Sůl a její vliv na lidské tělo
22.5.2017
Infekce močových cest u dětí
5.6.2017

Letní nemoci u dětí – infekční zánět spojivek

Možná se zdá, že jde o banální onemocnění, ale může mít vážné následky. Oči nám umožňují vnímat 80% informací z okolního světa, jsou jedinečným a velmi citlivým orgánem, který je snadno zranitelný, nemá tak vyvinutou ochrannou bariéru, čili infekce má usnadněnou cestu průchodu, je třeba jim věnovat zvýšenou pozornost. Proto tento problém nepodceňujte. Může dojít k trvalému poškození rohovky, očních víček a k jiným zdravotním komplikacím.

Zánět spojivek vzniká z několika příčin. Pozor na to, kde se v létě děti koupou. Dbejte, aby dováděly v čisté vodě. Ne každý rybník je bezpečný. Sledujte informace hygienika. Také chlorovaná voda v bazénu, nebo prudké slunce mohou spojivky pořádně podráždit.

Jak onemocnění poznáte

Pokud jde o mírné podráždění, spojivky jsou zarudlé, někdy spojené s otokem víček, ale z očí nevytéká žádný sekret, stačí oči vymývat běžnými očními kapkami, a to i každou hodinu, aby zabránilo hnisání bakterií. Před aplikací i po ní si dobře umyjte ruce, na noc dejte dezinfekční mastičku (není určena pro miminka). Pokud jsou oči zalepené, vytéká z nich žlutý či zelený hnis, jsou výrazně zarudlé, je potřeba navštívit lékaře. Ten posoudí, jestli je třeba podat antibiotické kapky a mast.

Zánět provázejí nepříjemné pocity jako je světloplachost, zvýšená citlivost na sluneční záření a prudké světlo. Dále nepříjemné pocity jako je pálení, řezání, svědění, slzení.  Je potřeba dodržovat přísná hygienická pravidla, aby se zánět nerozšířil na další členy rodiny. Dítě by si nemělo na oči sahat a mělo by používat svůj ručník, vždy čistý. Dále je potřeba oči chránit při pobytu venku slunečními brýlemi. Obecně při zánětu platí klidový režim, tedy nenamáhat oči televizí nebo počítačem.

autor článku tým lékáren EUPHRASIA s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *