Menopauza
26.9.2016
Celulitida
10.10.2016

Křečové žíly – Varixy

Křečové žíly jsou civilizační žilní onemocnění, projevující se vakovitým rozšířením žil. Postihují povrchní žilní systém dolních končetin, které jsou vystaveny velkému tlaku. Je to daň, kterou platíme za svou vzpřímenou postavu.

Krev z dolní části těla je na své zpáteční cestě k srdci nucena překonávat velkou vzdálenost proti zemské přitažlivosti. Žíly jsou vybaveny takzvanými  žilními chlopněmi, které omezují zpětný tok krve vlastní vahou do končetin. Krev ovšem není pouze nasávána srdeční pumpou. Svou nezastupitelnou roli při tomto transportu sehrávají i svaly dolních končetin, které při své činnosti stlačují střídavě žíly a pomáhají tak krev “posunovat” k srdci.

Při křečových žilách dochází k chorobnému rozšíření stěn žil. Výsledkem je zhoršený odtok krve z žíly a k jejímu hromadění. Odkysličená krev tak nemůže být nahrazena okysličenou, což se může projevit křečemi ve svalech – proto křečové žíly. Nejčastěji se objevují na vnitřních stranách bérců a stehen. Toto onemocnění postihuje každou třetí ženu a každého čtvrtého muže. Křečové žíly by se neměly zaměňovat s rozšířenými (hypertrofickými) žilami sportovců, které nejsou onemocněním.

Hlavní příčinou vzniku je rozhodně genetika. Má-li jeden z rodičů problémy s žilami, pak potomci mají křečové žíly až z 80-ti%. V případě, že křečové žíly mají oba rodiče, pak problémy postihují potomky až z 90-ti%.

Metličky – neboli metličkové křečové žíly, též nazývané mikrovarixy, trápí každou druhou ženu. Nejedná se jen o kosmetický problém, mohou upozornit na to, že žilní stěny ztrácí svou elasticitu. To může vést k tvorbě větších křečových žil a žilní nedostatečnosti.

Hemoroidy

Příčiny

  • Dědičnost
  • Stavy po zánětech žil

Rizikové faktory

  • Statické zatížení dlouhým stáním a sezením
  • Nedostatek pohybu
  • Obezita
  • Věk
  • Těhotenství
  • Užívání hormonálních léků s estrogeny (antikoncepce a substituce)
  • Kouření
  • Nošení vysokých podpatků 

Komplikace

Varixy mohou způsobit řadu komplikací, které mnohdy vedou až k ohrožení života pacienta. Mezi ně patří povrchový zánět žil, kdy křečová žíla bolestivě zduří. Závažnější je bércový vřed, kdy dojde k otevření křečové žíly na povrch kůže. Velmi vážnou komplikací je trombóza, při které vznikne sraženina, jenž ucpe žílu. Tento stav bezprostředně ohrožuje život.

Nepříjemné příznaky provázející křečové žíly

Bolesti a otoky dolních končetin, pocit těžkých nohou, únava, mravenčení.

Prevence křečových žil

Zaručená prevence bohužel neexistuje, protože hlavním strůjcem je dědičnost a tu zatím přelstít neumíme. Můžeme však omezit rizikové faktory, které rozvoji křečových žil napomáhají. Důležité je dbát na zdravý životní styl, správnou životosprávu s dostatkem tekutin, pohyb a odpočinek. Vhodné je sprchování dolních končetin studenou vodou. Snad jediný spolehlivý způsob prevence je nošení kvalitních kompresivních zdravotních punčoch, jejichž délku a stupeň komprese Vám určí magistrylékárnách EUPHRASIA. Elastické punčochy doporučujeme při dlouhých cestách letadlem jako prevenci trombózy a embolie, které jsou „syndromem ekonomické třídy“ a občas postihují cestující při letech delších než 4 hodiny. Také je doporučujeme ženám několik dní před menstruací a první dny menstruace.

Léčba křečových žil

Konzervativní léčba neodstraní křečové žíly, ale zabrání dalšímu zhoršování. Spočívá v nošení kompresivních punčoch – navrací krev z nohou zpět k srdci a užívání léčiv. Příjemný pocit a úlevu přináší jemná masáž chladivým gelem s výtažkem ze speciálních bylinek určených přímo na křečové žíly, která se provádí velmi šetrně směrem k srdci. Je vhodné každý den odpočívat pár minut s nohama ve vyvýšené poloze.

Při invazivní léčbě se poškozené žíly odstraňují  chirurgicky, laserem, příp. radiofrekvenční terapií.  U drobných žilek a metliček  se používá sklerotizace.

Pokud Vás trápí křečové žíly, neváhejte se s dotazem obrátit na naše magistrylékárnách EUPHRASIA. Rády Vám pomohou vybrat kompresivní zdravotní punčochy, podpůrný přípravek, popřípadě Vám doporučí návštěvu Vašeho lékaře. Svoje dotazy nebo připomínky nám můžete také napsat na email, nebo na náš FB.

autor článku tým EUPHRASIA s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *