. Mnohdy mají lákavou barvu a mohou dětem připomínat jejich oblíbené nápoje. Připomněli jsme také pohozené použité jehly a stříkačky, kterých by se děti neměly dotýkat, hrozí jim poranění a infekce.

Sestavili jsme pro děti „Pravidlo 5 P“, jako 5 prstů jedné ruky, aby se jim dobře pamatovalo, všechno začíná na písmenko „P“. Každý prstík byl pro zapamatování ještě barevně odlišen.

  1. Pohyb

    • sport, otužování, pobyt venku i správné stravovací návyky a zásady životosprávy jsou pro dětský organismus důležité
  2. Pilulka

    • tím jsou myšleny vitamíny a jiné doplňky stravy, které nám opět napomáhají vypořádat se s bacily
  3. Pacisik

    • jde o označení kapesníku malými dětmi
  4. Packa

    • neboli ruka, ruce je nutné si umývat, abychom zabránili šíření infekce
  5. Pusa

    • pokud nás trápí kašel, vždy chráníme naše ústa, nemusíme se s ostatními dělit o svoje bacily

Na závěr naší návštěvy ve školce jsme dětem připravili něco z „magistraliter přípravy“, aby si mohly něco vyzkoušet. Nachystali jsme mastičku, kdy se k masťovému základu přidala voda. Ještě jsme ukázali přípravu kapslí s laktózou, to velmi zaujalo i paní učitelky, na čípky by nám už čas nevyšel, tak jsme alespoň ukázali formu, do které se vylívají. Děti nás pokládali za „kouzelníky“, je pravda, že někdy v laboratoři taková malá „kouzla“ opravdu vznikají.

Malí posluchači byli z naší návštěvy nadšení, snad si odnesli i nějaké to ponaučení, malý kelímek mastičky, kterou si sami umíchali, snad potěšil také rodiče. Děti i paní učitelky byly skvělými posluchači a už teď se těšíme na příští rok, kdy si akci zopakujeme.

autor článku PharmDr. Petra Francová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *