Vitamín D
19.9.2016
Křečové žíly – Varixy
3.10.2016

Menopauza

Menopauza, klimakterium, přechod. Pro toto období ženy existuje mnoho termínů. Přesto však není v obecném povědomí příliš jasné, co to vlastně přechod je a proč k němu dochází. Jaké jsou důvody menopauzy, základní příznaky, které přechod provází a rizika z toho pro ženu vyplývající pro Vás popíšeme v našem článku.

Je to přirozený stav v životě ženy, kdy dochází k útlumu funkce vaječníků. Nastává ztráta plodnosti – žena není schopna otěhotnět. Menopauza se obvykle dostaví, když žena dosáhne věku kolem padesátky. Přesný věk, kdy dojde k přechodu, se nedá stanovit. Jsou ženy, které prožívají menopauzu ve čtvrté dekádě života, ale některé ženy mají cyklus až do šedesátky. Je to individuální. Průměrný věk, kdy většina žen dostává poslední měsíčky, je 51 let. Faktory toto ovlivňující jsou genetika, životní styl, ale i zeměpisná poloha. V tomto věku nastávají hormonální změny, které se projeví svým působením na celý organizmus. Jde o delší proces postupných změn v hladinách ženských hormonů, který neproběhne ze dne na den, ale trvá roky. Začne tehdy, když organizmus ženy zpomalí a sníží produkci estrogenu a progesteronu, ženských pohlavních hormonů. Pohlavní hormony zasahují více či méně do většiny řídících funkcí těla. Většina orgánů závislých na hormonální regulaci je najednou bez dostatečného velení, začíná chybět pravidelná regulace a funkce těchto orgánů se mění.

Jak se menopauza projeví?

Ženské tělo je nastaveno na pravidelně se opakující, cyklický přísun pohlavních hormonů. Když se sníží jejich produkce a vznikne tak jejich nedostatek, začíná přechod neboli klimakterium. Dochází k poruchám menstruačního cyklu. Ten může být nepravidelný, menstruace trvají různě dlouho a mají různou sílu.

Dalším typickým příznakem jsou návaly tepla. Kolísající hladiny hormonů vedou k pocitům horka, napětí, návalům, slabostem. Objevuje se kolísání krevního tlaku, provázené bolestmi hlavy, pocity malátnosti a únavy. Protože i mozkové funkce jsou ovlivněny hladinami hormonů, může u ženy v přechodu docházet ke stavům podrážděnosti, nespavosti, nervozity, neklidu a ke změnám nálady. Dochází k vzestupu srdečně – cévních onemocnění. Ženské pohlavní hormony totiž působí jako ochrana cév v produktivním věku. Proto pod padesát let je výskyt srdečních a cévních onemocnění vyšší u mužů.

Dalším faktorem spojeným s menopauzou je změna procesu ukládání tuku. Ten se začíná hromadit i mimo své typické lokalizace u žen a významně přibývá žen obézních. Se zvýšeným ukládáním tuků souvisí i častý vzestup hladin cholesterolu a ostatních tuků v krvi, což také zvyšuje riziko srdečních a cévních onemocnění.

Problém spojený s přechodem je změna v kvalitě kostí. V důsledku hormonálních změn dochází k úbytku celkové kostní hmoty. Jejich odvápnění se může vyvinout až v řídnutí kostí, takzvanou osteoporózu. S tím jsou spojené bolesti zad, nosných kostí, končetin atd. Tyto bolesti jsou značně obtěžující, dlouhodobé, špatně ovlivnitelné. Pokud není osteoporóza včas a správně léčena, může dojít v dalším průběhu až ke vzniku  patologických zlomenin při pádech, které by za normálních okolností nevznikly.

Jak tyto obtíže zmírnit?

Hormony lze do těla dopravit zvenčí. Tomuto kroku se říká substituční terapie. Ani tato léčba však není bez rizika. Může dojít ke vzniku rakoviny prsu. O jejím zahájení vždy rozhoduje gynekolog na základě gynekologického vyšetření a mammografie. Nejmodernější a nejšetrnější jsou preparáty nízkodávkové. Ty při nízkých dávkách hormonů mají maximální účinky na všechny průvodní jevy menopauzy.

Doplňková léčba

I když hormonální substituční terapie je hitem posledních let a vede k výraznému zpříjemnění prožívání menopauzy, stejně důležitá jsou i různá podpůrná opatření. Pravidelná fyzická zátěž, která podporuje růst svalové hmoty a pomáhá odbourávat tuky, zároveň zpevňuje kostru a celé tělo. Nedostatek estrogenů v přechodu může vést k rychlejším projevům stárnutí organismu.  Žen fyzicky aktivních, dbajících a pečujících o své zdraví, se většinou projevy spojené s přechodem dotýkají méně. Důležitá je správná životospráva. Co se týče stravovacích návyků je dobré jíst hodně zeleniny a ovoce, vyvarovat se příliš ostrých a tučných jídel, dodržovat pitný režim, který je jako prevence při vysychání kůže a sliznic. Vhodné je omezit konzumaci alkoholických nápojů, kávy a úplně přestat s kouřením.

Pomůže navýšit příjem červeného jetele. Ten obsahuje fytosteroly, které jsou příbuzné ženským pohlavním hormonům estrogenům. Dále je vhodné navýšit příjem sóji. Sójové boby totiž patří mezi nejbohatší zdroje rostlinných estrogenů. Vhodná je i konzumace včelých prodktů a vitamínu C. Včelí mateří kašička je zdrojem vitamínů a minerálů, vitamín C zase přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.To je proces doprovázející přirozené stárnutí organismu. Mírní také únavu, vyčerpání, a podporuje normální funkci nervové soustavy. Selen snižuje návaly horka, podporuje sekreci štítné žlázy a estrogenu.

Pokud Vás trápí problémy spojené s menopauzou, neváhejte se obrátit na naše magistrylékárnách EUPHRASIA, které Vám pomohou z výběrem vhodného preparátu na zmírnění potíží.

autor článku tým EUPHRASIA s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *