Vitamíny pro děti od Mikuláše nebo Ježíška
27.11.2017
Trávení a čas vánoční
11.12.2017

Jak správně vybrat vitamíny pro naše babičky a dědečky nejen pod stromeček

Stárnutí je přirozený, postupný, dlouhodobý a nevratný proces, jenž vede k výrazným změnám v organismu, který se týká i změn funkce orgánových systémů. Populace ve stáří je mnohem různorodější než ostatní věkové skupiny a při stejném kalendářním věku bývá biologický věk jednotlivců mnohdy velmi odlišný. Potřeba energie a bílkovin s věkem mírně klesá a existují experimentální studie, které prokazují, že dieta s omezením příjmu energie a tuků zpomaluje proces stárnutí a prodlužuje život. Nesmí ale vzniknout deficit vitamínů, minerálů a stopových prvků, jejichž potřeba ve stáří naopak stoupá. Zvýšený příjem antioxidantů může částečně potlačit nepříznivý účinek kyslíkových radikálů. Lze takto zpomalit proces stárnutí a snížit výskyt onemocnění vázaných na vysokou koncentraci aktivních forem kyslíku.

Vlivem sníženého příjmu potravy u starších jedinců je obvykle snížen i příjem vitamínů, a tak není pokryta jejich potřeba v dostatečném množství.

Proč jsou nároky na vitamíny ve stáří vyšší, než třeba v produktivním věku?

Hladiny vitamínů ve stáří jsou sníženy jednak zhoršenou vstřebatelností živin, a tedy i vitamínů ze zažívacího ústrojí, protože dochází ke ztenčení žaludeční i střevní sliznice a ke snížené produkci trávících šťáv. Dále dochází k přerůstání bakterií v tenkém střevě, které je způsobeno změnou bakteriální mikroflóry. Tato přerůstající mikroflóra spotřebovává velkou část vitamínu B12. Ve stáří jsou vetší nároky na všechny vitamíny ze skupiny B, vitamín C, který zabraňuje kornatění tepen, deficit vitamínu D ve stáří může mít hned několik příčin. Je to jednak nedostatek slunečního záření a neschopnost organismu vitamín využít. Kalcium zabraňuje osteoporóze, neboli řídnutí kostí. U mužů i žen se vstřebávání kalcia snižuje s věkem.  Souvisí se zhoršenou vstřebatelností vitamínu D. Stopové prvky a minerály jsou nepostradatelné pro funkci některých enzymů a pro další biologické procesy v těle. Patří sem jód, železo, selen, zinek, chrom a další látky, které se nazývají ultramikroelementy, jejichž úloha je pro normální životní funkce nepostradatelná. Mezi tyto ultramikroelementy patří arzén, bór, fluor, mangan, molybden, nikl, křemík, vanad. Další, jejichž přesná úloha v těle není zatím jednoznačně objasněna jsou aluminium, bróm, kadmium, germanium, lithium, rubidium a cín. Vzhledem k tomu, že ve stáří se velmi významně mění vstřebávání těchto látek a u části starých jedinců se mění složení stravy a dietní zvyklosti (někdy jsou příčinou změny chuťových vjemů, někdy ekonomické důvody) ale předpokládá se, že porucha metabolismu mikroelementů a ultramikroelementů je u této skupiny populace častá.

Pro naše babičky a dědečky hrají vitamíny a potravinové doplňky důležitou roli pro udržení jejich zdraví. Udělejte jim radost pod stromečkem dárkem z lékáren EUPHRASIA. Naše magistry vám se správným výběrem rády pomohou a dárek vám krásně zabalí.

autor článku Bc. Pavlína Zusková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *