Co je na co? Revitanerv
30.11.2015
Léky snižující srážlivost krve
17.12.2015

Péče o zuby a dutinu ústní patří mezi základní hygienické návyky, které by si měl správně osvojit každý člověk již od nejútlejšího věku. O zuby je potřeba se starat již od prvních prořezávajících se zoubků, přes mléčný chrup, definitivní chrup v dospělosti až po tzv. „třetí zuby“ – tedy o zubní náhrady a protézy.

U člověka vyrůstají zuby ve dvou stadiích.

  1. U dítěte se postupně prořezává tzv. dočasný (mléčný) chrup složený ze dvaceti zubů: 8 řezáků, 4 špičáků a 8 stoliček. Prořezávání začíná zhruba v šestém měsíci a končí kolem druhého roku.
  2. Definitivní chrup má třicet dva zubů: 8 řezáků, 4 špičáky, 8 zubů třenových a 12 stoliček. Náhrada mléčného chrupu chrupem definitivním začíná obvykle mezi 6. – 7. rokem a končí mezi 15. – 18. rokem.

Zuby jsou nezbytné pro plné využití přijímané potravy. Potrava je mechanicky rozmělněna a promísena se slinami, tím se umožní první štěpení enzymy slin a posléze žaludeční šťávy. Sliny jsou produkovány slinnou žlázou, obsahují převážně vodu, organické látky – bílkovinu mucin, enzymy ptyalin (štěpí škroby na jednoduché cukry), anorganické látky (vápenaté, sodné, draselné a fosforečné soli, které se podílejí i na vzniku zubního kamene). Péče o dutinu ústní a chrup je velmi důležitá, protože po požití potravy zůstávají na zubech, mezi zuby i na dásních a jazyku jednak mechanické zbytky, jednak nejrůznější látky, které mohou způsobit vznik zubního plaku, při dlouhodobější nedůsledné hygieně se vytváří zubní kámen a mohou vznikat zubní kazy a záněty dásní.

Zásady správného čištění zubů:

  1. Čištění zubů by se mělo provádět pravidelně minimálně 2x denně krouživým pohybem každý zub zvlášť dostatečně dlouho (mělo by se čistit od dásní ke korunce zubu, napřed přední stranu, pak zadní a nezapomínat na kousací plošky zejména stoliček).
  2. Doporučuje se používat jemné zubní kartáčky klasické (např. Curaprox) nebo elektrické (např. Oral – B), velikostí, tvarem a kvalitou přizpůsobené věku. Kartáčky je nutné po vyčištění zubů zbavit nečistot a zbytků pasty, osušit a při roztřepení vyměnit. U kojenců se používají tzv. prstové kartáčky – silikonové návleky s masážními výčnělky na prst rodiče, který jimi “čistí“ první zoubky kojenců a dětí v batolecím věku.
  3. Důležitou zásadou při čištění zubů je používat malé množství zubní pasty (ta má pouze doplňkovou funkci – čištění zabezpečuje především kartáček) – pasty stačí použít pouze do velikosti hrášku. Je důležité používat správnou zubní pastu určenou pro tu kterou věkovou hranici, citlivost zubů, potřebu obsahu fluoridů nebo bez nich (Elmex – dětská zubní pasta od 1.zoubku do 6.let, Elmex Junior 6 – 12let, Elmex zubní pasta, Elmex sensitivSensodyne zubní pasty pro dospělé, Parodontax neboLacalut zubní pasty při potížích s krvácivostí)
  4. Neměli bychom zapomínat na pravidelné čištění mezizubních prostor. K tomu jsou určené mezizubní kartáčky odpovídající velikosti, mezizubní nitě voskované nebo expandující podle velikosti mezizubního prostoru. Toto je totiž hlavní prevence parodontózy
  5. Alespoň 2x týdně ráno před vyčištěním zubů se doporučuje používat škrabku na jazyk, ze kterého očistíme bílý povlak obsahující plak, bakterie a toxiny. Škrabky se prodávají buď samostatně nebo jsou součástí zubních kartáčků, jsou tvarovány tak, aby se zabránilo dávivému reflexu. Jejich správné používání dokáže zabránit mnoha nepříjemným onemocněním v dutině ústní i nepříjemnému zápachu z úst.
  6. Po večerním vyčištění zubů už nikdy nic nejíst, nepít slazené nápoje, rozhodně nejíst kyselé ovoce (dopoledne minimálně půl hodiny po vyčištění zubů), malým dětem nedávat do kojenecké lahve slazené nápoje nebo sladké dudlíky, aby „lépe spaly”.
  7. Na dočištění a proti případnému krvácení z dásní používat ústní vodu, po ní už nevyplachovat ústa vodou (např. Oralflux, Listerine, Sensodyne).
  8. U dětí (ale i u dospělých), na kontrolu správného vyčištění zubů, lze doporučit používání barevnýchindikátorů zubního plaku ve formě tablet.
  9. Při citlivosti zubních krčků a zvýšené kazivosti zubů používat přípravky na fluoridaci a jejich dlouhodobou ochranu alespoň 1x týdně (Elmex gellé).
  10. Ve dne používat žvýkačky bez cukru – nejlépe s obsahem xylitolu, protože zvyšují tvorbu slin, pomáhají čistit mezizubní prostory v době, kdy nemáme možnost použít karáček, pomáhají udržovat svěží dech, působí preventivně proti ukládání různých látek na zubní sklovinu i na sliznicích (např.Oralflux).
  11. Při používání rovnátek nebo zubních náhrad nezapomínat na jejich zvýšenou hygienu – používat tablety na čištění rovnátek i zubních náhrad. Při nošení rovnátek „ na stálo“ používat speciální jednosvazkové kartáčky na jejich správné ošetření (např. zn. Curaprox).
  12. Při zvýšené krvácivosti dásní zvýšit denní přísun vitamínu C, používat speciální zubní pasty a ústní vody určené jako prevence proti parodontóze (např. Lacalut, Parodontax).
  13. Nezapomínat na pravidelné preventivní prohlídky u lékaře 2x ročně. A již u malých dětí se doporučuje brát je k lékaři s sebou, aby si zvykly na pravidelné ošetření chrupu a zbytečně se nebály.

Nezapomínejte, že při akutních obtížích je nejlepší co nejdříve vyhledat odborníka.

autor článku Mgr. Radka Adámková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *